+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

«Податки — це питання, яке стосується кожного, незалежно від напрямів діяльності» (інтерв’ю старшого радника КМ Партнери Антоніни Городецької для «Закон і Бізнес»)

автор: Антоніна Городецька

видання: «Закон і Бізнес», № 43 (1393)

31 жовтня, 2018 Преса

Своєчасна сплата податків — запорука сильної держави. Розмірність податків і доходів та простота формули їх розрахунку — запорука успішності бізнесу. Та, намагаючись віднайти баланс, законодавець приймає рішення, які ускладнюють відносини підприємців і державних інститутів, а запропоновані механізми почасти стають інструментами тиску на платників податків. Про те, як обійти підводні камені оподаткування, та про важливість комунікації з колегами розповіла голова Податкового комітету Асоціації адвокатів України, учасник АО «КМ Партнери», адвокат Антоніна ГОРОДЕЦЬКА.

«Рік у складі правління був насичений, цікавий і корисний»

— З 2017 року ви є членом Правління ААУ. Водночас ви адвокат-практик. Чи вистачає часу на роботу та на участь у громадській організації?

— Насправді мій активний шлях в Асоціації почався у 2016 році, коли правління ААУ обрало мене головою Податкового комітету ААУ. Оскільки АО «КМ Партнери», до складу якого я вхожу, спеціалізується на податках, а моїм основним фахом є податки та злочини «білих комірців», то саме в податковому комітеті ААУ мої напрацювання та досвід стали в пригоді асоціації та її членам.

Зізнаюся: спочатку це було нелегко, адже активна участь у громадській організації потребує уваги та часу. Необхідно бути завжди в курсі подій, стежити за змінами в законодавстві, судовій практиці й разом з тим залишатися адвокатом-практиком, який готує документи, зустрічається з клієнтами, бере участь у судових засіданнях.

Проте я завжди відчувала підтримку правління та секретаріату, що додавало мені сил і наснаги. В ААУ дуже дружний колектив, який завжди готовий допомогти.

Зважаючи на це, ми вирішили поставити собі певний виклик і провести у 2017 році І податковий форум ААУ Tax&Business Talks, генеральним партнером якого виступило АО «КМ Партнери». Адже податки — це унікальне питання, яке стосується кожного, незалежно від напрямів діяльності. Форум ми вирішили зробити нестандартного формату: відкрита дискусія на болючі теми — діалог адвокатури, влади та бізнесу. Сподіваємося, нам це вдалося.

Так сталося, що 2017-ий був останнім у дворічній каденції попереднього складу Правління ААУ, яке очолював Олег Рачук. Тому, маючи досвід роботи на посаді голови Податкового комітету, вирішила спробувати свої сили у складі нового Правління ААУ.

— Чому для вас важлива участь в асоціації? Який досвід ви отримали за рік у складі правління?

— У нас дуже сильна і дружна команда членів правління, кожний з яких робить свій неоціненний внесок у розвиток асоціації.

Чому для мене важливе членство в асоціації? Тому що це громадська організація, участь у діяльності якої беруть на добровільній основі провідні адвокати з усієї країни. Мені близькі по духу цінності асоціації, пріоритети, напрями діяльності. ААУ — це майданчик для обміну думками, досвідом, практикою. Тут відсутня заангажованість. Тільки об’єктивні погляди, критична оцінка законодавства, захист адвокатури.

З ААУ можна «змінити світ на краще», адже до думки асоціації дослухаються, наприклад під час обговорення законопроектів. У рамках ААУ працюють робочі групи з надання правових висновків щодо тих чи інших законопроектів, аналізу їхнього впливу.

Рік у складі правління був насичений, цікавий і корисний.

«Проблем багато, і в податкового комітету є із чим працювати»

— Чи допомагає цей досвід у вашій професійній діяльності?

— Мені допомагає не досвід, а асоціація. На круглих столах, форумах ми висвітлюємо найгостріші та найактуальніші теми. Спілкуємося із суддями, прокурорами, депутатами, бізнес-омбудсменом, представниками бізнесу тощо. Завдяки ААУ є унікальна можливість поставити питання й, що дуже важливо, донести свою позицію до суддів, органів державної влади тощо.

