+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Стандартизований аудиторський файл (SAF-T UA): реально працюючий інструмент чи все ще примара?

автори: Олена Букуєва, Марія Нікіфорова

10 Лютого, 2025 Ексклюзив

Протягом минулого року та вже у поточному році, як на рівні державних органів, так і в бізнес-спільноті, досить багато уваги приділялось питанням, пов’язаним із запровадженням стандартизованого аудиторського файлу (SAF-T UA).


Зокрема, за інформацією із сайту ДПС України: «Протягом 2024 року було укладено/пролонговано 24 Меморандуми про участь в експерименті із запровадження процедури «е-аудит» з ВПП (великими платниками податків), які надали згоду сформувати та надіслати файл SAF-T UA до ДПС для його тестової обробки, та проведено з ними онлайн-зустрічі».


Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у своєму телеграм-каналі 30 грудня 2024 року заявив, що реформу е-аудиту планується завершити у 2025 році.


Зі слів пана Данила: «В лютому завершується розробка програмного забезпечення для отримання та обробки стандартизованого аудиторського файлу (SAF-T) та вже з 1 квітня 2025 року систему буде впроваджено в промислову експлуатацію».


При цьому 30 січня 2025 року на сайті ДПС України опубліковано Перелік питань щодо застосування стандартизованого аудиторського файлу SAF-T UA, із відповідей на які вбачається, що контролюючі органи розглядають такий файл як обов’язковий для надання великим платником податків (далі – ВПП) на запит контролюючого органу під час перевірки (із терміном надання 2 робочих дні після отримання відповідного запиту).


Також відомо, що в рамках Європейської Бізнес Асоціації, Американської торговельної палати в Україні неодноразово проходили зустрічі, пов’язані із SAF-T UA, не лише за участю представників бізнес-спільноти, а й представників Державної податкової служби України, Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, Міністерства фінансів України, Прем’єр-міністра України, готувались та обговорювались листи-звернення до державних органів з питань, пов’язаних із запровадженням SAF-T UA.


А розробники відповідних технічних рішень і аудиторські компанії досить активно пропонували та наразі пропонують послуги, пов’язані із впровадженням цифрових та технічних рішень автоматизації підготовки файлу SAF-T UA, навчанням звітуванню за форматом SAF-T UA.


Тобто, бачимо, що процес йде.


Однак, чи дійсно вже в цьому році ВПП, зокрема на запит податкового органу під час перевірки, а з 01 квітня в рамках e-аудиту, мають готувати файл за форматом SAF-T UA?


Наразі ми схиляємось до того, що принаймні протягом 2025 року файл SAF-T UA залишатиметься скоріше примарою, ніж реально працюючим інструментом. На таку думку наводить ряд обставин.


По-перше, на вже згаданих зустрічах та обговореннях в рамках бізнес-асоціацій неодноразово лунали заяви як з боку тих платників податків, які вже вклали значні ресурси у запровадження IT-рішень для звітування у форматі SAF-T UA та приймають участь у згаданому експерименті, так і з боку податкових органів, що із поданням платниками податків, прийманням та обробкою файлу з боку контролюючих органів наявні технічні проблеми.


Тобто, навіть за готовності платника податків підготувати файл та вжиття ним необхідних для цього заходів, технічна сторона процесу, зокрема з боку приймаючої сторони, залишається ще не доопрацьованою. І масштаб необхідних доопрацювань та невирішених питань достатній. А тому досить сумнівно, що всі ці питання будуть закриті вже станом на 01 квітня або навіть до кінця 2025 року.


По-друге, слід нагадати, що вперше стандартизований аудиторський файл (SAF-T UA) з’явився у нормативно-правовій площині більше ніж чотири роки тому.


Таке відбулось у наказі Міністерства фінансів України від 15 вересня 2020 року № 561 «Про затвердження Змін до Порядку надання документів великого платника податків в електронній формі при проведенні документальної перевірки» (далі – Наказ № 561), який набув чинності 27 серпня 2021 року.


Статус розглядуваного файлу за наявного станом на 2021 рік правового регулювання ми вже аналізували в одному із наших матеріалів від 2021 року «Нові правила гри податкового контролю за великими платниками податків, або Чи потрібно насправді подавати електронний аудиторський файл (SAF-T UA) податківцям при проведенні документальної перевірки».


Зокрема, й робили висновки щодо відсутності обов’язку ВПП надавати стандартизований аудиторський файл (SAF-T UA) на запит податківців під час документальної перевірки.


Чи змінилось щось із тих пір та які наслідки можна очікувати, якщо все ж не надати файл на запит контролюючого органу під час перевірки?


...

 

Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.

Перегляди 3496

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Олександр Мінін та Іван Шинкаренко виступили на заході АНК Ukraine «Податкові перевірки бізнесу: як готуватись та чого чекати» 12 Червня, 2025    96

Строки давності: обмеження для перевірок, застосування санкцій, збереження документів та вплив COVID/воєнного стану 12 Червня, 2025    221

Податкові перевірки: види, критерії та підстави для призначення 12 Червня, 2025    176

Чекаєте на поновлення перевірок з 1 липня 2023 року? А вони з багатьох питань вже «тут» 04 Травня, 2023    3696

Сезон перевірок податковою дотримання валютного законодавства в частині строків розрахунків за експортно-імпортними операціями відкритий 28 Квітня, 2023    2060

Нові правила гри податкового контролю за великими платниками податків,
або
Чи потрібно насправді подавати електронний аудиторський файл (SAF-T UA) податківцям при проведенні документальної перевірки
31 Серпня, 2021    1710

Try it again, aбо як обійти мораторій на податкові перевірки вдруге 14 Червня, 2021    1496

«САМ СЕБЕ РЕЖИССЕР», або
ЯК ДПС ХОЧЕ МОРАТОРІЙ СКАСУВАТИ
14 Грудня, 2020    2762

КАРАУЛ УСТАЛ! (ПРО СКАСУВАННЯ МОРАТОРІЮ НА ПРОВЕДЕННЯ ПЕРЕВІРОК) 05 Жовтня, 2020    2292

Готуємося до шквалу перевірок як тільки завершиться карантин?
та
Скільки реально необхідно податкових перевірок?
25 Вересня, 2020    4121

КРИМІНАЛЬНІ ПРОВАДЖЕННЯ: коли і для чого варто подивитися на строки розслідування 25 Серпня, 2020    45618

Прокоментувати