+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Хто в країні господар?

05 березня, 2018 Блог

Alexander Minin

Олександр Мінін 

Старший партнер КМ Партнери

04 березня 2018 року в Швейцарії відбувся референдум, де вирішували, чи дозволити державі й надалі збирати податки.

Річ у тому, що право держави збирати податки обмежено Конституцією країни як в часі, так і за розмірами, та потребує періодичного підтвердження. Цікаво, що всі спроби (а їх було принаймні 5, як пише Вікіпедія) надати оподаткуванню постійного характеру провалилися.

Питанням поточного референдуму було продовження права держави збирати податки до 2035 року (досі було обмежено до 2020 року). Більшістю ця пропозиція була підтримана.

Податки в Швейцарії можуть збиратися як вони передбачені Конституцією. А оскільки зміни до Конституції проходять через референдум, то це, фактично, означає, що зміни в оподаткуванні потребують підтримки референдумом. Так, наприклад, 12 лютого 2017 року на референдум виносилися зміни до порядку оподаткування податком на прибуток підприємств, які попередньо були схвалені федеральним парламентом. Вони не пройшли, більшість громадян відмовили у таких змінах.

Як бачимо, досить дієвий і ефективний механізм контролю громадян над державою. Перефразовуючи відомий вислів: «податки надто важлива справа, щоб залишати їх просто політикам». Так відбувається «у них».

А що у нас?

За Конституцією (ст. 5) носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Право визначати та змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові й не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

При цьому ст. 74 Конституції України не допускає референдумів щодо законопроектів з питань податків. Тож у нас держава, виходить, не допускає народ безпосередньо до питань оподаткування, сама вирішує скільки, і за яких умов брати з «данників». Чомусь такий підхід справляє враження відношення до «внутрішньої колонії».

У зв’язку з цим знайшов таке місце в рішенні у справі «Поллок проти Фамерс Лоан енд Траст Ко.»1 (щодо неправомірності справляння податку на доходи у США без запровадження змін до Конституції):

«У боротьбі батьківщина навчила колоністів, що податки не можуть встановлюватися монархом, а лише … самообкладання податком є основною гарантією уникнення утисків та тиранії.

Бьорке у своїй промові з нагоди Примирення з Америкою говорив, що захисники досконалості англійської Конституції «доклали багато зусиль для впровадження та поширення, як основного принципу, що при всіх монархіях народ має самостійно прямо чи безпосередньо приймати рішення щодо власних коштів, котрі вони сплачують, або про яку свободу тоді можна говорити».

Принцип полягає в тому, що без згоди тих, хто має сплачувати грошові кошти не буде дійсним жоден податок».

Примітки:

1З рішенням можна ознайомитися за посиланням.

Перегляди 489

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Перше «податкове» рішення оновленого Конституційного Суду України 02 березня, 2018    1109

Блокування податкових накладних – філософія питання 13 лютого, 2018    486

Запровадження попереднього контролю реєстрації податкових накладних та автоматичне бюджетне відшкодування 05 лютого, 2018    237

Огляд практики Верховного Суду з актуальних (проблемних) питань, пов’язаних з оподаткуванням за 2018 рік 01 лютого, 2018    424

Огляд судової практики судів касаційної інстанції з актуальних (проблемних) питань, пов’язаних з оподаткуванням за 2017 рік 31 січня, 2018    958

Витрати на правову допомогу адвоката: як визначати? 31 січня, 2018    548

Зміни в тактиці та стратегії у спорах з державними органами з огляду на зміну підходів у відшкодуванні витрат на правову допомогу 18 січня, 2018    385

Виплата дивідендів платниками єдиного податку 4 групи: зміни з 01 січня 2018 року 12 січня, 2018    313

ВАСУ нагадує судам про необхідність мотивування своїх рішень 16 листопада, 2017    615

Рішення у групі справ «Бендерський та інші проти України» 15 листопада, 2017    291

Україна та Великобританія підписали протокол зі суттєвими змінами до Конвенції про усунення подвійного оподаткування 1993 року 07 листопада, 2017    278

Протокол до Конвенції про усунення подвійного оподаткування 1993 року між Україною та Великобританією 07 листопада, 2017    472

Прокоментувати