+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

“Сміттєвий збір” на митниці платити не потрібно, незважаючи на відміну судом актів, спрямованих на скасування порядку митного оформлення товарів в упаковці

01 Лютого, 2013 Інформаційні листи

31 січня 2013 року Окружний адміністративний суд м. Києва розглянув судову справу, яка об’єднувала позовні вимоги ДК “Укрекоресурси” до Держпідприємництва та Міністерства юстиції. ДК “Укрекоресурси”, на рахунок якої імпортери сплачували кошти за організацію утилізації упаковки згідно з вимогами Спільного наказу 1, прийшла до висновку про порушення її прав у зв’язку з прийняттям відповідачами актів, спрямованих на скасування Спільного наказу.

Так, Держпідприємництво прийняло Рішення № 7 2, у зв’язку з невиконанням якого в силу ст. 28 закону про державну регуляторну політику з 31.12.2012 р. зупинено дію Спільного наказу. На практиці це означало, що з 31.12.2012 р. імпортери не зобов’язані укладати договір з ДК “Укрекоресурси” та оплачувати її послуги. Міністерство юстиції України, у свою чергу, у відповідності до вимог положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів Наказом № 101/5 скасувало рішення про державну реєстрацію Спільного наказу.

Суд задовольнив вимоги ДК “Укрекоресурси” у повному обсязі. Прийнявши постанову, суд визнав протиправними та скасував обидва акти. Проте дане рішення поки не набрало законної сили та не є обов’язковим для виконання аж до моменту вирішення справи апеляційним судом. Тільки в разі набрання постановою законної сили порядок митного оформлення товарів в упаковці буде повернуто у попередній стан і сплата “сміттєвого збору” на митниці відновиться.

Таким чином, на сьогодні відсутність обов’язку імпортерів платити “сміттєвий збір” на митниці залишається в силі.

Разом з тим, суд прийняв ухвали про забезпечення позову, якими зупинив дію (1) Рішення № 7 та (2) Наказу № 101/5. Проте зазначимо, що такі ухвали не мають ніяких практичних наслідків для імпортерів, оскільки не відновлюють дію Спільного наказу, а отже, не відновлюють і обов’язок імпортерів платити “сміттєвий збір”.

Так, зазначені ухвали лише зупиняють подальшу дію Рішення № 7 та Наказу № 101/5. Вони не мають ретроспективної дії, а отже, жодним чином не змінюють фактів зупинення дії Спільного наказу та скасування рішення про його державну реєстрацію.

Єдиним практичним наслідком зазначених ухвал є те, що скасування державної реєстрації Спільного наказу у повному обсязі так і не відбулося. Власне, набрання чинності будь-яким нормативно-правовим актом передбачає його державну реєстрацію, що включає в себе прийняття рішення про державну реєстрацію та внесення відповідного акта в реєстр нормативно-правових актів. В свою чергу, для припинення чинності нормативно-правового акта необхідно скасувати як сам акт, так і його державну реєстрацію.

Відповідно до положення про реєстрацію нормативно-правових актів для скасування державної реєстрації акта приймається рішення про скасування його державної реєстрації, на підставі якого такий акт виключається з реєстру нормативно-правових актів. У зв’язку з ухвалою суду про забезпечення позову виключення Спільного наказу з реєстру нормативно-правових актів так і не відбулося. Тобто, Спільний наказ міститься в реєстрі нормативно-правових актів.

Проте наголосимо, що наявність Спільного наказу в реєстрі нормативно-правових актів жодним чином не відновлює його дію. По-перше, на підставі Рішення № 7 Спільний наказ зупинив дію з 31.12.2012 року. Дане Рішення № 7 є чинним до моменту набрання законної сили постановою суду, а тому його правові наслідки залишаються в силі.
По-друге, ухвала суду, якою зупинено Рішення № 7, також не відновлює дію Спільного наказу. Адже, дію Спільного наказу зупинено не Рішенням № 7, а в силу ст. 28 закону про державну регуляторну політику. Рішенням № 7 лише доводилося до відома органів, які прийняли Спільний наказ, про необхідність його скасування самими органами та зазначалося, що в разі нескасування його дія буде зупинена. На цьому дія Рішення № 7 вичерпалася, а тому її зупинення не тягне за собою ніяких юридичних та фактичних наслідків.
Таким чином, на сьогодні зупинення дії Спільного наказу залишається в силі до моменту набрання постановою суду законної сили. Імовірно, що найближчим часом цього не станеться у зв’язку з апеляційним оскарженням постанови. Це означає, що наразі імпортери не зобов’язані укладати договори з ДК “Укрекоресурси” та оплачувати “сміттєвий збір”.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Інші статті по темі дивіться тут

Примітки: 

1Спільний наказ Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державної митної служби України від 30.07.2009 № 789/414/709 “Про затвердження Порядку здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі і пакувальних матеріалах”.

2Рішення від 30.10.2012 № 7 “Про необхідність усунення Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством екології та природних ресурсів України та Державною митною службою України порушень принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” щодо скасування спільного наказу Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державної митної служби України від 30.07.2009 № 789/414/709 “Про затвердження Порядку здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі і пакувальних матеріалах”.

З повагою,

© ТОВ «КМ Партнери», 2013

Перегляди 6992

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Спори щодо митної вартості: огляд свіжих рішень Верховного Суду 15 Квітня, 2021    1715

Авторизовані економічні оператори (АЕО): хто може отримати цей статус? 14 Січня, 2020    2287

Оновлення процедури митного оформлення за законом щодо авторизованих економічних операторів 16 Грудня, 2019    1078

Верховний Суд легітимізував транзитні автомобілі на єврономерах? 23 Жовтня, 2018    2231

«У держави відсутня відповідальність за все, що вона робить» (інтерв’ю партнерів КМ Партнери для Юридичної Газети) 21 Червня, 2018    4044

Контролери без повноважень, або до чого призводять евфемізми у законотворчості (митний пост-аудит зараз незаконний?) 20 Березня, 2018    1211

Винагорода експедитора-резидента та митна вартість. Включати чи не включати – ось в чому питання. Чи вже не питання? 24 Липня, 2017    3148

Що варто зробити з митною cистемою України? 27 Червня, 2017    1601

Проект змін до Порядку включення роялті/ліцензійних платежів в митну вартість. Що нового? 21 Червня, 2017    1551

Ваші товари можуть завозити на окуповані території України з інших країн? Готуйтеся до зупинення ЗЕД в Україні 26 Травня, 2017    1840

Режим переробки на митній території України: час провести «краш-тест» обраної моделі роботи за цим режимом? 18 Травня, 2017    1889

Трансфертне ціноутворення та митна оцінка: точки дотику та як їх використати бізнесу 10 Березня, 2017    6004

Прокоментувати