+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Статистика кримінальних проваджень за ст. 212 КК України за 9 місяців 2018 року

30 жовтня, 2018 Інформаційні листи

Попри значні зрушення у системі методів попередження ухилень від сплати податків (запуску Системи електронного адміністрування податку на додану вартість та Системи моніторингу оцінки ризиків при реєстрації податкових накладних), очікуваного зменшення кількості кримінальних проваджень щодо ухилення від сплати податків не відбувається, принаймні про це свідчить статистика.

Так, відповідно до офіційної статистики Генеральної прокуратури України за результатами третього кварталу було відкрито 292 кримінальні провадження за ст. 212 КК України. Таким чином, кількість відкритих кримінальних проваджень у 2018 році досягнула позначки 875 зареєстрованих проваджень та продовжує зростати. Тож порівнюючи наявні показники з минулорічними, вже сьогодні можна говорити, що у 2018 році статистичні показники роботи податкової міліції вже є набагато більшими.

Що ж стосується закриття кримінальних проваджень, то вже не перший рік ближче до кінця календарного року спостерігається різке збільшення закритих кримінальних проваджень. За нашими підрахунками, лише за один третій квартал кількість закритих проваджень у порівнянні з першим півріччям було збільшено вдвічі – до 116 проваджень.

При цьому причини такої тенденції незмінні – намагання слідчих «покращити» персональну статистику щодо нерозкритих злочинів на кінець року, що прослідковується ще з 2015 року (див. оглядові листи «Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків за три квартали 2017 року: статистика, хід розгляду та вироки», «Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків: підсумки за 2017 рік»). А тому, як і завжди, очікуємо масштабне збільшення показників щодо закриття кримінальних проваджень у завершальному кварталі цього року.

Як бачимо, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року показники закритих кримінальних проваджень за 9 місяців цього року є більшими на 10 %. У той же час, позитивна тенденція збільшення кількості закритих кримінальних проваджень, як бачимо, нівелюється аналогічним збільшенням кількості відкритих кримінальних проваджень за відповідний період (близько 13,7 %).

Принагідно відзначимо, що, як свідчать дані Генеральної прокуратури України, майже абсолютна більшість (98,2%) кримінальних проваджень закривається на підставі п.п. 1-2 ч. 1 ст. 284 КПК України, тобто за відсутності події/складу злочину, набрання закону, що скасовує кримінальну відповідальність та наявність вироку за фактом вчинення того самого діяння. Як можемо розуміти, більшість кримінальних проваджень все ж таки закриваються саме через відсутність події/складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 212 КК. З огляду на таке, ефективність кримінальних проваджень як таких викликає певні сумніви.

Що ж стосується судового розгляду, то тут показники викликали подив. Так, відповідно до Єдиного державного реєстру судових рішень за третій квартал 2018 року було постановлено лише 1 (!) вирок у справі за ст. 212 КК України. Припускаємо, що такий показник зумовлений перебігом реформи судів. Ймовірно, затримки розгляду справ викликані передачею справ на новий авторозподіл.

Тим не менше, такий одиничний вирок, що цікаво, є виправдувальним та містить детальний аналіз по кваліфікації діянь.

Так, справа № 742/2412/17 стосувалась обвинувачення директора підприємства в ухиленні від сплати податків шляхом заниження податкових зобов’язань з податку на додану вартість та службового підроблення податкової звітності. Позиція обвинувачення ґрунтувалась виключно на тому, що підприємство мало господарські відносини з «фіктивними» контрагентами, а директор нібито міг та знав про фіктивність своїх контрагентів, тому його дії були спрямовані на ухилення від сплати податків.

Однак Суд встановив реальність здійснених операцій та зауважив, що наявна у матеріалах справи ухвала про звільнення від кримінальної відповідальності директора контрагента не містила відомостей про «нереальність» господарських операцій між підприємством та контрагентом. При цьому суд вказав на важливість дотримання принципу індивідуальної відповідальності та зазначив, що встановлення факту фіктивного підприємництва контрагентів Податковий кодекс України не визначає як самостійну підставу для позбавлення права на формування податкового кредиту та витрат.

