+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Нова Постанова НБУ щодо валютних обмежень № 863 від 4 грудня 2015 року

11 Грудня, 2015 Інформаційні листи

5 грудня 2015 року набула чинності нова Постанова НБУ № 8631, яка продовжила діючі валютні обмеження до 4 березня 2016 року включно, а також доповнила/ послабила деякі з них. Нижче наводимо короткий огляд основних валютних обмежень на цей період.

Скорочений строк для розрахунків

Для операцій експорту-імпорту товарів залишається скорочений строк для розрахунків – 90 днів.

Обов’язковий продаж валюти

Зберігається вимога щодо обов’язкового продажу надходжень в інвалюті (у розмірі 75 %), однак розширили перелік «виключень». Не підлягають обов’язковому продажу також:

  • надходження за кредитами, які надаються резиденту-позичальнику, якщо кошти за зобов’язанням такого резидента сплачує іноземний кредитор нерезиденту-експортеру відповідно до зовнішньоекономічного договору і при цьому (1) кошти не зараховуються на рахунок резидента в уповноваженому банку та (2) кредит надається за участю іноземного експортно-кредитного агентства;
  • надходження за програмами міжнародної технічної допомоги та проектами, які здійснюються в рамках участі України в міжнародних програмах ЄС;
  • гранти, надані компанії-резиденту міжнародними фінансовими організаціями (якщо в органах управління компанії бере участь український Уряд);
  •  грошові забезпечення участі нерезидента в аукціоні (торгах) стосовно приватизації державного майна або здійснення державних закупівель;
  • надходження, повернуті за ініціативою іноземного банку-отримувача/ посередника протягом 7 днів (раніше – протягом 2-х).

Зарахування однорідних вимог

Як і раніше, НБУ знімає з контролю експортні операції клієнтів, щодо яких було надано документальне підтвердження про припинення зобов’язань шляхом зарахування однорідних вимог, лише у таких випадках:

  • зарахування стосується вимог у валютах, які не підлягають обов’язковому продажу;
  • сума таких зобов’язань не перевищує 0,5 млн дол. США.

Додатково передбачили, що зазначене правило не стосується операцій операторів телекомунікацій з оплати міжнародного роумінгу та пропуску міжнародного трафіку.

Заборони стосовно кредитів

Продовжена заборона на погашення кредитів/позик в іноземній валюті до закінчення строку, передбаченого у договорі (перелік виключень не змінився). Також продовжена заборона на реєстрацію заміни кредитора та/або боржника (нове виключення: ситуація, коли кредит наданий резиденту-позичальнику за участю іноземного експортно-кредитного агентства).

Продаж/ купівля валюти

В цій сфері продовжена дія наступних обмежень:

  • обмеження для продажу інвалюти (банківських металів) одній особі в 1 робочий день – не більше еквівалента 3 тис. грн;
  • заборона купівлі іноземної валюти/перерахування коштів у гривнях для проведення розрахунків за імпорт продукції, якщо (1) митне оформлення операції було проведено до 1 січня 2014 року включно та (2) за договором відбулася заміна боржника та/ або кредитора у зобов’язанні (збереглося виключення для імпортних операцій купівлі життєво необхідних товарів: природнього газу, електроенергії, медичних виробів для лікування онкологічних хворих і т.п.);
  • заборона купівлі інвалюти для резидента, який має залишок коштів на рахунках в іноземних валютах більше, ніж 25 тис. доларів США (резидент має виконувати свої зобов’язання за рахунок таких коштів).

Перерахування коштів

ss2

Видача готівки

ss1

«Підтвердження можливості» купівлі/ переказу коштів від НБУ

Загальне правило не змінилося: якщо еквівалент суми переказу ≥ 50 тис. доларів США, подається пакет документів, які є підставою для здійснення цих операцій.

Уточнено, що до купівлі і переказів інвалюти прирівнюються також операції з перерахування коштів у гривнях (на користь нерезидента через кореспондентський рахунок банку-нерезидента), а також операції з перерахування коштів, які здійснюються через філії банків, відкриті на території інших держав.

Для проведення операцій НБУ має, як і раніше, надати «підтвердження можливості їх здійснення». Однак, на цей раз уточнили, коли саме НБУ має право НЕ підтверджувати можливість здійснення операції. А саме, якщо за результатами аналізу документів:

  • виявлено ознаки, що можуть свідчити про здійснення банками ризикової діяльності;
  • зроблено висновок, що характер/ наслідки таких операцій можуть нести реальну чи потенційну небезпеку використання такого банку з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення.

Окрім цього НБУ виділив 15 ознак того, що банк «здійснює ризикову діяльність» (перелік затверджений Постановою НБУ № 778 від 10.11.2015 р.). Серед них є як очевидні (наприклад, здійснення банком чи його клієнтами операцій з використанням втрачених, викрадених, підроблених документів), так і досить спірні (проведення клієнтами банку операцій, що не мають «очевидної економічної доцільності»). При цьому тягар доведення, що в діях клієнта або банку немає ознак здійснення ризикової діяльності, покладається на банк. Питання: чи буде банк в інтересах клієнта вести діалог з НБУ щодо можливості здійснення конкретної операції клієнта і чи має сам клієнт право голосу в такій ситуації? Питання риторичні.

Висновок

В цілому нові правила не надто полегшили тягар валютних обмежень. Однак, відносна стабільність у цій сфері є, швидше, плюсом, оскільки дає можливість, принаймні, заздалегідь структурувати майбутні транзакції і планувати витрати на дотримання валютного законодавства.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Постанова Правління Національного банку України № 863 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному ринку України».

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2015

Перегляди 2489

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Нові перепони для платників податків. Відшкодування витрат на правничу допомогу 25 Жовтня, 2018    2640

Про вічне 22 Жовтня, 2018    1879

Валютне регулювання по-новому, у зв’язку з прийняттям Закону України «Про валюту і валютні операції» 17 Липня, 2018    8734

Виключення технічного переоснащення та інші зміни дозвільних процедур у будівництві 11 Червня, 2018    6916

Зміни у регулюванні касових операцій (повний огляд) 06 Червня, 2018    1455

Зміни у регулюванні касових операцій (продовження) 01 Червня, 2018    1260

Зміни у регулюванні касових операцій 30 Травня, 2018    3260

До теми відповідальності за порушення у сфері містобудівного законодавства 15 Травня, 2018    9993

Забезпечення судових витрат як новий засіб боротьби із необґрунтованими позовами 14 Травня, 2018    1486

Оцінка впливу на довкілля при реалізації проектів на діючих підприємствах 27 Квітня, 2018    1438

Істотні ризики для господарської діяльності у зв’язку з ухваленням закону про корпоративні договори та закону про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю 22 Березня, 2018    10058

За яких умов можливе проведення позапланових перевірок у 2018 році? 19 Березня, 2018    1421

Прокоментувати