+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Прогрес ВАСУ в питанні транспортного податку

16 червня, 2017 Інформаційні листи

Ми вже неодноразово описували позитивні тенденції ВАСУ в питанні незаконності нарахування транспортного податку на 2015 рік, серед іншого, у таких інформаційних листах:

  1. «Хороші тенденції ВАСУ з питання транспортного податку»;
  2. «ВАСУ про транспортний податок (третя спроба)»;
  3. «Суперечлива позиція Вищого адміністративного суду України щодо транспортного податку за 2015 рік».

У більшості випадків ВАСУ вважає, що цей податок не може нараховуватися протягом 2015 року, оскільки це порушуватиме принцип стабільності податкового законодавства та законний обов’язок місцевих рад встановити місцеві податки до 15.07.2014 р. При цьому нагадаємо, що обов’язок встановлювати транспортний податок саме рішеннями місцевих рад є специфікою місцевих податків до яких він відноситься.

Однак цього разу в Ухвалі ВАСУ від 31.05.2017 р. суд пішов ще далі, визнавши нарахування транспортного податку незаконним навіть без прив’язки до дати прийняття рішення місцевої ради.

ВАСУ встановив, що нарахування транспортного податку є незаконним у 2015 році лише тому, що сам закон, яким запроваджено цей податок, був прийнятий із порушенням принципу стабільності (п. 4.1.9 Податкового кодексу України). Зокрема, ідеться про Закон України від 28.12.2014 р. № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи».

Тобто мова йде про те, що принцип стабільності працює не лише стосовно рішень місцевих рад (як підзаконних актів), а й до законів, які приймає Верховна Рада України. І такий принцип переважає положення податкових законів, які передбачають набрання ними чинності без дотримання правила про 6 місяців.

Цікаво, що за такого підходу, транспортний податок не може нараховуватися ні протягом 2016 року, ні навіть протягом 2017 року, оскільки в обох випадках елементи транспортного податку (серед іншого, об’єкт та база оподаткування) були змінені законами без дотримання 6-місячного строку, встановленого п. 4.1.9 Податкового кодексу України. Деталі такої позиції можна знайти тут:

  1. щодо 2016 року – «Податок на розкіш мати легкове авто»;
  2. щодо 2017 року – «Знову про транспортний податок і не тільки».

Отже, продовжуємо спостерігати за розвитком практики в цьому напрямі та, серед іншого, за потенційною позицією оновленого Верховного Суду!

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2017

Перегляди 427

Прокоментувати