+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Зміни у порядку бронювання працівників

14 листопадаа, 2022 Інформаційні листи

04 листопада 2022 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» № 7687 (далі – Закон). Наразі Закон перебуває на підписі у Президента.

Закон повністю змінює статтю 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яка відтепер буде містити чіткий перелік категорій працівників, які можуть бути заброньовані роботодавцем.

Отже, забронювати можна військовозобов’язаних, які працюють:

«1) в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, У РАЗІ ЯКЩО це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів».

Це положення дозволяє бронювати працівників державних органів та органів місцевої влади, тому детально не зупиняємось на його аналізі.

«2) на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), У РАЗІ ЯКЩО це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень)».

Це положення по суті відповідає поточній практиці бронювання працівників, яка сформувалась за останні півроку. Компанія має виконувати мобілізаційне завдання (замовлення) і при цьому бронюванню підлягають лише ті працівники, які необхідні для виконання такого мобілізаційного завдання. А тому при бронюванні, ймовірно, що й надалі буде необхідно пояснювати, як конкретний працівник пов’язаний із виконанням мобілізаційного завдання.

«3) на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань».

Ця норма є схожою до тої, яка була встановлена на початку війни Постановою КМУ від 03 березня 2022 року № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану». Саме ця Постанова встановила можливість бронювання працівників компаніями, які задовольняють потреби Збройних Сил, інших військових формувань, населення. Отже, за цією нормою не є обов’язковим виконання мобілізаційного плану. Звертаємо увагу, що тут відсутнє формулювання «задоволення потреб населення», лише «потреб Збройних Сил України, інших військових формувань» (про потреби населення йдеться вже у наступному пункті). Варто очікувати роз’яснень, які з товарів, робіт та послуг є необхідними для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, адже Закон відповідь на це питання не дає.

Зазначимо також, що норма не містить уточнення, що працівники мають бути залучені до виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг, як це зроблено у двох попередніх пунктах.

«4) на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності  населення в особливий період. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України».

Звертаємо увагу, що у прийнятому тексті Закону йдеться про підприємства, «які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період», а не про об’єкти критичної інфраструктури. Тож на даний момент не є зрозумілим, які саме підприємства будуть підпадати під зазначене визначення. Перший варіант – буде застосовуватись Порядок віднесення об’єктів до об’єктів критичної інфраструктури, затверджений Постановою КМУ від 09 жовтня 2020 року № 1109. Другий варіант – КМУ розробить новий нормативно-правовий акт, який встановлюватиме критерії та порядок визнання підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення саме в особливий період. У відкритому доступі станом на зараз такого проекту КМУ ще немає.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2022

Перегляди 889

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Штрафи власне за не уточнення даних військовозобов’язаними до 16.07.2024 р. – НЕ застосовуються? 15 Серпня, 2024    373

Ведення військового обліку: що потрібно знати роботодавцю (оновлено станом на 14.08.2024 р.) 14 Серпня, 2024    496

Закон про відпустки та інші питання трудового законодавства: положення по-новому 15 Січня, 2024    1174

ТОП-7 аргументів у спорі з Фондом соціального захисту інвалідів 08 Грудня, 2023    842

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ ТА ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ОБОРОНУ, МОБІЛІЗАЦІЙНУ ПІДГОТОВКУ ТА МОБІЛІЗАЦІЮ 19 Вересня, 2023    3228

Інструкція дій при перевірках стану військового обліку 01 Вересня, 2023    883

Інструкція дій при перевірках Державною службою з питань праці дотримання законодавства про працю 01 Вересня, 2023    526

Норматив робочих місць для осіб з інвалідністю: чи мають дотримуватися відокремлені підрозділи іноземних юридичних осіб? 09 Серпня, 2023    2234

Запровадження чергового податку-внеску на фонд оплати праці як демонстрація негараздів із працевлаштуванням осіб з інвалідністю 26 Липня, 2023    7627

Призовний вік та бронювання призовників 12 Липня, 2023    1990

Закінчення карантину: дії роботодавця 12 Липня, 2023    667

Новий Закон про колективні угоди та договори 10 Травня, 2023    2258

Прокоментувати