Тенденція, однак…
ДФС знову перемагає на рівні апеляції в спорі по суті правил ТЦУ
Іван Шинкаренко
Кандидат економічних наук, партнер КМ Партнери
24 квітня 2019 року з’явилася інформація про чергову перемогу ДФС на рівні апеляції в спорі по суті правил трансфертного ціноутворення (далі – ТЦУ). Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції, яке було винесено на користь платника, ПАТ «Рівнеазот», групи Ostchem. Сьогодні відповідне повідомлення з’явилося на сайті Офісу великих платників податків ДФС.
Рішення апеляційної інстанції ще не опубліковане. Однак, очікую, що мотивація рішення буде подібна до мотивації, наведеній у березневому рішенні апеляційної інстанції в спорі з ПАТ «Азот». Ми детально проаналізували важливі позиції суду в цьому спорі в нашій статті «Несподівана перемога ДФС на стадії апеляції у важливому спорі по суті правил ТЦУ: важливі позиції суду».
Так, спір ПАТ «Рівнеазот» стосується аналогічних контрольованих операцій за участі тих же нерезидентів, що і у випадку ПАТ «Азот». Є й інші подібні спори, але до березневого рішення апеляції платники податків, як правило, успішно захищалися від донарахувань.
Дане рішення закріплює зворотну тенденцію, розпочату рішенням у спорі ПАТ «Азот»: на рівні апеляційної інстанції суди сприймають аргументи ДФС.
Із цього випливають два важливих висновки.
По-перше, ця практика засвідчує, що фіскальні органи можуть розробити переконливі аргументи для спростування аналізу ТЦУ платника податків, здійснити власний економічний аналіз, та представити позицію в суді таким чином, що суд дослухається до аргументів податкової.
По-друге, платникам податків варто серйозніше ставитися до економічного аналізу та підготовки документації з ТЦУ. ТЦУ, в дійсності, є дуже непростим питанням. Використали метод, який нам хочеться, і зручним нам способом – це так не працює. Документація ТЦУ – це не формальна відписка «для галочки», а важливий документ, складений на підставі кропіткого економічного аналізу. Підтверджено іноземною практикою. Якщо цікаво, раджу звернути увагу на російську практику – податкова перемагає чи не в усіх спорах по суті ТЦУ. І неважливо, скільки «бенчмаркенгів» (порівняльних досліджень) та під якими гучними брендами платник подає їх в суд.
Тож готуємося до чергової звітності ТЦУ та не забуваємо, що позиції може бути необхідно відстоювати під час перевірки. Якщо поглянути на ситуацію закордоном, то у нас ще квіточки, ягідки будуть потім…
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Нова форма Звіту про контрольовані операції і Порядок його заповнення: що змінилось?
181
Нові правила щодо визначення ділової мети в Україні
З 01 січня 2021 року набирають чинності оновлені правила щодо визначення ділової мети операцій, представлені у 2020 році
347
Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній: форма та порядок подачі
311
Звітуємо з ТЦУ за 2020 р.: що Вам ще потрібно знати
354
Мільярдний програш Coca-Cola у ТЦУ-спорі з Податковою службою США стосовно роялті, або чому платникам не варто бути надміру оптимістичними в домовленостях з державою
707
Дякуємо, що не 31-го! Кабмін затвердив перелік сировинних товарів, на які поширюватимуться нові спецправила ТЦУ
791
Закон № 466-ІХ встановив, що прибуток фізичних осіб від деяких операцій з інвестиційними активами розраховується за звичайними цінами. Що це означає?
725
Нові правила пропорційного коригування з ТЦУ запроваджені в податкове законодавство України з травня 2020 року
565
Удосконалення контролю ТЦУ для постійних представництв в Україні: нові правила визначення оподатковуваного прибутку вже з травня 2020 року
3048
ТЦУ і Закон 466-IX: огляд найважливіших змін
1261
Верховна Рада України запровадила трирівневу структуру документації ТЦУ та інші важливі зміни до Податкового кодексу
1295
