+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Продовження трудової реформи під час воєнного стану: законопроект № 7251 (частина 1)

автори: Олександр Шемяткін, Ярослава Івасюк, Ірина Гочачко

13 липня, 2022 Ексклюзив

01 липня 2022 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин», проект зареєстровано під № 7251 (далі – Закон). Закон вносить зміни як у «постійні» закони України – такі, як Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП), «Про відпустки», «Про оплату праці», так і «тимчасовий» закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Таким чином, певні норми Закону матимуть постійний характер, а деякі діятимуть лише протягом періоду дії воєнного стану. У цьому матеріалі ми розглянемо лише основні зміни, які вносить Закон.


І. ПОСТІЙНІ ЗМІНИ


1. Скасовано гарантію зі збереження середнього заробітку військовослужбовцям


Як повідомили автори законопроекту, цей крок було здійснено з метою передачі від роботодавця до держави функцій соціального забезпечення захисників України в період війни.


Водночас за роботодавцем все ж таки зберігається обов’язок зі збереження за військовослужбовцями посади та роботи.


Однак постає питання – з якого моменту можна перестати зберігати середній заробіток за мобілізованим працівником? Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Отже, починаючи з дня набрання чинності Законом (очікуємо, що це відбудеться в липні), у роботодавця відсутній обов’язок зі збереження середнього заробітку за мобілізованим працівником. А тому працівнику варто нарахувати та виплатити середній заробіток за ту частину місяця, що припала до набрання Законом чинності.


Звертаємо увагу, що якщо працівникові на початку липня буде виплачено аванс у більшій сумі, то повернути такі кошти примусово роботодавець не зможе. Повернення таких зайво виплачених коштів може бути здійснено працівником лише в добровільному порядку.


Ми не вбачаємо необхідності видавати наказ про припинення виплати мобілізованому працівнику середнього заробітку, адже існує пряма норма закону, на підставі якої роботодавець здійснює відповідні дії.


У наших попередніх матеріалах ми піднімали питання збереження середнього заробітку за добровольцями територіальної оборони (детально у матеріалі «Чи є у роботодавця обов’язок зберігати за добровольцем територіальної оборони його місце роботи та середній заробіток?»). Так, органи державної влади підтримували поширення трудових гарантій на добровольців територіальної оборони, проте обґрунтування для цього були різні. Держпраці прирівнювала добровольців територіальної оборони до військовослужбовців та застосовувала ч. 3 ст. 119 КЗпП, проте інші органи державної влади вважали, що добровольці територіальної оборони виконують державні та громадські обов’язки, а тому на них поширюється ч. 1 ст. 119 КЗпП.


І ось, де тепер виникає неузгодженість. Закон скасовує гарантію щодо збереження середнього заробітку лише в ч. 3 ст. 119 КЗпП, проте така гарантія залишається в ч. 1 ст. 119 КЗпП.


...

 

Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.

Перегляди 3602

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Робота з нефіксованим робочим часом: які правила? 17 серпня, 2022    18

Продовження трудової реформи під час воєнного стану: законопроект № 7251 (частина 2) 18 липня, 2022    464

Новий Закон щодо посилення захисту прав працівників: що змінилося? 15 червня, 2022    488

Кадрове діловодство у період війни 19 травня, 2022    954

Чи є у роботодавця обов’язок зберігати за добровольцем територіальної оборони його місце роботи та середній заробіток? 27 квітня, 2022    1060

Обов’язки роботодавця при мобілізації працівників 06 квітня, 2022    1219

Щодо бронювання військовозобов’язаних працівників у період воєнного стану 28 березня, 2022    40533

Зміни у трудовому законодавстві: як обмежили права працівників та чи допоможе це роботодавцям? 24 березня, 2022    1884

Простій на підприємстві 16 березня, 2022    860

Загальна мобілізація: що це означає для роботодавців? 09 березня, 2022    4991

Хто така посадова особа: новий підхід судової практики 30 грудня, 2021    619

Чи дійсно військовий облік для жінок став обов’язковим? 24 грудня, 2021    5170

Прокоментувати