Коли можна буде відкрити поточний рахунок не тільки в банку, або чим цікава бізнесу Друга платіжна директива ЄС?
Національний банк України анонсував подальші кроки з оновлення правил ринку платежів та переказу коштів. Основна мета – зробити платіжне законодавство схожим на європейське, що насамперед стосується Другої платіжної директиви ЄС № 2015/23661 (далі – Директива PSD2). Із повним переліком запланованих нововведень можна ознайомитись на офіційному веб-сайті Національного банку України, а також переглянути підготовлену центробанком концепцію2 (див. за посиланням). Нас же цікавить одне питання – які переваги від новацій може отримати (не фінтех) бізнес?
Спочатку в цілому
Озираючись на Директиву PSD2, можемо стисло виділити такі основні напрями розвитку українського платіжного законодавства:
- розширення переліку постачальників платіжних послуг (про це далі детальніше);
- запровадження відкритого банкінгу (API банків, відкриті для інших фінустанов); як результат: можливість використання сторонніх сервісів для керування рахунком та консолідованого отримання фінансової інформації зі всіх рахунків;
- перехід до прямих відносин між споживачем та постачальником послуг, без монополії платіжних систем.
Очікується, що в ЄС Директива PSD2 повноцінно запрацює вже в цьому році, після доопрацювання пов'язаних із нею технічних стандартів. На Україну дія Директиви PSD2 не поширюється, але її правила можуть бути обов'язковими для українських фінансових установ, які працюють в європейському просторі, або в партнерстві з європейськими компаніями у сфері платежів. Що стосується українського законодавства, то початок активної фази його актуалізації орієнтовно очікується в кінці 2019-го року.
Серед усіх нововведень ключове місце, на нашу думку, займає надання можливості небанківським фінансовим установам повноцінно вести поточні рахунки як для фізичних осіб, так і для бізнесу. Тобто для розрахунків банк може перестати бути необхідним. Але які переваги це може дати підприємцям? Давайте розбиратися.
Особливості небанківських фінустанов ...
Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Яку інформацію про бенефіціарів вправі вимагати банк?
Про природу грошей та функції НБУ
Про незаконне розпорядження банком грошима клієнтів і кредитну емісію
Про очевидність права на гроші
Про іманентну властивість грошей та комплекс жертви