+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Карантин у Києві: нові обмежувальні заходи та заборони

16 березня, 2020 Інформаційні листи

Повідомляємо про введення нових обмежувальних заходів на території міста Києва з 00 год. 00 хв. 17 березня 2020 року. Вони не скасовують введені раніше заборони, про які ми писали в нашому матеріалі. Як і в першому випадку, радимо самостійно ознайомитись із першоджерелом. У даному випадку це Протокол засідання Постійної комісії з питань техногенно екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій «Про додаткові заходи запобігання поширенню нової коронавірусної інфекції (COVID 19)» від 16 березня 2020 року № 10 (далі – Протокол).

Далі зупинимось на основних заходах, сформульованих в Протоколі наступним чином:

«Максимально обмежити:

  • пересування населення між містом Києвом та іншими населеними пунктами України, а також пересування в громадських місцях без крайньої потреби;
  • проведення культурних, політичних спортивних, соціальних, релігійних та інших заходів за масовою участю громадян, виключити планування таких заходів, у тому числі пов’язаних з виїздом громадян за кордон, до стабілізації ситуації;
  • роботу закладів громадського харчування (заклади швидкого харчування, ресторани, кафе, бари, в тому числі і на автозаправних станціях), залишити доступними для кур’єрської доставки та самовивозу;
  • роботу всіх торгівельних закладів, в тому числі будівельними матеріалами (за виключенням продуктових та господарських магазинів (відділів), аптек);
  • роботу готелів, хостелів;
  • роботу релігійних установ, проведення масових богослужінь, екскурсійних заходів.

Тимчасово призупинити:

  • роботу спортивних комплексів, басейнів, закладів побутового обслуговування населення (лазні, СПА салони, салони краси, косметологічні кабінети, кабінети масажу, перукарні, тату салони, тощо);
  • роботу розважальних закладів (дискотеки, нічні клуби, комп’ютерні клуби, квест кімнати, тощо)».

Далі розберемося із деякими нюансами цих обмежень

На жаль, мусимо повторити наші коментарі стосовно нечіткості формулювань тепер вже нового Протоколу. Насамперед, не зрозуміло, що означатиме «максимально обмежити». Академічний тлумачний словник української мови дає таке визначення дієслова «обмежувати»: «установлювати певні межі чого-небудь; зв’язувати щось обмежувальними умовами». Тобто в першому переліку Протоколу буквально йдеться не про заборону, а про те, що перелічені вище заходи мають бути в певній мірі обмеженими, але в якій саме? Не додає розуміння і прислівник «максимально».

Допускаємо, що на даний час не йдеться, наприклад, про повну заборону пересування населення між містом Києвом та іншими населеними пунктами України. Така позиція прослідковується також із заяв представників КМДА, зроблених на прес-брифінгу. Тобто це швидше рекомендація населенню, без чітких нормативних обмежень.

Заборона для закладів громадського харчування

Стосовно роботи закладів громадського харчування, імовірно, обмеження полягає в тому, щоб зупинити все, окрім можливості кур’єрської доставки і самовивозу. Відповідно до п. 27 частини 1 статті 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» закладом громадського харчування є:

«ресторан, бар, кафе, їдальня, закусочна, піцерія, кулінарія, кіоск чи інший заклад незалежно від територіальних ознак (місця) провадження господарської діяльності з громадського харчування та ступеня доступності харчування будь-яким особам».

Проведення культурних та інших заходів

Протоколом обмежено проведення заходів «за масовою участю громадян». Невідомо, що саме малося на увазі під цим формулюванням, але, імовірно, можна керуватися попередньо введеним обмеженням на більше ніж 60 осіб.

Що таке торговельні заклади і що їм робити?