— Ви також очолюєте податковий комітет ААУ. Які проблеми у податковій сфері є найбільш актуальними для комітету?

— На жаль, проблем у податковій сфері дуже багато. Зокрема, держава запровадила ПДВ-рахунки та систему блокування податкових накладних, які мали не допустити здійснення ризикованих операцій та одночасно звільнити добросовісних платників від підозр податкових органів у неправомірності формування податкового кредиту. Впровадження таких процедур спричиняє чимало незручностей для бізнесу, вже не кажучи про авансове внесення суми податку на додану вартість для реєстрації податкової накладної на користь контрагента. Проте, на жаль, незважаючи на всі нововведення і навіть жертви, на які фактично пішов бізнес, «нікчемних» актів перевірок і «податкових» кримінальних проваджень не стало менше.

Більше того, здається, що система електронного адміністрування ПДВ наразі працює в режимі «ручного керування», оскільки непоодинокими є випадки втручання у роботу системи, арешт лімітів у ПДВ тощо. Існують і проблеми бюджетного відшкодування (БВ) ПДВ за Реєстром заяв про повернення БВ.

Вже мовчу про тимчасовий реєстр заяв про повернення сум БВ, за яким мали повертатися «старі суми» БВ, що утворилися до 1.02.2016, що мав бути створений та запрацювати ще до 1.02.2017. Однак він досі не функціонує і бізнес не може отримати належні йому кошти. І це за обставин, що ті, відомості про кого повинні потрапити до тимчасового реєстру, очікують БВ роками.

Відкритим залишається питання щодо незаконного існування та функціонування податкової міліції, а також стосовно того, чи буде створено Національне бюро фінансової безпеки.

Крім того, платники податків щоденно піддаються тиску з боку органів контролю: незаконні «планові» податкові перевірки, «дослідження» податкових органів, відкриття кримінальних проваджень, використання угод про визнання винуватості й вироків, постановлених за ст.205 Кримінального кодексу проти директора/засновника контрагента, як важелі впливу на добросовісних платників і багато іншого.

Тому, на жаль, проблем багато, і в податкового комітету є із чим працювати.

До речі, 9 листопада 2018 року в IQ Business Center відбудеться ІІ податковий форум ААУ Tax&Business Talks, на основних сесіях якого поговоримо про кримінальну відповідальність за податки, трансфертне ціноутворення, адвокатуру, бізнес, державу, валютне законодавство, податкові спори, останні зміни в законодавстві. Це формат, який об’єднує представників влади, бізнесу та адвокатури, де вони можуть плідно обговорити актуальні проблеми та наболілі питання, розглянути практичні аспекти податкового, валютного та іншого законодавства.

«Стало поганою традицією отримувати на Новий рік ПК у новій редакції»

— Як ви обираєте тематику та доповідачів для засідань комітету?

— Як зазначила, актуальних проблем у податковій сфері дуже багато. Тому на наших заходах ми намагаємося порушити, висвітлити та обговорити найактуальніші з них на той чи інший період часу.

Зокрема, в цьому році стало дуже гострим питання щодо накладення ухвалами слідчих суддів арешту на рахунки/ліміти платників податків в СЕА ПДВ, що є абсолютним нонсенсом. Адже арешт СЕА ПДВ прямо заборонений законом, ліміти СЕА ПДВ не є майном, на яке може бути накладений арешт за гл.17 Кримінального процесуального кодексу, а елементом податкового законодавства, показником, що розраховується за правилами Податкового кодексу.

Незважаючи на це, слідчі судді, не розбираючись у питанні, накладають арешти на рахунки/ліміти в СЕА ПДВ, прирівнюючи такі рахунки до банківських, що є неприпустимою помилкою.

Разом з тим накладення арешту на рахунки/ліміти в СЕА ПДВ є таким собі інструментом податкової міліції для повного блокування суб’єкта господарювання на невизначений час. Адже в разі накладення такого арешту платник податків позбавлений можливості виписувати та реєструвати податкові накладні для своїх контрагентів, що означає повне зупинення діяльності підприємства.
У зв’язку із цим Податковий комітет ААУ у червні 2018 року провів круглий стіл на тему «Незаконність арештів ПДВ-рахунків», де обговорювалося вказане питання та шляхи боротьби із незаконним тиском на підприємства.

