+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Олександр Мінін взяв участь у круглому столі «Виклики для податкової системи України у час війни в контексті співпраці з ЄС»

09 грудня, 2022 Хроніки та обличчя

08 грудня 2022 року відбувся круглий стіл, організований Асоціацією правників України спільно з Українською асоціацією європейських студій.

Старший партнер  Олександр Мінін зосередився на двох важливих проблемах у цьому контексті.

Перша – це проблема невідповідності системи ПДВ України загальній системі ПДВ Європейського Союзу (далі – ЄС). І ця невідповідність останнім часом лише підсилюється. Зокрема по такому фундаментальному принципу, як фіскальна нейтральність ПДВ для бізнесу. Це означає, що бізнес повинен відігравати роль податкового агента, і має швидше лише збирати і сплачувати цей податок. До сплати має бути лише баланс між отриманим і перерахованим/нарахованим у зв’язку з придбанням. При цьому ПДВ перерахований/нарахований у зв’язку з придбанням має вираховуватися негайно, і це право не може бути обмежено. А негативний баланс підлягає швидкому і повному відшкодуванню. В Україні ці фундаментальні принципи все більше порушуються і ПДВ все більше стає економічним тягарем саме для бізнесу.

Податкові органи мають можливості для маніпуляцій та втручання у систему ПДВ, чим активно користуються (блокування реєстрації податкових накладних, неправомірні перевірки і затягування бюджетного відшкодування ПДВ з нелегітимних причин) і значно ускладнюють ведення бізнесу добросовісним платникам податку у воєнний час. Нагадаємо, згідно з практикою ЄС відмова у відшкодуванні ПДВ можлива лише при наявності об’єктивних доказів, що сам платник податків є учасником податкового шахрайства. У всіх інших випадках ПДВ має відшкодовуватися автоматично. Відмова у податковому кредиті чи бюджетному відшкодуванні ПДВ – це санкція за кваліфікацією Європейського суду справедливості, рішення якого в цьому відношенні є складовою визначень загальної системи ПДВ ЄС.

Тож у зазначених аспектах законодавство і практика України з ПДВ суттєво не відповідають вказаним фундаментальним принципам загальної системи ПДВ ЄС. І ці невідповідності мають бути усунуті на шляху приєднання України до ЄС.

Друге питання – це питання подвійного оподаткування компаній та громадян України, які вимушено покинули Україну у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Ризики такого оподаткування зокрема щодо співробітників українських підприємств, які продовжують отримувати зарплату з України, підприємців за законами України, які зараз фактично здійснюють діяльність за кордоном, щодо підприємств, керівництво яких зараз діє за кордоном і тим самим створює ризик постійного представництва (як місця управління) там за кордоном з відповідним оподаткуванням українських підприємств.

Намагання вирішити ці питання централізовано на рівні ЄС не вдалися. Це все ще питання для національного рівня. І тому виникла «матриця невизначеності» із цими питаннями, які можуть по різному вирішуватися на рівні різних країн-учасниць ЄС.

Крім того, була спроба українського уряду вирішити це на рівні Організації економічного співробітництва та розвитку (далі – ОЕСР), яку закликали видати формальне роз’яснення чи рекомендації за аналогією до рекомендацій, виданих під час кризи, спричиненої розповсюдженням COVID-19.

І хоча роз’яснення ОЕСР не мають обов’язкової сили, їх все ж дотримуються як певних настанов з питання застосування Модельної конвенції ОЕСР про уникнення подвійного оподаткування.

Підсумовуючи, Олександр Мінін зазначив, що ці два напрямки потребують оперативного вирішення спільно з ЄС шляхом впровадження нових інструментів та механізмів, які відповідають потребам часу, адже угоди про уникнення подвійного оподаткування певним чином зараз не відповідають реаліям життя.

Перегляди 450

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Як уникнути подвійного оподаткування польської зарплати в Україні 15 березня, 2024    353

І. Перебування за кордоном – як підстава для фактичного звільнення фізосіб на цей час від обов’язку подавати декларацію в Україні
ІІ. Перебування за кордоном – як підстава принаймні для відтермінування подання звіту про КІК
ІІІ. Підстави не подавати звіт про КІК навіть при перебуванні в Україні
20 лютого, 2024    859

Релокація менеджменту за кордон: а ви готові до подвійного оподаткування? 08 грудня, 2023    572

Як європейські країни вирішують питання податкового резидентства українських компаній у випадку релокації до них топ-менеджменту 07 грудня, 2023    378

Строки звернення з позовом про стягнення «старого» бюджетного відшкодування з ПДВ: врахування правової позиції Верховного Суду чи «гра у кості»? 04 жовтня, 2023    383

Строки стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ: що змінилося після рішення Великої Палати Верховного Суду? 01 березня, 2023    1094

Юлія Кривомаз виступила на онлайн-заході Комітету АПУ «Проблемні питання ПДВ» 13 лютого, 2023    1678

Справи про блокування/додаткові вимоги при реєстрації ПН з погляду природи ПДВ як непрямого податку.
Чи може покупець оскаржувати блокування реєстрації накладної?
23 грудня, 2022    401

Рішення Суду Справедливості ЄС щодо національної практики податкових органів не визнавати право платника податку на зменшення суми ПДВ у зв’язку з вчиненням порушення постачальником, який виставив рахунок-фактуру 14 листопада, 2022    494

Проблеми ПДВ, що найяскравіше проявилися зараз в Україні
(або чому ПДВ в Україні НЕ відповідає системі ПДВ в ЄС)
26 жовтня, 2022    592

Олександр Мінін та Юлія Кривомаз виступили на ХІ Податковому форумі АПУ 26 жовтня, 2022    1824

Працюєте вимушено з-за кордону? Отримуєте фінансову допомогу від уряду іноземної держави?
Як бути з оподаткуванням
18 серпня, 2022    966

Прокоментувати