+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Загальні міркування про Податковий кодекс у пропонованій редакції

21 серпня, 2010 Інформаційні листи

В попередніх випусках ми приділяли більшу увагу технічним питанням проекту Податкового кодексу. В цьому ж випуску вважаємо за доцільне зупинитися на загальній оцінці проекту, подальших очікуванням щодо Кодексу і міркуваннях, що краще було б робити.

Якщо говорити про Кодекс в цілому – він гірший, ніж чинне податкове законодавство, і обіцяє платникам податків ще більше головного болю і невпевненості, ніж маємо зараз. При цьому навряд чи він забезпечить і значний ріст надходжень до бюджету – щось витискати можна тільки до певної межі, і є враження, що вона вже перейдена. І подальший рух в цьому напрямку призведе вже до зменшення фіскальних надходжень, в тому числі і через згортання підприємницької діяльності в таких умовах.

Над проектом дійсно багато попрацювали порівняно з тієї версією, що була прийнята 17 червня. Однак це тільки почин розв’язання проблем, закладених в проект при самому його початку.

Невідпрацьованість проекту досить очевидна навіть щодо визначень, не говорячи вже про блок щодо адміністрування податків. Один з найбільш рекламованих блоків (з податку на прибуток) – знов-таки далекий від обіцяного. Майже зовсім без уваги поки що блок щодо фіскальних функцій митних органів, які собі в Кодексі прописали значно більше порівняно навіть з тим, що відбувається зараз. І це без реальної системи противаг і стримувань, забезпечення інтересів платників податків.

І давайте будемо реалістами, щось путнього від цього проекту навіть при подальшій роботі очікувати важко. Зокрема тому, що була хибною початково закладена в проект концепція – спрямована на надмірну фіскалізацію і поширення повноважень контролюючих органів до безмежжя. Те, що робилося зараз, – лише спроба усунути найбільш явні хиби і запропонувати принаймні дещицю для бізнесу. Іншими словами, щоб було не таке велике погіршення, як могло бути.

Однак чи це мета Податкового кодексу? Погіршення сьогоднішнього стану?

Власне, саме прийняття і запровадження документу такого значення – це певний шок для і економіки, і для державних органів теж. Змін багато, їх засвоєння потребує сил і ресурсів, відволікає від іншої роботи.

І тому виникає питання, а воно того варте?

Якщо брати чинну версію, навіть із деякими подальшими очікуваними змінами, то мабуть що ні. Ці зусилля не будуть виправданими з погляду наслідків ані для бізнесу, ані для держави. Станом на сьогодні проект Податкового кодексу все ще залишається скоріше погіршеним варіантом чинного законодавства. Тож до якого прориву чи суттєвої зміни на краще він може привести?

Дійсні можливості для здійснення таких важливих кроків, як податковий кодекс, виникають рідко. І не хотілося б, щоб цей шанс був втрачений як шанс для підтримки змін в економіці і в Україні в цілому на краще. Однак, досягти цього можна лише у разі “повного перезавантаження” проекту і відпрацювання нового проекту в першу чергу на концептуальному рівні – відповісти на питання і погодити чого і як ми очікуємо. А вже тоді робити безпосередню роботу по виписці технічних положень.

Наразі досить скептично ставимося до такої роботи, як робота в таблицях з наявним проектом і зміна окремих положень, – це гаптувати дірки на старому одязі. Чи, може, приклад, як з машиною: на певному етапі її простіше замінити на іншу, ніж лаштувати і ремонтувати – від цього вона новою не стане.

Тому найбільш слушним кроком вбачали б повернення до відпрацювання концептуальних основ і забезпечення ясності спочатку на концептуальному рівні. Це могло б бути зроблено, наприклад, розробкою і затвердженням спочатку концепції Податкового кодексу. Такий документ міг би вказати пріоритети, поставити завдання. А написання власне кодексу було б тоді наступним технічним завданням. Тож перед тим, як бігти, може варто визначитися куди і навіщо бігти?

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Оглядовий лист доступний Українською мовою

Завантажити pdf-файл оглядового листа (85,0 Kb)

З повагою,

© ТОВ «КМ Партнери», 2010

Перегляди 4962

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Блокування податкових накладних – філософія питання 13 лютого, 2018    387

Запровадження попереднього контролю реєстрації податкових накладних та автоматичне бюджетне відшкодування 05 лютого, 2018    206

Огляд практики ВСУ з актуальних (проблемних) питань, пов’язаних з оподаткуванням за 2018 рік 01 лютого, 2018    315

Огляд судової практики судів касаційної інстанції з актуальних (проблемних) питань, пов’язаних з оподаткуванням за 2017 рік 31 січня, 2018    918

Витрати на правову допомогу адвоката: як визначати? 31 січня, 2018    352

Зміни в тактиці та стратегії у спорах з державними органами з огляду на зміну підходів у відшкодуванні витрат на правову допомогу 18 січня, 2018    277

Виплата дивідендів платниками єдиного податку 4 групи: зміни з 01 січня 2018 року 12 січня, 2018    291

ВАСУ нагадує судам про необхідність мотивування своїх рішень 16 листопада, 2017    576

Рішення у групі справ «Бендерський та інші проти України» 15 листопада, 2017    261

Україна та Великобританія підписали протокол зі суттєвими змінами до Конвенції про усунення подвійного оподаткування 1993 року 07 листопада, 2017    263

Протокол до Конвенції про усунення подвійного оподаткування 1993 року між Україною та Великобританією 07 листопада, 2017    412

Податкова політика ЄС. Рада ЄС удосконалює процедуру вирішення спорів щодо подвійного оподаткування 13 жовтня, 2017    453

Прокоментувати