+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Про іманентну властивість грошей та комплекс жертви

18 березня, 2019 Блог

Maxim Oleksiyuk

Максим Олексіюк

Партнер КМ Партнери

Були у підприємства гроші на поточному рахунку в банку, який НБУ вивів з ринку, та й загули. А може, ні? Точно – ні.

Як легко всі, хто мав гроші на поточних рахунках у збанкрутілих банках, погодилися з тим, що їх гроші кудись зникли. І як спритно Фонд гарантування пристроїв їх у хвіст черги кредиторів. А якщо це все тільки навіяний банкірами нічний жах, а ваші грошенята нікуди й не дівалися? Трошки вранішнього сонця і куди ніч, туди і сон.

Договір банківського рахунку не передбачає переходу права на ваші гроші до банку (гл. 72 ЦКУ). Право розпоряджатися грошима, що обліковуються на рахунку, належить тільки вам (п.2 ст.1066 ЦКУ). Банк зобов’язаний забезпечити безперешкодність вашого права розпоряджатися своїми грошима і позбавлений права визначати напрямки використання вами своїх грошей (п.3 ст.1066 ЦКУ). То кому належать гроші, що обліковуються банком на вашому рахунку?

Гроші є річчю (ч. 1 ст. 177 ЦКУ). Причому всі без винятку — і готівкові, і безготівкові. Але декому вигідно тлумачити гроші на рахунку як права вимоги до банку, що не підтверджується жодною нормою. Таке тлумачення в радянській правовій науці бере початок з «Деньги и денежные обязательства в гражданском праве» Л. А. Лунца і старанно копіпаститься російськими послідовниками (Вітрянський, Суханов, Новосьолова, Сарбаш), яким, у свою чергу, вторять наші (Іванів). Хоча сам Лазар Адольфович у тій самій главі на противагу своєму припущенню написав, що американці, німці та інші давно вважають гроші на рахунку грошима, а не правами вимоги, і розпоряджаються ними як речами, а не шляхом цесії. Заплутавшись в кінець, він визнав, що правова природа грошей йому не зрозуміла. Чесна була людина.

Безготівкові гроші існують у вигляді запису на рахунку (п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»). Тому, навіть якщо ваш банк у процедурі ліквідації, цей запис нікуди не дівся і вся сума до копійки все ще рахується за вами. Ви залишаєтесь її власником, так чому ж ви стали кредитором банку?

До речі, ті самі банки ведуть рахунки не тільки в грошах, а й у цінних паперах. Що стається з вашими акціями, які обліковуються в банку на рахунку, в разі ліквідації банку? Вірно — ведення вашого рахунку передається до іншої установи без будь-якої загрози для вашого права на акцї (які, попри недокументарну форму, теж речі, як і гроші) – Рішення НКЦПФР № 431. Ось цю здорову ідею ми і виклали в позові до НБУ, що розглядався по суті наприкінці вересня.

А якими ж грошима банки кредитують? На кому банки мають свій найбільший заробіток і чому вони вам про це ніколи не скажуть? Як палеолітичне плем’я з Океанії краще розуміло природу грошей, ніж наші науковці і банкіри? Про Чиказький план 33-го року, підтримуваний досі Аланом Грінспеном, а також про те, як захистити своє право, позбутися комплексу жертви та не марнувати час в чергах кредиторів — у наступних дописах.

Перегляди 3693

Прокоментувати