Доповідачами на заходах ААУ завжди виступають провідні адвокати, фахівці своєї справи, представники органів державної влади, судді, представники бізнесу, Ради бізнес-омбудсмена, депутати. Окремо вдячні за підтримку комітету АПУ з податкового та митного права, з яким ми плідно співпрацюємо.

«Нарешті в КПК закріплене право користуватися допомогою адвоката під час обшуку»

— Чи відомі вам випадки, коли інформація, отримана під час обговорень на засіданнях комітету, ставала в пригоді вашим колегам?

— Звичайно, і не просто ставала в пригоді, а й змінювала судову практику.

Зокрема, останні два роки відбувалася боротьба з незаконним винесенням слідчими суддями ухвал про призначення податкових перевірок у рамках кримінального провадження на підставі п.78.1.11 ПК, право та процедура винесення яких не передбачені КПК. Ця проблема була висвітлена на численних заходах асоціації, і це, вважаю, допомогло у боротьбі.

Адже адвокати поділилися напрацюваннями, аргументацією й почали масово оскаржувати такі ухвали слідчих суддів. І результатом комплексної боротьби стала постанова Великої палати Верховного Суду від 23.05.2018, якою було підтверджено право на оскарження такого роду ухвал слідчих суддів у зв’язку з відсутністю права на їх винесення за КПК.

Наразі такі ухвали скасовуються судами апеляційної інстанції.

Це є маленькою перемогою адвокатської спільноти, у здобутті якої допомогла й асоціація.

— Чи мають члени комітету пропозиції або бачення щодо законодавчих змін, спрямованих на вдосконалення податкової царини та покращення інвестиційного клімату держави? Які це мають бути зміни?

— Члени комітету та асоціація завжди підтримують законопроекти, що спрощують адміністрування податків, знижують податковий тиск та навантаження на бізнес і покращують інвестиційний клімат в Україні. До таких сприятливих змін, переконана, відносилося б, наприклад, прийняття законопроекту про податок на виведений капітал, що одночасно відповідає всім наведеним критеріям.

Разом з тим платники податків дещо втомилися від постійних змін податкового законодавства, адже стало поганою традицією отримувати на Новий рік ПК у новій редакції. Це нівелює будь-яку стабільність і визначеність закону.

Вважаю, що питання має стояти так: «Коли нарешті чинні закони почнуть виконуватися?». Адже якими гарними не були б норми, через спотворене їх трактування й застосування органами державної влади та, на жаль, інколи й судами маємо ситуацію, коли проводяться незаконні перевірки, здійснюються необґрунтовані донарахування, блокується підприємницька діяльність, виносяться незаконні рішення.

— Чи дійсно закон «Маски-шоу стоп» поліпшив ситуацію з дотриманням прав підприємців з боку правоохоронних органів? Та чи є необхідним закон «Маски-шоу стоп-2»?

— Згаданий закон передбачив низку змін до КПК, покликаних захистити підприємців від надмірного та необґрунтованого тиску правоохоронних органів. Так, нарешті в КПК прямо закріплене життєво необхідне право користуватися допомогою адвоката під час проведення обшуку. Також важливим кроком стало введення в кодекс поняття «особа, права чи законні інтереси якої обмежуються під час кримінального провадження». Адже, як правило, кримінальні провадження відкриваються «за фактом», а тиску піддаються суб’єкти господарювання, які не мають статусу в рамках такого провадження.

У свою чергу, закон «Маски-шоу стоп-2» серед іншого розширює права саме «осіб, права чи законні інтереси яких обмежуються під час кримінального провадження», зокрема надає право на звернення до слідчого з клопотанням про закриття кримінального провадження, оскарження бездіяльності слідчого/прокурора до слідчого судді тощо.

Але повторюся, що ситуація поліпшиться лише тоді, коли слідчі, прокурори, судді безкомпромісно почнуть виконувати приписи КПК.

Завантажити pdf-файл статті (4 MB).

Перегляди 1156

Прокоментувати