+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Карантин через коронавірус COVID-19 законодавчо віднесений до форс-мажорних обставин: наслідки та можливості для бізнесу

18 березня, 2020 Інформаційні листи

17 березня Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон № 530-IX), на основі проєкту закону № 3219 від 16 березня 2020 року. Закон було оперативно підписано Президентом України, про що вже сьогодні зазначено на сайті Верховної Ради та Президента.

Закон № 530-IX, серед іншого, вносить зміни до ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», якими відносить карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України, до переліку форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Таким чином, вже законодавчо зафіксовано, що карантин є форс-мажорною обставиною (до цього в цій статті були вказані лише тривалі перерви в роботі транспорту, викликані епідемією).

Торгово-промислова палата України (далі – ТПП) вже висловилася з приводу прийняття Закону № 530-IX, і там вважають це дуже важливим кроком з боку державної влади, що спрощує посилання на форс-мажорні обставини суб’єктів господарювання, яким у зв’язку з обмежуючими заходами, введеними через загрозу епідемії коронавірусної інфекції в Україні та для недопущення поширення COVID-19, унеможливили виконання у відповідних сферах зобов’язань перед контрагентами. У ТПП наголосили, що засвідчення форс-мажору у зв’язку з введенням карантину існує.

ТПП також наголосила, що, враховуючи міжнародну практику використання застережень про форс-мажорні обставини, сторона, для якої виникли ці обставини, зобов’язана у будь-якій формі повідомити про виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) іншу сторону.

Тому ТПП України рекомендує суб’єктам господарювання, які не можуть виконувати свої зобов’язання у зв’язку з форс-мажорними обставинами, в тому числі карантину, до моменту звернення до ТПП України або регіональної ТПП, в першу чергу оформлювати документальне призупинення своєї діяльності у відповідній сфері (наказ, розпорядження та ін.) та письмово повідомляти (сповіщати) іншу сторону, перед якою не виконується зобов’язання.

Таким чином, ТПП почне видавати сертифікати на підтвердження факту карантину як форс-мажорних обставин.

Звісно, для застосування звільнення від цивільно-правової відповідальності за порушення договірних зобов’язань потрібна наявність не тільки самого факту форс-мажорних обставин, а і належного обґрунтування того, що такі обставини призвели до неможливості виконання стороною своїх зобов’язань.

Ми будемо раді проконсультувати Вас з питань вірного застосування цього нового положення законодавства, виходячи з нашої експертизи у договірних спорах, а також застосуванні положень договорів та законодавства про форс-мажорні обставини.

Максим Олексіюк,

партнер

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2020

Перегляди 2604

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Військова агресія Росії проти України є форс-мажорною обставиною. Але що це значить для кожного конкретного підприємства? 08 березня, 2022    2102

Закон № 731-IX: карантин тепер не є безумовною підставою для поновлення/продовження процесуальних строків 04 серпня, 2020    22628

Повідомлення про надзвичайні заходи у сфері трудового законодавства в Україні, спричинені кризою Covid-19 13 травня, 2020    1193

Відповідальність за карантин: але не про 17 тис. грн штрафу для громадян, а про відповідальність високопосадовців за неправомірні обмеження для бізнесу та суспільства 13 травня, 2020    3274

Незаконність карантину в Україні 30 квітня, 2020    38129

Що нового з карантинними обмеженнями? 24 квітня, 2020    1235

Нові правила щодо орендної плати на період карантину 21 квітня, 2020    1123

Заплутались із карантинними обмеженнями? 10 квітня, 2020    1871

Обмеження права на свободу пересування в межах карантину 09 квітня, 2020    2372

Уряд суттєво посилив карантинні заходи 03 квітня, 2020    1652

Чи дійсно на період карантину скасована орендна плата (частина 2)? 03 квітня, 2020    3826

Звільнення від ПДВ «заднім» числом: що робити? 02 квітня, 2020    1344

Прокоментувати