+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Зміни у порядку бронювання працівників

14 листопада, 2022 Інформаційні листи

04 листопада 2022 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» № 7687 (далі – Закон). Наразі Закон перебуває на підписі у Президента.

Закон повністю змінює статтю 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яка відтепер буде містити чіткий перелік категорій працівників, які можуть бути заброньовані роботодавцем.

Отже, забронювати можна військовозобов’язаних, які працюють:

«1) в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, У РАЗІ ЯКЩО це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів».

Це положення дозволяє бронювати працівників державних органів та органів місцевої влади, тому детально не зупиняємось на його аналізі.

«2) на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), У РАЗІ ЯКЩО це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень)».

Це положення по суті відповідає поточній практиці бронювання працівників, яка сформувалась за останні півроку. Компанія має виконувати мобілізаційне завдання (замовлення) і при цьому бронюванню підлягають лише ті працівники, які необхідні для виконання такого мобілізаційного завдання. А тому при бронюванні, ймовірно, що й надалі буде необхідно пояснювати, як конкретний працівник пов’язаний із виконанням мобілізаційного завдання.

«3) на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань».

Ця норма є схожою до тої, яка була встановлена на початку війни Постановою КМУ від 03 березня 2022 року № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану». Саме ця Постанова встановила можливість бронювання працівників компаніями, які задовольняють потреби Збройних Сил, інших військових формувань, населення. Отже, за цією нормою не є обов’язковим виконання мобілізаційного плану. Звертаємо увагу, що тут відсутнє формулювання «задоволення потреб населення», лише «потреб Збройних Сил України, інших військових формувань» (про потреби населення йдеться вже у наступному пункті). Варто очікувати роз’яснень, які з товарів, робіт та послуг є необхідними для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, адже Закон відповідь на це питання не дає.

Зазначимо також, що норма не містить уточнення, що працівники мають бути залучені до виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг, як це зроблено у двох попередніх пунктах.

«4) на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності  населення в особливий період. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України».

Звертаємо увагу, що у прийнятому тексті Закону йдеться про підприємства, «які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період», а не про об’єкти критичної інфраструктури. Тож на даний момент не є зрозумілим, які саме підприємства будуть підпадати під зазначене визначення. Перший варіант – буде застосовуватись Порядок віднесення об’єктів до об’єктів критичної інфраструктури, затверджений Постановою КМУ від 09 жовтня 2020 року № 1109. Другий варіант – КМУ розробить новий нормативно-правовий акт, який встановлюватиме критерії та порядок визнання підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення саме в особливий період. У відкритому доступі станом на зараз такого проекту КМУ ще немає.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2022

Перегляди 535

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Новий Закон про колективні угоди та договори 10 травня, 2023    707

БРОНЮВАННЯ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ ПРАЦІВНИКІВ КРИТИЧНО ВАЖЛИВИХ ПІДПРИЄМСТВ 14 березня, 2023    606

НОВИЙ ПОРЯДОК ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ РОБОТОДАВЦЮ 07 березня, 2023    1498

МОБІНГ ПО-УКРАЇНСЬКИ: ЦЬКУВАННЯ ПРАЦІВНИКА ЧИ РОБОТОДАВЦЯ? 23 грудня, 2022    555

Зміни у правилах працевлаштування іноземців: Закон 2623 03 листопада, 2022    399

Новий підхід до регулювання трудових відносин у договірному порядку 22 серпня, 2022    590

Робота з нефіксованим робочим часом: які правила? 17 серпня, 2022    744

Продовження трудової реформи під час воєнного стану: законопроект № 7251 (частина 2) 18 липня, 2022    627

Продовження трудової реформи під час воєнного стану: законопроект № 7251 (частина 1) 13 липня, 2022    3894

Новий Закон щодо посилення захисту прав працівників: що змінилося? 15 червня, 2022    750

Кадрове діловодство у період війни 19 травня, 2022    1607

Чи є у роботодавця обов’язок зберігати за добровольцем територіальної оборони його місце роботи та середній заробіток? 27 квітня, 2022    1334

Прокоментувати