+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

«Стара дебіторка» в іноземній валюті – списати не можна залишити,
або що робити з дебіторською заборгованістю нерезидента, щодо якої до 01 січня 2015 року був застосований механізм п.п. 159.1.1 ПКУ

автори: Олена Букуєва, Максим Гончаренко

20 вересня, 2023 Ексклюзив

Існує в обліку платників податку на прибуток така унікальна валютна заборгованість (за поставлені товари, надані послуги), яка виникла до 2015 року, навряд чи буде отримана, але не може бути списана в податковому обліку до моменту її погашення. Здавалось би, є в обліку така заборгованість і хай залишається. Але така заборгованість, якщо вона залишена в бухгалтерському обліку, враховується для цілей розрахунку курсових різниць. Враховуючи значну девальвацію гривні, така заборгованість може генерувати віртуальний дохід, який реально не отримується, а податкові зобов’язання збільшуються.


Йдеться про заборгованість, до якої був застосований механізм, передбачений п.п. 159.1.1 ПКУ в редакції, що існувала до 2015 року1. Слід згадати, що цей механізм передбачав право платника податків зменшити доходи, якщо він звернувся із позовом до боржника.


Втім, починаючи з 01 січня 2015 року, правила розрахунку податку на прибуток змінились, а з ними і правила обліку заборгованості.


Водночас п. 17 підрозділу 4 Розділу ХХ ПКУ були встановлені спеціальні правила обліку безнадійної заборгованості для тих платників, які до 01 січня 2015 року скористалися згаданим вище механізмом.


Відповідно до цих правил платники податків мають відображати таку «стару» заборгованість для цілей податкового обліку до моменту її погашення або визнання безнадійною у встановленому цим пунктом порядку. Сам же пункт обмежив випадки визнання заборгованості безнадійною лише недостатністю активів покупця, визнаного банкрутом, та списанням згідно з умовами мирової угоди, укладеної відповідно до законодавства з питань банкрутства. Про інші підстави для визнання такої заборгованості безнадійною (наприклад, недостатність майна боржника, коли дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості) у згаданому пункті не йдеться.


Тож, що можна запропонувати платникам податків, які й досі обліковують «стару» валютну заборгованість? Тобто якщо така заборгованість не була ані погашена, ані визнана безнадійною у згаданих у нормі випадках.


На нашу думку, може бути кілька підходів до податкового обліку «старої» дебіторської заборгованості:


...

 

Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.

Перегляди 199

Прокоментувати