Значення та переваги Угоди про цифрову торгівлю між Великою Британією та Україною
Огляд підготований колегами з FTI Consulting, фірми-учасника WTS Global у Великій Британії.
Зі свого боку WTS Global, яка є провідною глобальною мережею в галузі оподаткування, готова надавати свою підтримку для обох сторін – Великої Британії (FTI Consulting) та України (КМ Партнери/ВТС Консалтинг).
30 листопада 2022 року було оголошено про укладення Угоди про цифрову торгівлю між Великою Британією та Україною (далі – Угода). У рамках постійної підтримки України Урядом Великої Британії, Угода спрямована на відновлення економіки України та поглиблення економічних зв’язків між країнами.
Це перша така Угода для України. Велика Британія укладає подібну угоду вже вдруге – перша – Угода про цифрову економіку – була у червні 2022 року між Великою Британією та Сінгапуром, і вважається однією з найдосконаліших у питанні регулювання цифрової торгівлі, яку будь-коли укладали. Очікується, що британсько-українська Угода охоплюватиме ті ж питання, що й угода із Сінгапуром, яка була позитивно сприйнята представниками бізнес-спільноти в обох країнах, зокрема у сфері технологічних і фінансових послуг. Правова база Угоди полегшить вільну цифрову торгівлю між представниками бізнес-спільноти у Великій Британії та Україні, наприклад, запобігаючи примусовій локалізації даних або передачі конфіденційного вихідного коду.
Переваги попередньої угоди Великої Британії про цифрову торгівлю
Британсько-українська Угода передбачатиме зобов’язання між обома країнами, які подібні до зобов’язань у британсько-сінгапурській угоді, тому остання є своєрідним прикладом, які переваги може очікувати бізнес-спільнота. До таких переваг належать:
- Транскордонні потоки даних: компаніям, які ведуть діяльність в обох країнах, дозволено вільно передавати інформацію, у тому числі ту, що зберігається або генерується фінансовими установами, якщо така передача відповідає відповідним вимогам.
- Заборона впровадження обмежень щодо локалізації даних: тепер підприємства не витрачають кошти на встановлення серверів або локальне зберігання даних.
- Відкриті урядові дані: обидві країни зобов’язуються зробити урядові дані доступними для громадськості в машинозчитуваних форматах, сприяючи розвитку технологій штучного інтелекту.
- Вихідний код, включаючи вбудовані алгоритми та приватні криптографічні ключі, захищені: компанії, які виходять на ринок, більше не будуть зобов’язані передавати конфіденційну інформацію.
- Системи цифрової торгівлі: сприяння застосуванню спільних систем для електронних платежів, електронних рахунків-фактур, електронних підписів та інших електронних торгових документів, таких як коносаменти. Це дозволить підприємствам здійснювати операції швидше та дешевше.
Відгуки про угоду із Сінгапуром
Попередня Угода про цифрову економіку Великої Британії була схвалена зацікавленими сторонами, які зазначали наступне:
- Телекомпанія Сінгапуру Channel News Asia високо оцінила переваги угоди, оскільки вона передбачає «все необхідне для цифрової торгівлі – безпечні та захищені електронні платежі без паперових копій … (і) безперебійні та надійні потоки даних».
- Федерація виробників продуктів харчування і напоїв Великої Британії зазначила, що британсько-сінгапурська угода «допоможе зменшити витрати, запобігти труднощам і затримкам на кордоні, що особливо важливо для торгівлі швидкопсувними продуктами харчування та напоями через обмежений термін придатності».
Що охоплюватиме Угода про цифрову торгівлю між Великою Британією та Україною?
Угоду буде структуровано навколо шести ключових сфер:
- Відкриті цифрові ринки
- Вільний обмін даними
- Захист споживачів і бізнесу
- Цифрові торгові системи
- Фінансові послуги
- Технічне співробітництво
Для кожного з цих напрямків Угода встановить обов’язкові правила та стандарти, а також сфери, у яких уряди Великої Британії та України мають співпрацювати для просування цифрової економіки.
1) Відкриті та інклюзивні цифрові ринки
Для створення відкритих цифрових ринків між Великою Британією та Україною Угода передбачає відсутність митних зборів на цифровий контент, що зменшить витрати для компаній і споживачів. Велика Британія та Україна також співпрацюватимуть у сфері конкурентоспроможності та намагатимуться спростити участь малого і середнього бізнесу у цифровій економіці.
2) Вільний обмін даними
Угода запобігатиме необґрунтованим обмеженням транскордонної передачі даних, а також передбачатиме вимоги щодо захисту персональних даних як у Великій Британії, так і в Україні. Окрім того, будуть докладені зусилля для надання вільного доступу до урядової інформації через цифрові канали та спрощення процедури подання запитів громадян на отримання необхідної інформації. Цей розділ угоди також сприятиме запровадженню інновацій через проекти обміну даними за участю дослідників, науковців і представників галузі виробництва, а також потенційно створить регуляторні «пісочниці».
3) Захист споживачів і бізнесу
Угода посилить захист споживачів і бізнесу, передбачаючи заходи для захисту від оманливих, шахрайських або нечесних методів торгівлі, а також від спаму та небажаної пошти. Підприємства в ІТ-секторі та власники програмного забезпечення також будуть захищені від примусової передачі конфіденційної криптографічної інформації та вихідного коду. Крім того, Угода сприятиме поглибленню співпраці між Великою Британією та Україною у сфері кібербезпеки, в тому числі шляхом поглиблення знань і проведення досліджень у сфері бізнесу та наукових колах.
4) Цифрові торгові системи
Для розвитку цифрової торгівлі між Великою Британією та Україною Угода сприятиме використанню електронних контрактів, забезпечуючи визнання їх юридичної сили, та інших електронних інструментів автентифікації. Компанії отримають вигоди від нових правил безпаперової торгівлі, які збільшать доступність електронних версій паперових форм і гарантуватимуть незастосування митних зборів на цифрові транзакції.
5) Фінансові послуги
Угода заборонятиме як Великій Британії, так і Україні встановлювати необґрунтовані вимоги щодо локалізації даних для компаній, що надають фінансові послуги, водночас забезпечуючи, щоб контролюючі органи мали доступ до важливої інформації та щоб особисті дані залишалися захищеними. У рамках Угоди Велика Британія та Україна також співпрацюватимуть щодо розвитку інноваційних видів фінансових послуг.
6) Технічне співробітництво
Насамкінець Угода сприятиме співпраці між Великою Британією та Україною щодо механізмів регулювання штучного інтелекту та інших новітніх технологій, а також щодо більшої сумісності між системами цифрової ідентифікації в обох країнах. Угода також зобов’язує обидві країни шукати можливості для створення «діалогу щодо цифрової економіки», який дозволить технологічному бізнесу обох країн зробити свій внесок у розвиток цифрової економіки.
Погляди, висловлені в будь-яких статтях або іншому вмісті, розміщеному на цьому сайті, належать автору(ам) і не обов’язково збігаються з поглядами компанії FTI Consulting, її керівництва, її дочірніх компаній, афілійованих компаній або інших її спеціалістів.
З повагою,