Зміни у трудовому законодавстві: як обмежили права працівників та чи допоможе це роботодавцям?
15 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла 21 закон, які тим чи іншим чином спрямовані на забезпечення діяльності держави в умовах воєнного стану. Один із таких законів встановлює нові правила трудових відносин в умовах воєнного стану – Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон).
Можливість використання описаних у цьому матеріалі опцій доступна з моменту набрання чинності Законом, що відбулось 24 березня 2022 року.
Закон буде діяти до моменту припинення та скасування воєнного стану, крім ч. 3 ст. 13 Закону, яка втрачає чинність з моменту завершення виплати державою, що здійснює військову агресію, відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам.
У даному матеріалі ми проаналізуємо положення Закону в контексті можливих варіантів продовження трудових відносин та оплати праці, які вважаємо найбільш важливими для бізнесу зараз. Водночас Закон встановлює і низку інших змін, зокрема, щодо укладення і розірвання трудового договору, встановлення та обліку часу роботи та часу відпочинку, надання відпусток, переведення працівника на іншу роботу та обмежень щодо роботи в нічний час, важких робіт та робіт із шкідливими та небезпечними умовами праці.
Насамперед зазначимо, що Закон вносить лише єдину правку у Прикінцеві положення Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП):
«2. Під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України “Про правовий режим воєнного стану” діють обмеження та особливості організації трудових відносин встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Таким чином, якщо у період воєнного стану норма Закону суперечить КЗпП, то застосовується норма Закону. В інших же випадках діють норми КЗпП. Далі розглянемо, які особливості було запроваджено Законом. ...
Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Новий Закон щодо посилення захисту прав працівників: що змінилося?
237
Кадрове діловодство у період війни
528
Чи є у роботодавця обов’язок зберігати за добровольцем територіальної оборони його місце роботи та середній заробіток?
725
Обов’язки роботодавця при мобілізації працівників
929
Щодо бронювання військовозобов’язаних працівників у період воєнного стану
26372
Простій на підприємстві
739
Загальна мобілізація: що це означає для роботодавців?
4503
Хто така посадова особа: новий підхід судової практики
533
Чи дійсно військовий облік для жінок став обов’язковим?
4608
Е-листки непрацездатності: чи помітні покращення?
480
Електронні листки непрацездатності вже діятимуть з 01 травня
1865
Запитайте юриста: які пільги передбачені працівникам за роботу зі шкідливими умовами праці?
3647
