Запитайте юриста: за що працівник може вимагати відшкодування моральної шкоди?
У вас є питання щодо працевлаштування, зарплати, атестації, звільнення або дискримінації на роботі? Ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права? Або навпаки – не впевнені, чи законні ваші вчинки стосовно компанії?
Редакція The Point продовжує рубрику «Запитайте юриста». У коментарях до кожного матеріалу рубрики ви можете ставити запитання, пов’язані з вашими робочими правами та обов’язками. І ми попросимо експертів – провідних фахівців у сфері трудового права – роз’яснити спірні моменти.
«За яких обставин працівник має право отримати компенсацію за моральну шкоду?», «Як працівнику довести наявність підстав для відшкодування моральної шкоди?» – ці питання розбираємо разом з експертами.
Відшкодування працедавцем моральної шкоди співробітнику може бути присуджено у випадку, коли порушення його прав спричинили, зокрема, моральні страждання, що стали причиною втрати нормальних життєвих зв’язків та змушують співробітника докласти додаткові зусилля, щоб організувати своє життя (ст. 237-1 Кодексу).
Закон не конкретизує види можливих порушень, в результаті вчинення яких працівник може вимагати відшкодувати моральну шкоду. Судова практика показує, що найбільш частим є відшкодування моральної шкоди, спричиненої незаконним звільненням співробітника. Проте, відшкодування можливе і за незабезпечення безпечних і здорових умов праці, невиплату зарплати та інші порушення прав співробітника.
Підстави для відшкодування моральної шкоди
Щоб задовольнити вимоги працівника про відшкодування моральної шкоди, обов’язково мають бути такі елементи:
- протиправна дія працедавця, яка призвела до порушення прав співробітника (наприклад, незаконне звільнення порушило право співробітника на працю);
- факт завдання шкоди (моральні страждання, стрес, тривожність, порушення звичайного порядку життя, втрата звичних життєвих зв’язків);
- причинний зв’язок між шкодою, яку завдано, та протизаконними діями – причиною завдання моральної шкоди є саме протиправні дії працедавця (наприклад, незаконне звільнення перешкоджає працівнику влаштуватися на нову роботу, внаслідок чого працівник не може забезпечувати свій рівень життя).
Одночасна наявність всіх цих складових є необхідною умовою для задоволення вимоги щодо відшкодування працівнику моральної шкоди.
Як відшкодувати моральну шкоду?
Відшкодування моральної шкоди можливе в добровільному договірному порядку (компенсація) та в судовому порядку. Оскільки відшкодування моральної шкоди означає наявність протиправних дій, на практиці позасудовий шлях вирішення спору закінчується виплатою певної суми, яка охоплює компенсацію всіх вимог працівника. Зазвичай, в такі угоди включаються положення, які передбачають, що працівник не має претензій до роботодавця. Не можна в таких угодах писати, що працівник не буде звертатися до суду, оскільки відмова від права на судовий захист нікчемна. Якщо ж добровільної згоди не досягнуто, то працівнику залишається звернення до суду.
Вимога працівника відшкодувати йому завдану моральну може бути задоволена судом тільки у випадку визнання дій роботодавця незаконними.
Тобто, суд має встановити порушення у діях роботодавця і тільки тоді може задовольнити вимогу про відшкодування моральної шкоди. Якщо ж дії роботодавця визнано законними, то автоматично відпадає і питання відшкодування.
Як працівник може довести наявність моральної шкоди?
Важливим є питання доказів під час розгляду судової справи. На підтвердження присутності моральної шкоди суд позитивно сприймає:
- докази про погіршення стану здоров’я (медичні висновки, рецепти від лікарів, підтвердження факту відвідування психолога);
- докази на підтвердження факту неможливості влаштуватися на роботу з огляду саме на причини попереднього звільнення;
- докази на підтвердження неможливості ведення свого звичайного життя (розірвання або погіршення соціальних та родинних зв’язків, вплив дій роботодавця на репутацію працівника);
- докази на підтвердження погіршення матеріального стану у зв’язку із наслідками неправомірних дій роботодавця (необхідність зменшення розміру своїх звичайних витрат або оформлення кредиту для виконання своїх зобов’язань, що могли б бути виконані самостійно, якби роботодавець не порушив права працівника).
Працівник має реально оцінювати наслідки порушення своїх прав.
Погіршення стану фізичного чи психічного здоров’я працівника або значне обмеження здібностей працівника з вини роботодавця вказує на присутність моральної шкоди, яку має відшкодувати роботодавець.
Неможливість відновити попередній стан або значна тривалість змін у житті працівника, що спричинені діями роботодавця, зазвичай збільшує розмір компенсації. Натомість, якщо звільнення працівника і визнають незаконним, проте такий працівник уже знайшов роботу та продовжує життя у звичайному ритмі, то суд навряд чи взагалі побачить у такому випадку факт завдання моральної шкоди.
Яку суму моральної шкоди просити?
Це вкрай суб’єктивне питання. Щоб визначити реальний розмір шкоди суд аналізує наступні критерії:
- характер та обсяг страждань працівника (фізичні, душевні, психічні);
- характер немайнових втрат, їх тяжкість, тривалість та можливість відновити, наприклад:
- зміна стану здоров’я працівника;
- погіршення здібностей співробітника/позбавлення можливості їх реалізації;
- вимушені зміни у життєвих і виробничих відносинах, зниження ступеню престижу, ділової репутації, тривалість та складність відновити попередній стан;
- тривалість порушення прав співробітника та процесу його відновлення;
- характер вчиненого порушення;
- ступінь вини громадянина, який завдав моральну шкоду.
У судах дуже прискіпливо оцінюють розмір відшкодування за заподіяну моральну шкоду, вказуючи на те, що розмір відшкодування має бути адекватним нанесеній моральній шкоді, а саме відшкодування не може бути засобом отримання доходу.
Хоча і не існує визначеного нормативно розміру компенсації за моральну шкоду, суди рідко призначають до виплати суму більшу ніж 15 000 грн. Окрема ситуація з компенсацією за моральну шкоду, якщо порушення трудових прав призвели до завдання ушкодження здоров’я або каліцтва працівника. У таких випадках розмір компенсації може становити декілька сотень тисяч гривень.
Завантажити pdf-файл статті (429 Кb)
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Питання міграції та оподаткування під час пандемії COVID-19
299
Команда КМ Партнери успішно представила інтереси української мережі кінотеатрів
442
Повідомлення про надзвичайні заходи у сфері трудового законодавства в Україні, спричинені кризою Covid-19
502
Зміни щодо штрафів за порушення законодавства про працю. Чого очікувати?
1909
Зміни щодо порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю
1276
Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників – обов’язковий або рекомендаційний?
1103
Що змінилося з прийняттям нового Порядку здійснення контролю за додержанням законодавства про працю?
1507
Інспекційні відвідування виключно на підставі Конвенцій МОП № 81 чи № 129. Чи правомірні?
593
Запитайте юриста: на яку матеріальну допомогу від роботодавця ви маєте право?
20465
Польові будні Держпраці. Верховний Суд визнав правомірним накладення на ФОП більше 1,3 млн штрафу за неоформлення трудових відносин
1310
Проєкт нового Порядку контролю за додержанням законодавства про працю – вчитися на помилках? Держпраці: ні, не чули.
1939
Запитайте юриста: які права та гарантії мають матері-одиначки на роботі?
3994
