+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Пеня за новими правилами: чи є підстави застосовувати нові норми до правовідносин, що виникли до набрання їх чинності?

автори: Олександр Шемяткін, Тетяна Побережська

14 грудня, 2021 Ексклюзив

У 2021 році набрали чинності зміни до Податкового кодексу України (далі – ПК України) щодо нарахування пені. Такі зміни були внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16 січня 2020 року № 466-IX (далі – Закон № 466-IX).


Закон № 466-IX суттєво змінив правила нарахування пені у разі визначення грошового зобов’язання за результатами податкової перевірки і, на жаль, не на користь платників податків. Давайте розбиратися.


Що змінилося?


Передусім законодавець робить спробу вивести пеню з різновиду фінансової відповідальності, застосованої за порушення податкового закону. Так, до внесення змін, п. 111.2 ст. 111 ПК України передбачав, що пеня та штрафні санкції є різновидом фінансової відповідальності, передбаченої за порушення податкового законодавства:


«111.2. Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені».


Із внесенням змін лише штраф відноситься до фінансової відповідальності, що встановлюється відповідно до ПК України; пеня сюди тепер не належить:


«111.2. Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів)».


Скоріш за все, таке формальне виключення пені з видів фінансової відповідальності, застосованої за ПК України, зроблено для того, аби юридично обійти заборону притягнення до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, гарантовану ст. 61 Конституції України. Адже і пеня, і штраф можуть застосовуватися за одне правопорушення. І це є особливо актуальним з огляду на повернення в законодавство пені за період заниження податкового зобов’язання, якої з 2017 року в ПК України не було. І сьогодні за заниження податкового зобов’язання, що виявлене контролюючим органом, передбачений і штраф на підставі п. 123.1 ст. 123 ПК України, і пеня – на підставі п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України.


Тому законодавець, аби уникнути проблем із претензіями щодо подвійного притягнення до відповідальності за одне правопорушення, виключає пеню з фінансової відповідальності, хоча суті пені як відповідальності за положеннями ПК України це геть не змінює.


Повернення пені за заниження податкового зобов’язання є найбільш негативною зміною для платників податків у питанні пені, внесеною Законом № 466-IX. Нагадаємо, що, починаючи з 2017 року, ПК України передбачав лише пеню за порушення строків погашення узгодженого грошового зобов’язання. Так, у випадку отримання податкового повідомлення-рішення (далі – ППР) у зв’язку із заниженням податкового зобов’язання та за період його адміністративного/судового оскарження при своєчасній сплаті зобов’язання за таким рішенням пеня не мала нараховуватися.


Зазначимо, що податкові органи не погоджувалися з таким підходом та нараховували пеню за період заниження податкового зобов’язання при своєчасній сплаті зобов’язання. Про це свідчить судова практика оскарження платниками податків рішень про нарахування пені за період заниження.


Однак Верховний Суд у своїх численних рішеннях поставив крапку у цьому питанні, дійшовши висновку, що норми ПК України у редакції від 2017 року передбачали нарахування пені тільки у разі несвоєчасної сплати/несплати платником податків узгодженої суми грошового зобов’язання.


...

 

Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.

Перегляди 1118

Прокоментувати