+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Карантин через коронавірус COVID-19 законодавчо віднесений до форс-мажорних обставин: наслідки та можливості для бізнесу

18 березня, 2020 Інформаційні листи

17 березня Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон № 530-IX), на основі проєкту закону № 3219 від 16 березня 2020 року. Закон було оперативно підписано Президентом України, про що вже сьогодні зазначено на сайті Верховної Ради та Президента.

Закон № 530-IX, серед іншого, вносить зміни до ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», якими відносить карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України, до переліку форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Таким чином, вже законодавчо зафіксовано, що карантин є форс-мажорною обставиною (до цього в цій статті були вказані лише тривалі перерви в роботі транспорту, викликані епідемією).

Торгово-промислова палата України (далі – ТПП) вже висловилася з приводу прийняття Закону № 530-IX, і там вважають це дуже важливим кроком з боку державної влади, що спрощує посилання на форс-мажорні обставини суб’єктів господарювання, яким у зв’язку з обмежуючими заходами, введеними через загрозу епідемії коронавірусної інфекції в Україні та для недопущення поширення COVID-19, унеможливили виконання у відповідних сферах зобов’язань перед контрагентами. У ТПП наголосили, що засвідчення форс-мажору у зв’язку з введенням карантину існує.

ТПП також наголосила, що, враховуючи міжнародну практику використання застережень про форс-мажорні обставини, сторона, для якої виникли ці обставини, зобов’язана у будь-якій формі повідомити про виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) іншу сторону.

Тому ТПП України рекомендує суб’єктам господарювання, які не можуть виконувати свої зобов’язання у зв’язку з форс-мажорними обставинами, в тому числі карантину, до моменту звернення до ТПП України або регіональної ТПП, в першу чергу оформлювати документальне призупинення своєї діяльності у відповідній сфері (наказ, розпорядження та ін.) та письмово повідомляти (сповіщати) іншу сторону, перед якою не виконується зобов’язання.

Таким чином, ТПП почне видавати сертифікати на підтвердження факту карантину як форс-мажорних обставин.

Звісно, для застосування звільнення від цивільно-правової відповідальності за порушення договірних зобов’язань потрібна наявність не тільки самого факту форс-мажорних обставин, а і належного обґрунтування того, що такі обставини призвели до неможливості виконання стороною своїх зобов’язань.

Ми будемо раді проконсультувати Вас з питань вірного застосування цього нового положення законодавства, виходячи з нашої експертизи у договірних спорах, а також застосуванні положень договорів та законодавства про форс-мажорні обставини.

Максим Олексіюк,

партнер

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2020

Перегляди 621

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Уряд суттєво посилив карантинні заходи 03 квітня, 2020    21

Чи дійсно на період карантину скасована орендна плата (частина 2)? 03 квітня, 2020    85

Звільнення від ПДВ «заднім» числом: що робити? 02 квітня, 2020    139

Карантинні обмеження в Україні: ситуація на даний час 02 квітня, 2020    118

Чи дійсно на період карантину скасована орендна плата? 30 березня, 2020    506

Повідомляємо про зміни умов карантину, введеного Кабінетом Міністрів України 27 березня, 2020    610

Карантинні обмеження у Києві: узагальнення та аналітика 25 березня, 2020    882

Що змінює закон для запобігання COVID-19 у сфері трудових відносин? 19 березня, 2020    412

Зміни до ПКУ та інших законів щодо підтримки платників податків на період епідемії коронавірусу 19 березня, 2020    529

Нові обмеження, введені Кабінетом Міністрів України для запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 17 березня, 2020    872

Карантин у Києві: нові обмежувальні заходи та заборони 16 березня, 2020    393

Карантин у Києві: заборона масових заходів та інші обмеження, запроваджені Київською міською радою 12 березня, 2020    492

Прокоментувати