Таким чином, за 9 місяців 2018 року за даними Єдиного державного реєстру судових рішень винесено 16 вироків, у тому числі 9 обвинувальних вироків, серед яких 5 – на підставі угод про визнання винуватості та 7 – виправдувальних вироків. Вказаний показник на 74, 5 % менший, ніж за той самий період 2017 року.

Детальний опис усіх рішень пропонуємо Вашій увазі у Додатку.

Підсумовуючи результати розслідування кримінальних проваджень щодо ухилення від сплати податків, цікаво звернутися до показників відшкодування завданих державі збитків внаслідок ухилень від сплати податків.

Так, за озвученими ДФС статистичними показниками, забезпечено відшкодування завданих державі збитків у розмірі більше ніж 1 млрд грн.

У той же час, за даними Єдиного державного реєстру судових рішень, за наслідками трьох кварталів цього року за обвинувальними вироками судами зобов’язано засуджених повернути до бюджету кошти у загальному розмірі 8 347 286 грн (без врахування конфіскованого майна). При цьому загальний розмір збитків (мається на увазі загальна сума ухилення в кримінальних провадженнях) становить 44 355 458 грн 8 коп1.

Тобто за рішенням судів у кримінальних провадженнях щодо ухилення від сплати податків забезпечується відшкодування лише 18 % від фактичних збитків Держбюджету, завданих внаслідок ухилення від сплати податків.

****

Як бачимо, кримінальні провадження за ст. 212 КК продовжують залишатись більше засобом тиску, аніж реальним методом боротьби з ухиленнями у сплаті податків.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Без врахування ухилення, встановленого судами у 2017 році по справі щодо неправомірного використання режиму митної переробки – див. наш інформаційний лист «Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків: підсумки за 2017 рік».

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2018

Перегляди 293

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Глобальний тренд: операції з сировинними товарами та традиційною продукцією важкої промисловості під прицілом ТЦУ 20 листопада, 2018    34

Велика Палата ВС оголосила перерву у справі
про стягнення бюджетного відшкодування ПДВ
07 листопада, 2018    203

Результати останнього дослідження «Індекс міжнародної податкової конкурентоздатності 2018» (2018 International Tax Competitiveness Index) або чому ПнВК – це найперспективніша податкова реформа 26 жовтня, 2018    358

Адміністрація Президента відповіла, чи завершилась АТО 01 жовтня, 2018    409

Звернення Касаційного адміністративного суду до Великої Палати: актуальні питання та результати 26 вересня, 2018    398

Велика Палата Верховного Суду розгляне питання (у справі стосовно відшкодування «старого» ПДВ) – чи
(1) має право вимога про стягнення коштів з бюджету як належний ефективний засіб захисту порушених прав платника податків, чи
(2) суд буде розглядати тільки звернення щодо спонукання державних органів зробити те, що вони й так мали зробити

І як можна буде відшкодовувати «старий» ПДВ, який мав би бути відшкодований за Тимчасовим реєстром
11 вересня, 2018    476

Ухвала Великої Палати Верховного Суду від 03 вересня 2018 року про прийняття справи № 826/7380/15 до розгляду 11 вересня, 2018    332

Ухвала Верховного Суду щодо передачі на розгляд Великої Палати справи про повернення бюджетного відшкодування ПДВ 11 вересня, 2018    285

Рішення Верховного Суду у податкових спорах щодо наслідків ст. 205 КК відносно контрагента (перші 8 місяців) 21 серпня, 2018    392

Коли є ст. 205 КК відносно контрагента: чи сформована практика ВС? 21 серпня, 2018    2667

Кримінальні провадження за ухилення від сплати податків: статистика та вироки за І півріччя 2018 року 17 серпня, 2018    581

Чи завершилась АТО?
Або «Я вам посылку принес… Только я вам ее не отдам»
03 серпня, 2018    1861

Прокоментувати