+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

ДПС України про зміни щодо нерезидентів та їх постійних представництв, і, зокрема, щодо (пере)реєстрації

16 лютого, 2021 Інформаційні листи

З деяких питань, які розглядаються в нашому аналітичному матеріалі «Нерезиденти/постійні представництва – всі на [пере]реєстрацію до податкової», ДПС висловила позицію в інформаційному листі № 19, який наразі розміщений на офіційному порталі ДПС України.

З ним у повному обсязі можна ознайомитися також у розділі «Корисні документи».

Тут прокоментуємо тільки той момент, що, як зазначали в нашому коментарі, порядок відповідного обліку нерезидентів, в тому числі тих, які діють через постійні представництва, на підзаконному рівні (що має бути зроблено Мінфіном, як передбачає Податковий кодекс) ще досі не визначений. Очікується, що це має бути зроблено шляхом внесення змін до Порядку обліку платників податків і зборів № 1588 (далі – Порядок 1588).

В інформаційному листі податківці хоча і не прямо, але вказують на те, що реєстрація нерезидентами має здійснюватися, незважаючи на відсутність внесення відповідних змін до Порядку 1588, але така позиція прослідковується з наступного абзацу інформаційного листа:

«7. КУДИ НЕРЕЗИДЕНТУ ПОДАВАТИ ДОКУМЕНТИ ДЛЯ РЕЄСТРАЦІЇ ПЛАТНИКОМ ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК?

До набрання чинності змінами до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462 зі змінами) рекомендуємо дотримуватися таких правил.

Нерезидент реєструється платником податку на прибуток в залежності від підстави, яка виникла раніше…».

Отже, фактично, на думку ДПС України, нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність в Україні, мають подати документи для взяття їх на облік як платників податку на прибуток підприємств до 01 квітня 2021 року, незважаючи на відсутність належно встановленого на підзаконному рівні (як передбачається законом – ПКУ) порядку реалізації цього.

Щодо цього варто нагадати, що за ст. 19 Конституції України ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. І зокрема, не передбачений обов’язок діяти за рекомендаціями одного державного органу, в той час як закон передбачає дію за порядком, який (як відповідний підзаконний норматив) за законом має бути належним чином встановлений іншим органом.

Тож залишається питання, чи мають нерезиденти поспішати, коли сама держава (її орган) не квапиться встановлювати порядок дій, як це прямо передбачено законом?

І питання не зводиться лише до тих аспектів, які наводяться у вищезгаданих «рекомендаціях» податкової. Наприклад, якщо нерезидент, який діє через представництво, і яке зареєстроване раніше, зареєструється таки в податковій наприкінці кварталу, як і хто подає звітність з податку на прибуток і за який період?

Подібне питання, із скасуванням Законом 466 посеред минулого року одного із порядків оподаткування постійних представництв, так і не було задовільно вирішене на регуляторному рівні. І призвело до того, що відповідні зміни були фактично скасовані для минулого року.

Чи не відбудеться і тут подібне?

І як тут із дотриманням принципу стабільності – п.п. 4.1.9 ПКУ – зміни до будь-яких елементів податків не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного року?

А платники податку – це один із обов’язкових елементів податку (п.п. 7.1.1. ст. 7 ПКУ). Нагадаємо, що питання (пере)реєстрації виникає, зокрема, тому, що раніше постійні представництва були окремою категорією платників податку на прибуток підприємств, а тепер таку категорію вилучили, і замість цього запроваджено як відповідних платників податку вже просто власне нерезидентів, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійні представництва.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2021

Перегляди 232

Прокоментувати