+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Підприємства із цілодобовим режимом роботи не зобов’язані оприбутковувати готівку до 00:00 год. Судова практика

01 Липня, 2014 Інформаційні листи

Пізньому покупцю краще не йти у цілодобовий супермаркет хвилин за 15 до півночі, адже висока ймовірність попасти на тимчасово закриті каси. Технічна перерва в цей же час може очікувати «опівнічного» відвідувача заправки чи цілодобового закладу громадського харчування.

При цьому північ – далеко не час найнижчої купівельної активності у цілодобових суб’єктів господарювання. На такий непопулярний крок підприємства йдуть у зв’язку із фіскальним підходом податкових органів щодо трактування законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – «РРО»). Тож у підприємств виникає вибір, чи торгувати опівночі, приймаючи ризик спору з податковими органами, чи тимчасово закриватися в цей час, втрачаючи дохід і викликаючи нарікання споживачів.

Вказаний ризик виникає зокрема через формулювання п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – «Закон про РРО»), який встановлює обов’язок «щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій1». «Щоденно» податкові органи трактують як саме до 00:00 год.

Якщо підприємство друкує фіскальні звітні чеки (так звані Z-звіти) вже після опівночі, податківці вважають це неоприбуткуванням готівки за попередній день і у зв’язку із цим застосовують драконівські штрафи аж до п’ятикратного розміру начебто не оприбуткованої суми (з абз. 3 ч. 1 ст. 17 Указу Президента України від 06.07.1995 р. № 436/95-ВР).

Чи є правомірним такий підхід податкового органу? Ми вважаємо, що ні.

Зокрема, зазначений вище Закон про РРО оперує терміном «щоденно», а не «до опівночі» чи «до 00:00». На рівні законодавства не наводиться визначення поняття «щоденно». Разом з тим Великий тлумачний словник сучасної української мови визначає поняття «день» як «час, який дорівнює 24 годинам»2. Тобто знову ж таки обмеження саме до 00:00 немає3.

Те, що під щоденним оприбуткуванням (друкування Z-звітів) мається на увазі не календарний, а 24-годинний робочий день, прослідковується також із положень Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій4. Тобто, за законодавством друк Z-звіту, а відповідно і оприбуткування грошових коштів, має відбуватися протягом 24 годин з моменту здійснення першої розрахункової операції. Такий підхід цілком логічний і вбачається таким, що відповідає меті запровадженої норми.
Однак судова практика з цього питання, так само як і законодавство, була неоднозначною. У цьому зв’язку зазначимо, що у судових спорах про скасування застосованих податковими органами штрафних санкцій на загальну суму близько 6 млн. грн. компанія «КМ Партнери» успішно захистила інтереси клієнтів. Відповідна позиція наразі підтверджена на рівні Вищого адміністративного суду України, який підтвердив правомірність зазначеного вище підходу.

Вищим адміністративним судом України підтримано позицію платників податків, що зобов’язання оприбутковувати готівкові кошти і роздруковувати Z-звіти щоденно, виходячи з положень Закону про РРО та Постанови Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», слід розуміти як у межах 24 годин з моменту здійснення першої розрахункової операції.

Можливо, ця інформація буде в пригоді для бізнесів, які працюють цілодобово.

Сподіваємося також, що остання судова практика дозволить також податковим органам сформулювати відповідну позицію на центральному рівні, яка унеможливила б виникнення спорів в подібних ситуаціях.  Такий крок з боку податкових органів сприяв би поліпшенню умов ведення бізнесу, зокрема із цілодобовим режимом роботи із споживачами, в непростих сучасних умовах.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Аналогічні положення стосовно щоденного оприбуткування коштів містяться і у п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637.

2Великий тлумачний словник сучасної української мови – укл. і гол. ред. В.Т. Бусел. – К.; Ірпінь: ВТ «Перун», 2001.

3Інше можливе тлумачення, як світла частина доби, тут теж є явно незастосовним. Адже якщо його сприйняти, то друкувати звіт потрібно було б із заходом сонця.

4Затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 року № 199.

З повагою,

© ТОВ «КМ Партнери», 2014

Перегляди 2992

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Нові перепони для платників податків. Відшкодування витрат на правничу допомогу 25 Жовтня, 2018    2642

Про вічне 22 Жовтня, 2018    1880

Валютне регулювання по-новому, у зв’язку з прийняттям Закону України «Про валюту і валютні операції» 17 Липня, 2018    8736

Виключення технічного переоснащення та інші зміни дозвільних процедур у будівництві 11 Червня, 2018    6916

Зміни у регулюванні касових операцій (повний огляд) 06 Червня, 2018    1459

Зміни у регулюванні касових операцій (продовження) 01 Червня, 2018    1266

Зміни у регулюванні касових операцій 30 Травня, 2018    3261

До теми відповідальності за порушення у сфері містобудівного законодавства 15 Травня, 2018    9996

Забезпечення судових витрат як новий засіб боротьби із необґрунтованими позовами 14 Травня, 2018    1488

Оцінка впливу на довкілля при реалізації проектів на діючих підприємствах 27 Квітня, 2018    1442

Істотні ризики для господарської діяльності у зв’язку з ухваленням закону про корпоративні договори та закону про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю 22 Березня, 2018    10059

За яких умов можливе проведення позапланових перевірок у 2018 році? 19 Березня, 2018    1428

Прокоментувати