+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Податок на виведений капітал
Чому це важливо для юристів

автор: Олександр Шемяткін

видання: «Юридична Газета», № 26 (576)

27 червня, 2017 Преса

Стагнація на ринку – явище, з яким, напевне, стикався кожний. Не є виключенням і ринок юридичних послуг. А от зростання економіки та інвестиції забезпечують юристів цікавою роботою. Коли щось росте і розвивається, та робота має позитивний відтінок. Супроводжувати будівництво заводу чи структурувати бізнес, що вийшов на новий етап розвитку, набагато приємніше, ніж супроводжувати ліквідацію чи скорочення штатів.

Саме з такої логіки і виникла ідея заміни існуючого податку на прибуток на податок на виведений капiтал. Податок на прибуток не стимулює зростання економіки, а, навпаки, заохочує бути в тіні чи залишати Україну. Чому?

Проблеми з податком на прибуток в Україні

Податок на прибуток має системні недоліки, що демонструє наступне. Він розраховується від фінансового результату, перевірити який складно, і вимагає великого штату кваліфікованих податківців. Стандарти бухгалтерського обліку – це дуалізм та управлінські рішення, які в умовах податку на прибуток перетворилися на дискрецію та потенційні спори. Компанії, які сплачують податок прозоро, знаходяться у нерівних умовах з тими, які структуруються. Платниками податку на прибуток накопичено один трильйон сто мільярдів збитків.

Саме такі платники найбільше виводять кошти за кордон з оподаткуванням по ставці 2,6% (за рахунок застосування міжнародних угод) або взагалі без оподаткування (за рахунок накопичених збитків). Щороку без належного оподаткування виводиться з України приблизно 10% ВВП. 85% податку сплачують всього 1000 компаній – переважно державні підприємства та підприємства з іноземними інвестиціями. Саме такі платники сплачують податок від фінансового результату, збільшений на 30-40% (за рахунок податкових коригувань), а це проїдання інвестиційного потенціалу.

Як працює податок на виведений капітал (ПнВК)

ПнВК передбачає оподаткування лише коштів, які виводяться з бізнесу. Виведення коштів – це операції, які здійснюються у чітко визначений спосіб (дивіденди, відсотки, роялті, фінансова допомога, інвестиції за кордон, заниження ціни продажу товарів нерезидентам). Такі операції є прямим об’єктом оподаткування і не вимагають складних розрахунків бази оподаткування. ПнВК не використовує такі елементи, як витрати чи доходи, а тому не виникають збитки.

Що отримає Україна від впровадження ПнВК

Держава надає бізнесу відстрочку у сплаті податку до моменту виведення коштів з бізнесу. Кошти, які залишаються в бізнесі, вкладаються у розвиток та оновлення існуючої інфраструктури. Фінансовий результат не використовується як база для розрахунку податку, тому бізнес втрачає сенс приховувати справжній фінансовий стан. Реальний фінансовий результат дозволить побачити справжній стан капіталізації підприємств та прибутковість бізнесу, залучати інвестиції та кредити. Залишені в бізнесі кошти збільшать капіталізацію підприємств та фінансову стабільність, що важливо у період економічної нестабільності. Створюються умови для реформування податкових органів за рахунок значного спрощення адміністрування ПнВК у порівнянні з податком на прибуток.

Законопроект щодо податку на виведений капітал вже погоджений Міністерством фінансів. Відповідно до перехідних положень закону №1797, він має бути поданий КМУ до парламенту до 1 липня. Тож є надія, що вже з 1 січня 2018 р. Україна отримає інструмент для швидкого зростання економіки, а це – багато цікавої роботи для юристів.

Завантажити pdf-файл статті (117 Kb)

Перегляди 3217

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Внутрішній облік податкових органів vs первинні документи платника: позиція Верховного Суду 28 травня, 2019    2191

Чи визнається дохід для цілей оподаткування при отриманні кредитів чи виникненні деякої іншої довгострокової заборгованості? 28 грудня, 2018    1192

Податок на виведений капітал 2019 — leave them, kids, alone 19 листопада, 2018    1757

Залиште нас у спокої. Як податок на виведений капітал змінить поведінку бізнесу 16 листопада, 2018    11338

Податок на прибуток: перешкода для росту ВВП 14 листопада, 2018    2307

Чому варто приймати податок на виведений капітал, а не просто продовжувати боротися з корупцією і виховувати/підвищувати кваліфікацію податкової, як досі 07 листопада, 2018    2579

Думали, думали, думали… і передумали:
ДФС більше не вимагає квартальних коригувань на 30 % вартості товарів (робіт, послуг) в операціях з «низькоподатковими» компаніями і компаніями з переліку ОПФ
26 жовтня, 2018    1821

#8557 #ПнВК та чисті активи 13 вересня, 2018    2582

Капітальний ремонт. Коментар Олександра Шемяткіна щодо заміни податку на прибуток податком на виведений капітал 15 серпня, 2018    1020

#ПВК та рабство 19 березня, 2018    2196

#ПВК простими словами 14 березня, 2018    2305

Коментар Олександра Мініна до статті «Капкан для інвестора. Чи потрібен Україні податок на виведений капітал» 06 березня, 2018    1236

Прокоментувати