+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Про іманентну властивість грошей та комплекс жертви

18 березня, 2019 Блог

Maxim Oleksiyuk

Максим Олексіюк

Партнер КМ Партнери

Були у підприємства гроші на поточному рахунку в банку, який НБУ вивів з ринку, та й загули. А може, ні? Точно – ні.

Як легко всі, хто мав гроші на поточних рахунках у збанкрутілих банках, погодилися з тим, що їх гроші кудись зникли. І як спритно Фонд гарантування пристроїв їх у хвіст черги кредиторів. А якщо це все тільки навіяний банкірами нічний жах, а ваші грошенята нікуди й не дівалися? Трошки вранішнього сонця і куди ніч, туди і сон.

Договір банківського рахунку не передбачає переходу права на ваші гроші до банку (гл. 72 ЦКУ). Право розпоряджатися грошима, що обліковуються на рахунку, належить тільки вам (п.2 ст.1066 ЦКУ). Банк зобов’язаний забезпечити безперешкодність вашого права розпоряджатися своїми грошима і позбавлений права визначати напрямки використання вами своїх грошей (п.3 ст.1066 ЦКУ). То кому належать гроші, що обліковуються банком на вашому рахунку?

Гроші є річчю (ч. 1 ст. 177 ЦКУ). Причому всі без винятку — і готівкові, і безготівкові. Але декому вигідно тлумачити гроші на рахунку як права вимоги до банку, що не підтверджується жодною нормою. Таке тлумачення в радянській правовій науці бере початок з «Деньги и денежные обязательства в гражданском праве» Л. А. Лунца і старанно копіпаститься російськими послідовниками (Вітрянський, Суханов, Новосьолова, Сарбаш), яким, у свою чергу, вторять наші (Іванів). Хоча сам Лазар Адольфович у тій самій главі на противагу своєму припущенню написав, що американці, німці та інші давно вважають гроші на рахунку грошима, а не правами вимоги, і розпоряджаються ними як речами, а не шляхом цесії. Заплутавшись в кінець, він визнав, що правова природа грошей йому не зрозуміла. Чесна була людина.

Безготівкові гроші існують у вигляді запису на рахунку (п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»). Тому, навіть якщо ваш банк у процедурі ліквідації, цей запис нікуди не дівся і вся сума до копійки все ще рахується за вами. Ви залишаєтесь її власником, так чому ж ви стали кредитором банку?

До речі, ті самі банки ведуть рахунки не тільки в грошах, а й у цінних паперах. Що стається з вашими акціями, які обліковуються в банку на рахунку, в разі ліквідації банку? Вірно — ведення вашого рахунку передається до іншої установи без будь-якої загрози для вашого права на акцї (які, попри недокументарну форму, теж речі, як і гроші) – Рішення НКЦПФР № 431. Ось цю здорову ідею ми і виклали в позові до НБУ, що розглядався по суті наприкінці вересня.

А якими ж грошима банки кредитують? На кому банки мають свій найбільший заробіток і чому вони вам про це ніколи не скажуть? Як палеолітичне плем’я з Океанії краще розуміло природу грошей, ніж наші науковці і банкіри? Про Чиказький план 33-го року, підтримуваний досі Аланом Грінспеном, а також про те, як захистити своє право, позбутися комплексу жертви та не марнувати час в чергах кредиторів — у наступних дописах.

Перегляди 510

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Ліцензія на зберігання пального – впорядкування ринку чи нові корупційні ризики? 19 серпня, 2019    509

Проблеми захисту персональних даних 06 серпня, 2019    196

Користуватися реєстром нерухомості стане легше 31 липня, 2019    182

З кінця 2018 року будь-яке виправлення в реєстрі компанії вимагає надання інформації щодо бенефіціарів 26 липня, 2019    189

Електронний підпис на звичайній флешці: to be, or not to be 09 липня, 2019    350

Персональна відповідальність керівника та інші важливі зміни в Кодексі з процедур банкрутства: аналіз деяких нововведень 07 червня, 2019    542

Верховна Рада України прийняла закон про відтермінування штрафів за зберігання пального без ліцензії до 31.12.2019 р. 06 червня, 2019    3962

Міжстатевібюджетні відносини або бюджетний процес по-українськи 15 травня, 2019    911

У пошуках межі між господарською та адміністративною юрисдикціями 15 травня, 2019    311

Загальне декларування 14 травня, 2019    248

З ким воює Україна? 13 травня, 2019    667

Коли залучити стороннього адвоката є дешевшим, ніж обійтися власними силами 03 травня, 2019    501

Прокоментувати