+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Яким був 2022 рік для юридичного ринку України – коментар Олександра Мініна

коментатор: Олександр Мінін

видання: «Юридична Газета»

09 січня, 2023 Преса

2022 рік – складний для юридичного ринку, як і для країни в цілому. Теперішній стан юридичного ринку досить далекий від довоєнного. Упродовж року змінилися кілька фаз: до 24 лютого – швидше, все як до цього, потім десь до травня – шок і пожежні дії, з травня – фаза першої адаптації до воєнного стану як до тривалого процесу, десь з кінця літа – «розгрібання» питань, що накопичилися за воєнний час, налагодження процесів під особливості часу. І нарешті з другої половини осені й дотепер – намагання перевести процеси до стану, де війна виступає «фоном», «погодою», на яку маємо зважати, проте яка вже стала усталеною ознакою життя і, звісно, вже міркування-плани на майбутнє.

Нинішній юридичний ринок не тотожний довоєнному. У цілому він зменшився. Навряд чи можна було очікувати іншого зі зменшенням економіки загалом і перемиканням фокуса суспільства й інституцій на інші акценти поза зоною звичайного юридичного ринку. Суттєво змінилися потреби та запити (особливо до середини осені), з якими доводилося працювати. Однак ринок юридичних послуг не вмер. Так, нові виклики суттєво змінили пріоритетні напрямки, дещо змінився склад клієнтів і запитів (наприклад, збільшилася частка міжнародних організацій із діяльністю на підтримку в Україні), персональний внесок юристів теж зазнав змін – колеги зараз безпосередньо в Силах оборони, дехто поїхав до інших країн, а для тих, хто на місці, – ефективності та можливості роботи шкодять труднощі з електрикою, інтернетом тощо, а також нестабільність побутових умов. Однак можна вже говорити, що основний удар витримано. Основу вдалося зберегти. Переходимо вже до нового етапу, а не просто умовного «виживання».

Розумна самостійність, довіра й ініціатива при узагальненні доступних ресурсів, – на цих принципах будували нашу фірму раніше і зараз керуємося ними. Така структура допомогла зберегти працездатність та цілісність фірми як єдиного організму і в найважчі часи, коли просто втрачався зв’язок і були труднощі в усьому. Тож колеги могли діяти значною мірою самостійно, однак у цілому в одному напрямі, і за найпершої нагоди повертатися до «мережецентричності». Звісно, таке можливо тільки на сучасній технологічній платформі, яка дає змогу діяти спільно, хоч і з різних місць. Тож дистанційні технології – це також вкрай важлива складова не просто успіху, а й здатності виконувати місії за поточних умов.

Завдяки раніше запровадженій загальній моделі нам не довелося вдаватися до якихось революційних змін у внутрішній структурі. Імовірніше, відбувалося поточне переключення-підключення, хто і як за конкретних обставин міг виконувати наявні завдання. Довелося вдаватися до економії та «під’їдати» резерви, про які подбали заздалегідь. Дуже важливим також було, є і буде належне внутрішнє спілкування, єдність думок, спільне бачення перспективи та психологічна стабільність колективу.

Для цього мають значення і конкретні кроки. Так, ще навесні проплатили наперед бази даних на тривалий час – не лише, щоб отримати на цьому знижку, а й показати намір працювати далі. Наразі ухвалено рішення про суттєве оновлення і збільшення парку комп’ютерної техніки; здійснюватимемо таку закупівлю. Тобто не лише слова, а важливі й конкретні кроки, з яких видно, що ми працюємо і будемо працювати. І навіть відкриваємо вакансії на певні стартові позиції, щоб розширювати базу на майбутнє.

Побільшало останнім часом роботи за основними напрямами спеціалізації фірми, зокрема з податків. На жаль, як і до цього, основним постачальником проблем для наших замовників залишається держава. Водночас намагатимемося не зосереджуватись тільки на поточних роботах і «заробітках», а й виступати «агентами змін», наводити принциповий лад у відповідних питаннях. Так, вважаємо за необхідне та важливе запобігати перетворенню ПДВ на де-факто «маніпулятивне стягнення» з «коригуванням» суб’єктивними діями контролюючих органів, захмарними штрафами за порушення швидше адміністративних переобтяжень, до того ж за «поблажливості» і «полегшень» для контролюючих органів.

Перегляди 455

Прокоментувати