Верховний Суд України підтвердив право платників на судове оскарження індивідуальних податкових консультацій
Статтею 53 Податкового кодексу України платнику податків надане право оскаржувати до суду надану йому індивідуальну податкову консультацію, якщо, на думку такого платника податків, консультація суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору.
Однак власне суди не завжди забезпечували платників таким правом. Зокрема, окремі з них стверджували, що податкова консультація є лише думкою фіскального органу, яка не має обов’язкового характеру для платників і, відповідно, не є нормативно-правовим актом чи актом індивідуальної дії, який може бути предметом судового оскарження.
Схожа правова позиція викладена, наприклад, в Ухвалі Вищого адміністративного суду України (далі – «ВАСУ») від 15.12.2014 р. у справі № 810/3384/13-а та в Постанові Верховного Суду України (далі – «ВСУ») від 24.11.2009 р. (справа за позовом ЗАТ КБ «ПриватБанк» до ДПА), яка стосується скасування податкового роз’яснення (аналог податкової консультації до набрання чинності Податковим кодексом України).
Остання судова практика ВАСУ все ж, в основному, підтверджувала можливість платників у судовому порядку оскаржити індивідуальні податкові консультації, однак останнє слово з цього питання було за ВСУ.
Більш детально питання індивідуальних консультацій (щодо їх суті, значення для платників та практики оскарження) ми розглядали в наших матеріалах, які можна знайти за посиланнями:
- Інформаційний лист «Останні тенденції оскарження податкових консультацій в світлі позиції суддів ВАСУ та ВСУ» та
- Інформаційний лист «Оскарження податкових консультацій в судовому порядку. Чому так складно скористатися правом, яке чітко передбачене законодавством?»
У зв’язку з наведеним вище, на увагу заслуговує «свіжа» Постанова ВСУ від 01.03.2016 р. у справі № 816/1993/15, якою суд визнав законною Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 23.06.2015 р. про визнання недійсною індивідуальної податкової консультації.
Безпосередньо текст Постанови ВСУ від 01.03.2016 р. у справі № 816/1993/15 не дає відповіді на питання, чи можна в суді оскаржувати індивідуальні податкові консультації. Суд не висловив конкретної правової позиції з цього приводу в Постанові (позицію, яка могла б стати прямим прецедентом в силу ст. 244-2 КАС України).
Однак вже та обставина, що ВСУ визнав законним судове рішення про визнання недійсною податкової консультації, свідчить про позитивну тенденцію щодо їх судового оскарження платниками.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Проблемні питання застосування нового КАСУ на практиці
Чи можуть суди адміністративної юрисдикції розглядати спори про стягнення коштів за нікчемним правочином?
Право на поновлення строків на оскарження судового рішення vs. принцип остаточності судового рішення (res judicata)
Ухвала Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 лютого 2018 року
Зловживання процесуальними правами. Перша практика застосування судами положень КАСУ
Перші результати роботи нового Верховного Суду: чи виправдались очікування платників податків?
До якого суду тепер йти…
З 15 грудня 2017 року починає діяти оновлений КАСУ. Ключові зміни, на які слід звернути увагу вже зараз
Проект КАСУ збільшує можливості для захисту прав, але все, як і раніше, залежить від судді. Чи є механізм дієвого впливу на суддю?
Огляд практики ЄСПЛ, актуальної для спорів, що виникають із питань оподаткування
Судові витрати: чи можна очікувати на їх компенсацію у разі добровільного виконання відповідачем позовних вимог до завершення судового розгляду?
Податковий кредит з липня 2017: чи може він бути оспорений податковим органом у разі, якщо податкова накладна зареєстрована в ЄРПН?