Індексація заробітної плати. Які ризики?
Індексація заробітної плати – це державна гарантія, що надається кожному працівнику відповідно до законодавства України. Тим не менш, не багатьох роботодавців приватного сектора турбувало питання індексації в минулому. До 2015 року практично лише адміністративний штраф загрожував посадовим особам підприємств за непроведення індексації, розмір якого незначний – до 1 700 грн. У гіршому випадку, за певних обставин, можливим було притягнення до кримінальної відповідальності. Також існувала ймовірність цивільного спору з працівниками, які вимагали виплати індексації. Попри те, що такі спори не були поодинокими, багато роботодавців все ж таки закривали очі на індексацію.
На початку 2015 року Кодексом законів про працю України було встановлено фінансову відповідальність юридичних осіб за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Як вже було зазначено, індексація заробітної плати є однією з таких державних гарантій.
За таке правопорушення передбачено відповідальність для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Такий штраф накладається за порушення щодо кожного працівника. Таким чином, щоб зрозуміти реальну суму штрафу, яка загрожує роботодавцю, необхідно помножити зазначену цифру на кількість працівників. Наприклад, якщо штат складає 100 осіб, то штраф за непроведення індексації зарплати становитиме 1 378 000 грн. Як вбачається, сума штрафу може виявитися досить істотною.
Додатково зазначимо, що такий штраф може бути накладений без будь-яких часових обмежень, починаючи з дати його встановлення.
Проте, до лютого 2016 року такий штраф не загрожував роботодавцям, оскільки був відсутнім порядок його накладання. По суті існувала відповідальність без механізму її застосування. 10 лютого 2016 року вступила в силу постанова Кабінету Міністрів України, що визначає порядок накладення штрафу. Таким чином, штраф стає досить реалістичним.
З огляду на вищесказане, питання індексації заробітної плати стає досить важливим та вимагає пильної уваги кожного роботодавця. У зв’язку з цим пропонуємо розглянути більш детально основні правила індексації заробітної плати.
По-перше, індексація заробітної плати є обов’язковою для всіх підприємств, починаючи з 1 березня 2003 року (після набрання чинності Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»). Тому, починаючи з цього періоду, заробітна плата кожного працівника мала б індексуватися. Беручи це до уваги, за весь період непроведення індексації її сума може виявитися значною. Але перш ніж поспішати з висновками та уявляти величезні суми невиплаченої індексації, варто зазначити, що якщо роботодавець регулярно підвищував працівникам заробітну плату, то необхідність в індексації могла й не виникнути, або ж сума буде незначною. Тому, передусім, необхідно провести відповідні розрахунки.
По-друге, варто підкреслити, що заробітна плата індексується незалежно від її розміру: чи становить вона 1 500 грн, чи 20 000 грн. Таким чином, заробітні плати працівників можуть бути великими, однак це не означає, що роботодавець не зобов’язаний їх індексувати.
Тут варто зазначити, що індексації підлягає не вся сума заробітної плати, а тільки в межах прожиткового мінімуму працездатних осіб. Наприклад, заробітна плата працівника становить 10 000 грн, але вона індексується лише в межах 1 378 грн. Це є базою для розрахунку суми індексації.
Врешті, така база множиться на індекс зростання, який визначає величину зростання споживчих цін з урахуванням рівня інфляції. Для роботодавців важливо пам’ятати, що сума індексації істотно залежить від періоду, коли востаннє підвищувалась зарплата працівника. Загальне правило: чим ближчий період, коли востаннє підвищувалася працівникові заробітна плата, тим менша сума індексації. Наприклад, підвищення заробітної плати працівника відбулось у січні 2014 року, відповідно, сума індексації за березень 2016 року становитиме 1 064 грн, яка повинна бути виплачена додатково до заробітної плати працівника, незалежно від її суми (тобто, якщо зарплата працівника –
20 000 грн, то він/ вона повинні отримати 21 064 грн). Якщо зарплата працівника була збільшена в січні 2015 року, то сума індексації складатиме 523 грн, що в два рази менше. Проте в наведеному прикладі ще варто враховувати суму, на яку була підвищена заробітна плата востаннє.
Існує багато інших факторів, які впливають на розмір індексації. Наприклад, багато роботодавців під час високої інфляції для того, щоб підтримати рівень життя своїх працівників, виплачують працівникам додаткові бонуси/ премії. Таким чином, загальний дохід працівника збільшується. В цьому випадку роботодавці справедливо очікують, що виплата такого бонусу/ премії вплине на їх зобов’язання з індексації. Проте залишається відкритим питання, чи може враховуватись такий бонус/ премія при розрахунку суми індексації. Може виявитись, що навіть якщо сума бонусу/ премії покриває суму індексації, роботодавець все одно зобов’язаний нарахувати індексацію.
Підсумовуючи, слід очікувати пожвавлення діяльності з боку державних органів з даного питання. Тому радимо проаналізувати всі періоди нарахування заробітної плати з урахуванням зобов’язань з індексації, а також розглянути варіанти щодо структурування заробітної плати.
Завантажити pdf-файл статті англійською мовою (56,0 Kb)
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Е-листки непрацездатності: чи помітні покращення?
Відрядження в Україну: огляд податкових та імміграційних питань при працевлаштуванні іноземців
Електронні листки непрацездатності вже діятимуть з 01 травня
Запитайте юриста: які пільги передбачені працівникам за роботу зі шкідливими умовами праці?
Черговий закон про зменшення тиску на бізнес – вовк в овечій шкурі?
Повідомлення про надзвичайні заходи у сфері трудового законодавства в Україні, спричинені кризою Covid-19
Проєкт нового Порядку контролю за додержанням законодавства про працю – вчитися на помилках? Держпраці: ні, не чули.
Польові будні Держпраці.
Судова справа про використання цивільно-правових договорів у відносинах з фізичними особами
5-та група єдиного податку: «+» vs «-»
Маніпуляція як інвестпроект
Нові розміри штрафів за порушення трудового законодавства
Огляд практики Верховного Суду за 2018 р., пов’язаної з розмежуванням цивільно-правових та трудових відносин