+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

«Неминучі тільки смерть та податки»: «оговтання» практики у 2022 році

коментатор: Олександр Мінін

видання: Юридична Газета

24 січня, 2023 Преса

Неминучі тільки смерть та податки. Саме так, якщо коротко, казали, зокрема, Адам Сміт та Бенджамін Франклін. Тож навіть повномасштабна військова агресія на теренах країни, війна – це не привід забути про податки. Навпаки, як свідчить історія, власне податки й вводилися першочергово на війну.

Звісно, в період після 24 лютого і десь до початку травня можна говорити швидше про фрагментарні рухи та дії в цьому напрямі, без чіткого розуміння і стратегії щодо податків як із боку держави, так і платників податків. Пріоритети були інші. Так, навіть за належності до однієї «невідворотної» категорії питання життя та смерті все-таки мають більшу вагу. Багато рішень було ухвалено явковим порядком. Наприклад, зупинка реєстрації ДПС податкових накладних із ПДВ відбулася саме так, без законодавчих приписів, хоча ДПС і намагалася вигадати підстави з посиланням на зміни форми податкової накладної. Податкової роботи в цей період майже і не було. Доводилося займатися іншими питаннями.

Проте вже з травня можна говорити про «оговтання» як держави, так і платників податків, і поступове повернення уваги до податкових питань. Найскладнішим і найболючішим із початкового етапу повернення до «звичних рейок» було, мабуть, поновлення реєстрації податкових накладних, у тому числі за попередні кілька місяців, і пов’язані з цим невизначеності. Та й загалом пішло-поїхало. Загальний тренд змін можна схарактеризувати як бажання зробити все, як до повномасштабної агресії, і далі слідувати попереднім планам. Принципових змін у відношенні до податкових питань, відносин між державою і платниками податків не відбулося, а стало подекуди ще гірше.

Водночас мораторії на різні перевірки та з деяких інших питань не створюють значного ефекту, бо бізнес вже звик жити за подібним режимом з огляду на ковідні обмеження на ті ж перевірки тощо. Навпаки, як зараз зазначено у п. 69.2 у Перехідних положеннях Податкового кодексу (далі – ПКУ): «вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються». На практиці стан із податкових аспектів для багатьох платників суттєво погіршився. Наприклад, те ж ПДВ, відсоток відшкодування якого реально впав для багатьох гравців на відповідних ринках чи не до критичного рівня, за яким експортні операції втрачають бізнес-сенс.

Щодо загальної оцінки стану маємо говорити не тільки про якісь законодавчі зміни, а й про те, як все це застосовується на практиці. Так, запровадження до ПКУ згадки про проведення документальних перевірок тільки за наявності безпечного проведення інвентаризації (що розумілося як дозвіл на проведення перевірок тільки за безпечних умов) використовувалося податковою для повної відмови в бюджетному відшкодуванні з посиланням на неможливість охоплення інвентаризацією в належному порядку всіх залишків.

Словом, роботи для юристів в галузі оподаткування багато. Проте вона здебільшого не з «позитивом» (хоч і він є, однак вкрай обмежений), а з проблемами, які спричиняє держава.

Тож робота у сфері оподаткування за поточного тренду буде попри війну, поки будуть залишатися платники податків. Складається таке враження, що держава зараз менше опікується економікою, її майбутнім, ніж короткочасними результатами, тому плани витиснути наразі найбільше, не зважаючи на негативний результат цього в довгостроковому плані.

Перегляди 498

Прокоментувати