Протоколом «максимально обмежено» «роботу всіх торгівельних закладів» «…за виключенням продуктових та господарських магазинів (відділів), аптек». Для розуміння можна спробувати зорієнтуватися, виходячи з наступних термінів:

«будівлі торговельні – торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування» (підпункт 14.1.129-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України);

«торговельне приміщення – майновий комплекс, який займає окрему споруду (офісне приміщення) або який розміщено у спеціально призначеній та обладнаній для торгівлі споруді, де суб’єкт господарювання здійснює діяльність з реалізації товару» (пункт 26 статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Але ці визначення не завжди допомагають. Наприклад, чи дійсно автори Протоколу мали на увазі зупинення роботи СТО та складів підприємств? Імовірно, ні, у зв’язку з чим в Протоколі йдеться  саме про «заклади». В законодавстві цей термін завжди використовується в певному вузькому контексті (наприклад, заклад охорони здоров’я), тому чітко встановити його законодавче значення для цілей Протоколу не вбачається можливим. Академічний тлумачний словник також не додає розуміння: «Заклад – установа з певним штатом службовців і адміністрацією, що працюють в якій-небудь галузі освіти, науки, культури і т. ін».

Тут також повертаємось до питання, що означає «максимально обмежити»? І знову ми маємо здогадуватись, що обмеженням є виключення для «продуктових та господарських магазинів (відділів), аптек». Тобто, імовірно, заборонено все, окрім переліченого окремо. Але що робити з критими ринками, які є «будівлею торговельною», але не продуктовим магазином? Також виникає питання, який магазин (відділ) вважати господарським. Інтуїтивно більшість зрозуміє, про що ідеться, проте невизначеність завжди залишає простір для маніпулювань.

Що таке побутове обслуговування населення та розважальні заклади?

Одразу до законодавчої термінології:

«побутове обслуговування населення – організована діяльність суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язана з наданням побутових послуг;

побутова послуга – вид діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної із задоволенням конкретної побутової потреби індивідуального замовника» (пункт 2 Правил побутового обслуговування населення, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 1994 року N 313).

Як бачимо, ні Протоколом, ні нормативними актами перелік не обмежений. Тому при визначенні з подальшими діями найбезпечнішим варіантом бізнесу буде зупинити діяльність, якщо є ризик віднесення об’єктів до категорії побутового обслуговування населення. Але таке широке тлумачення призведе до необхідності закриття взагалі будь-якого бізнесу із задоволення «конкретної побутової потреби індивідуального замовника».

Аналогічні коментарі стосуються «розважальних закладів», оскільки перелік будівель та споруд розважального призначення за Державним класифікатором ДК 018-2000 є доволі широким. В тому числі, це парки відпочинку і розваг та інші споруди під відкритим небом, включаючи установки для сходження (лижні тропи тощо), майданчики для гри в гольф, льотні поля, кінні центри, спортивні майданчики, обладнані для занять спортом на відкритому повітрі, такими як футбол, бейсбол, регбі, водний спорт тощо; треки та поля для автомобільного, велосипедного та кінного спорту, громадські сади і парки, зоологічні та ботанічні сади і т.д.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2020

Перегляди 583

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Повідомлення про надзвичайні заходи у сфері трудового законодавства в Україні, спричинені кризою Covid-19 13 травня, 2020    180

Відповідальність за карантин: але не про 17 тис. грн штрафу для громадян, а про відповідальність високопосадовців за неправомірні обмеження для бізнесу та суспільства 13 травня, 2020    476

Незаконність карантину в Україні 30 квітня, 2020    2300

Що нового з карантинними обмеженнями? 24 квітня, 2020    318

Нові правила щодо орендної плати на період карантину 21 квітня, 2020    377

Заплутались із карантинними обмеженнями? 10 квітня, 2020    637

Обмеження права на свободу пересування в межах карантину 09 квітня, 2020    561

Уряд суттєво посилив карантинні заходи 03 квітня, 2020    570

Чи дійсно на період карантину скасована орендна плата (частина 2)? 03 квітня, 2020    1066

Звільнення від ПДВ «заднім» числом: що робити? 02 квітня, 2020    582

Карантинні обмеження в Україні: ситуація на даний час 02 квітня, 2020    405

Чи дійсно на період карантину скасована орендна плата? 30 березня, 2020    738

Прокоментувати