Скасовано «сміттєвий» збір на митниці: з 31.12.2012 року зупинено дію Порядку здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі і пакувальних матеріалах
ДМС України у своєму листі від 18.01.2013 р. № 11.1/1.2-12/540-ЕП підтвердила відсутність підстав виконувати Спільний наказ1, яким затверджено порядок здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі та пакувальних матеріалах.
Як відомо, Спільним наказом на імпортерів товарів в упаковці покладався обов’язок укласти договір з ДК «Укрекоресурси» та попередньо оплатити послуги з організації утилізації упаковки. Розмитнення здійснювалося виключно за умови наявності на ВМД особистої печатки держекоінспектора «Ввіз дозволено», яка проставлялася після складання відомості та надання підтвердження оплати «послуг» ДК «Укрекоресурси».
Фактично, на даний момент у імпортерів немає підстав сплачувати такий «сміттєвий» податок.
Так, дію Спільного наказу з 31.12.2012 року зупинено рішенням Держпідприємництва2. Крім того, Міністерство юстиції України наказом від 14.01.2013 р. № 101/5 скасувало державну реєстрацію Спільного наказу, що є підставою для подальшого скасування Спільного наказу органами, що його прийняли (пп. 19-20 Положення «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади»).
Таким чином, на сьогодні імпортери не зобов’язані укладати договір з ДК «Укрекоресурси» та оплачувати його послуги, так як у митних органів немає правових підстав вимагати відповідні документи для розмитнення товарів.
Ми також не бачимо ризиків донарахувань відповідних платежів митницею у майбутньому. Так, «сміттєвий» збір не входить до системи обов’язкових податків та зборів. Контроль за сплатою таких коштів на податкові та митні органи не покладено. Фактично ні у податкових інспекцій, ні у митниць немає повноважень донараховувати грошові зобов’язання за наслідками податкових перевірок чи постаудиту підприємств-імпортерів. Сама ДК «Укрекоресурси» та Міністерство економіки України, до сфери управління якого віднесено компанію, також не наділені компетенцією контролювати відповідні надходження, а тим більше стягувати кошти. Жоден інший нормативно-правовий акт не встановлює обов’язку сплачувати «сміттєвий» збір.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
Примітки:
1Спільний наказ Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державної митної служби України від 30.07.2009 № 789/414/709 “Про затвердження Порядку здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі і пакувальних матеріалах”.
2Рішення від 30.10.2012 № 7 “Про необхідність усунення Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством екології та природних ресурсів України та Державною митною службою України порушень принципів державної регуляторної політики згідно з вимогами Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності” щодо скасування спільного наказу Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державної митної служби України від 30.07.2009 № 789/414/709 “Про затвердження Порядку здійснення митного оформлення імпортних товарів у тарі і пакувальних матеріалах”.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Спори щодо митної вартості: огляд свіжих рішень Верховного Суду
Авторизовані економічні оператори (АЕО): хто може отримати цей статус?
Оновлення процедури митного оформлення за законом щодо авторизованих економічних операторів
Верховний Суд легітимізував транзитні автомобілі на єврономерах?
«У держави відсутня відповідальність за все, що вона робить» (інтерв’ю партнерів КМ Партнери для Юридичної Газети)
Контролери без повноважень, або до чого призводять евфемізми у законотворчості (митний пост-аудит зараз незаконний?)
Винагорода експедитора-резидента та митна вартість. Включати чи не включати – ось в чому питання. Чи вже не питання?
Що варто зробити з митною cистемою України?
Проект змін до Порядку включення роялті/ліцензійних платежів в митну вартість. Що нового?
Ваші товари можуть завозити на окуповані території України з інших країн? Готуйтеся до зупинення ЗЕД в Україні
Режим переробки на митній території України: час провести «краш-тест» обраної моделі роботи за цим режимом?
Трансфертне ціноутворення та митна оцінка: точки дотику та як їх використати бізнесу