+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Ризики, пов’язані зі встановленням заробітної плати працівників в іноземній валюті

08 травня, 2012 Інформаційні листи

Шановні панове!

Для багатьох підприємств України усталеною є практика встановлення розміру заробітної плати працівників в іноземній валюті (у трудових договорах, штатних розписах тощо). У цьому оглядовому листі нами будуть проаналізовані ризики, пов’язані з такою практикою.

В першу чергу необхідно зазначити, що чинне законодавство України не забороняє визначати розмір заробітної плати працівників в іноземній валюті. Однак зміна гривневого еквіваленту заробітної плати, пов’язана з коливанням обмінного курсу, створює для роботодавця певні ризики. Особливо це може бути актуальним у зв’язку з поширеними прогнозами щодо девальвації гривні.

Законодавство України про працю відносить умови оплати праці до істотних умов праці. Відповідно до Кодексу законів про працю (далі – «КЗпП») працівник повинен бути повідомлений про зміну істотних умов праці не пізніше ніж за 2 місяці до їх запровадження. Таким чином, зміни в розмірі заробітної плати у зв’язку з коливаннями обмінного курсу можуть розглядатися як зміна умов оплати праці, про яку працівник повинен бути повідомлений заздалегідь.

Крім того, зменшення гривневого еквіваленту заробітної плати в результаті зміни обмінного курсу може трактуватися як запровадження умов праці, що погіршують становище працівника. В свою чергу, відповідно до ст. 9 КЗпП такі умови вважаються недійсними.

Таким чином, оскільки повідомити працівника заздалегідь про зменшення розміру заробітної плати в силу об’єктивних причин неможливо, таке зменшення заробітної плати може розглядатися як неправомірне, а виплата заробітної плати за той же обсяг робіт в меншому розмірі може вважатися виплатою заробітної плати не в повному обсязі.

Додатково зазначимо, оскільки підприємства зобов’язані вести бухгалтерський облік і складати фінансову звітність у гривні, довести факт виплати заробітної плати у меншому обсязі реально.

У випадку, якщо роботодавець зацікавлений в збереженні практики встановлення заробітної плати в іноземній валюті, пропонуються наступні варіанти мінімізації ризиків, пов’язаних з такою практикою:

  • шляхом включення до заробітної плати регулюючого бонусу, за рахунок якого можна покрити різницю в розмірі заробітної плати при зниженні обмінного курсу;
  • шляхом встановлення фіксованого обмінного курсу, за яким розраховується гривневий еквівалент заробітної плати, та закріплення обов’язку роботодавця змінити цей курс у разі істотної зміни обмінного курсу;
  • шляхом формалізації згоди працівника на перерахування заробітної плати відповідно до обмінного курсу, встановленого на день нарахування/виплати заробітної плати (ризиковий варіант).

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© ТОВ «КМ Партнери», 2012

Перегляди 10491

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Перевірка переписки працівника роботодавцем: ЄСПЛ змінив своє рішення у справі «Барбулеску проти Румунії» 31 січня, 2018    266

Аутстаффінг: претензії контролюючих органів та судова практика 17 липня, 2017    1712

Штрафи Держпраці 11 липня, 2017    1464

Іноземним інвесторам надано право на отримання посвідок на тимчасове проживання в Україні 12 червня, 2017    938

Зміни в процедурі видачі дозволу на застосування праці іноземця 01 червня, 2017    8942

Набрав чинності новий порядок перевірки роботодавців 19 травня, 2017    870

Інструкція дій при перевірках дотримання законодавства про працю Держпраці 03 квітня, 2017    1119

Тук…тук… – Це міліція..?
– Як би ж… КДБ, що це я, інспекція з праці!
17 березня, 2017    1319

На що вплине збільшений з 2017 року розмір мінімальної заробітної плати? 06 січня, 2017    1819

Кому насправді доведеться більше платити в 2017 році? Зміни в частині оплати праці 30 грудня, 2016    9273

Нові колосальні штрафи за порушення законодавства про працю у 2017 році 29 грудня, 2016    18138

Приховані трудові відносини 15 листопада, 2016    2943

Прокоментувати