+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

До якого суду тепер йти…

12 січня, 2018 Інформаційні листи

В останні дні 2017-го року відбулися суттєві зміни в системі судоустрою: Президентом України 29 грудня 2017 року підписано цілу низку Указів щодо реорганізації судової системи України з метою уніфікації видів місцевих та апеляційних судів згідно з Законом України «Про судоустрій та статус суддів».

Нагадаємо, що відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року (далі – Закон), місцевими судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах), окружні господарські суди та окружні адміністративні суди. Також Закон передбачає, що апеляційна ланка буде представлена апеляційними судами, що створюються в апеляційних округах.

Першим етапом проведення судової реформи 2016 року було створення та початок роботи Верховного суду. Далі – створення системи окружних судів та окружних господарських судів.

Відповідно, на завершення формування уніфікованої системи судів в Україні, Президентом України були підписані наступні Укази:

 1. Указ № 449/2017 «Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів»;
 2. Указ № 450/2017 «Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів»;
 3. Указ № 451/2017 «Про реорганізацію місцевих загальних судів»;
 4. Указ № 452/2017 «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах»;
 5. Указ № 453/2017 «Про ліквідацію місцевих господарських судів та утворення окружних господарських судів»;
 6. Указ № 454/2017 «Про ліквідацію апеляційних господарських судів та утворення апеляційних господарських судів в апеляційних округах»;
 7. Указ № 455/2017 «Про ліквідацію апеляційних адміністративних судів та утворення апеляційних адміністративних судів в апеляційних округах».

Зазначені документи підписані президентом 29 грудня та набувають чинності з дня опублікування. Тобто вже зараз в Україні створена нова система судів, яка кардинально відрізняється від тієї, що існувала останні 7 років.

Що змінилось?

Відповідно до вищезгаданих Указів, в Україні ліквідовано місцеві загальні суди (районні, міськрайонні, міські), натомість створені окружні суди, а також змінена система господарських судів і реорганізовано апеляційні адміністративні суди.

Якщо говорити мовою цифр, то новорічна реформа принесла Україні наступні зміни:

 • ліквідовано 25 міських районних судів та створено 25 окружних судів обласних центрів;
 • створено ще 205 окружних судів шляхом реорганізації районних судів;
 • ліквідовано 27 апеляційних судів областей, а замість них створено 26 апеляційних судів в апеляційних округах;
 • ліквідовано 27 місцевих господарських судів (господарські суди областей). Натомість створені окружні господарські суди;
 • ліквідовано 8 апеляційних господарських судів та утворено 7 апеляційних господарських судів в апеляційних округах;
 • ліквідовано апеляційні адміністративні суди та створено 8 апеляційних адміністративних судів в апеляційних округах;
 • ліквідовано 10 районних судів Києва, а натомість створено лише 6 окружних судів.

Досить цікавим фактом є те, що під «реформування» не потрапили окружні адміністративні суди.

За інформацією прес-служби Президента України, в найближчому майбутньому планується прийняття закону, який би забезпечив безперервність судового розгляду в процесі реформування судів.

Наостанок зазначимо, що з 01 січня 2018 року Президент втратив конституційні повноваження щодо утворення і ліквідації судів. Наразі право утворювати, ліквідовувати та реорганізовувати суди належить Верховній Раді України.
У свою чергу це означає, що систему судів чекає логічне затишшя, адже процедура прийняття законів є більш складною, ніж підготовка указів Президента.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2018

Перегляди 239

Прокоментувати