+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Новели Кодексу з процедур банкрутства

17 квітня, 2019 Інформаційні листи

15 квітня 2019 року Президент України підписав Кодекс з процедур банкрутства (далі – Кодекс). Кодекс набуде чинності через 6 місяців із дня його офіційного опублікування, крім положень, які визначають створення електронної торгової системи та авторизації електронних майданчиків, які набирають чинності через 3 місяці з дня офіційного опублікування Кодексу. З набуттям чинності Кодексу втратить силу Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі – Закон). У цьому оглядовому листі ми коротко викладаємо принципові зміни, які запроваджуються Кодексом.

Банкрутство фізичних осіб

Вводиться принципово нова процедура банкрутства фізичних осіб. Ініціювати процедуру може виключно сам боржник. Задоволення вимог кредиторів відбувається в рамках реструктуризації та погашення боргів боржника. При цьому, тривалість реструктуризації не може перевищувати 5 років (10 років, якщо борг виник із кредиту на купівлю житла). Якщо ж майна боржника недостатньо для погашення боргів або збори кредиторів не схвалили план реструктуризації протягом 120 днів із дати відкриття провадження, суд оголошує боржника банкрутом. Вимоги кредиторів задовольняються шляхом реалізації всього майна боржника, що входить у ліквідаційну масу. Закінчується процедура банкрутства визнанням усіх боргів боржника погашеними.

Процедура банкрутства надає боржнику ряд переваг: фіксація суми боргу, погашення боргів за чіткою процедурою, недоторканність житла. Водночас, слід пам’ятати про певні обмеження: обов’язок повідомити суд про майновий стан за останні 3 роки, втрата бездоганної ділової репутації на 3 роки, неможливість повторної процедури банкрутства, а також обов’язок повідомляти потенційних кредиторів про факт банкрутства протягом 5 років.

Ініціювання справи кредитором

Принципово змінюються правила щодо ініціювання процедури банкрутства кредитором. Наразі кредитор може ініціювати банкрутство тільки у разі наявності безспірної вимоги в мінімальному розмірі в 300 мінімальних заробітних плат. Під безспірною вимогою розуміється грошова вимога кредитора, підтверджена судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким здійснюється списання коштів із рахунків боржника.

Кодексом суттєво послаблюється бар’єр для початку процедури банкрутства. За новими правилами сума боргу значення не має, кредитору не потрібно мати рішення суду про стягнення боргу, не потрібно ініціювати відкриття виконавчого провадження. Для початку процедури банкрутства достатньо непогашених майнових зобов’язань, строк виконання яких настав, які боржник визнає, але не може виконати.

Відміна спеціальної (спрощеної) процедури самобанкрутства

Наразі така процедура використовується боржниками, які мають намір ліквідуватися добровільно, однак через адміністративні перепони (зокрема, небажання контролюючих органів проводити перевірку), не можуть зробити це в розумний строк. Процедура надає можливість таким боржникам перейти у стадію ліквідації без проходження розпорядження майном і санації. Кодекс такої спеціальної (спрощеної) процедури самобанкрутства більше не передбачає.

Відміна мораторію на стягнення нерухомості у позичальників, які не виконали зобов’язання щодо іпотечних кредитів у іноземній валюті

З моменту набрання чинності Кодексом втрачає чинність Закон України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті». Проте, Кодекс передбачає 5-річний термін для реструктуризації заборгованості за іпотечними кредитами фізичних осіб у іноземній валюті на пільгових умовах. Повертати заборгованість потрібно буде в гривні за курсом Національного банку України на день відкриття справи, а не на момент отримання кредиту.

Продаж активів банкрутів через електронні аукціони

Кодекс закладає основи для продажу майна за найвищою ціною, зокрема забезпечує продаж активів на аукціоні, в тому числі електронному. Прозорий продаж майна банкрутів дозволить знизити корупційні ризики і зламати схеми, коли боржники викупали свої активи за безцінь, які розповсюджені сьогодні.

Система має бути дворівнева, складатись із адміністратора центральної бази даних, модуля аукціону та багатьох майданчиків. Обов’язковою буде публікація протоколу торгів та всього перебігу аукціону.

Інші зміни

Кодекс містить ще багато інших новел. Багато змін зазнав інститут арбітражного керуючого (наприклад, у частині його прав, порядку призначення, винагороди, дисциплінарних стягнень). Запроваджуються особливості проваджень у справах про банкрутство окремих категорій боржників, зокрема, страховиків, професійних учасників ринку цінних паперів, фермерських господарств, державних підприємств, інших боржників. До Кодексу включені норми щодо проваджень у справах про банкрутство, пов’язаних з іноземною процедурою неплатоспроможності (тобто з провадженням у справі про банкрутство, що здійснюється в іноземній державі згідно з її законодавством). Водночас, із переліку судових процедур, порівняно із Законом, виключено процедуру мирової угоди (її елементи вважатимуться складовими плану санації).

Насамкінець зазначимо, що після набрання чинності Кодексом, подальший розгляд справ про банкрутство буде здійснюватися відповідно до норм Кодексу, незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на момент набрання чинності Кодексом перебуватимуть на стадії санації. Провадження в таких справах продовжуватимуться відповідно до Закону.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2019

Перегляди 5669

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Перехід відповідальності після злиття та поглинання: як новому керівництву уникнути ризиків 24 червня, 2020    381

Збільшення ризиків відповідальності керівників внаслідок закону про запобігання COVID-19 23 квітня, 2020    1112

Юридичні особи повинні будуть оновити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників 21 квітня, 2020    8341

Новий старий процес 19 лютого, 2020    1485

Останні зміни в адміністративному судочинстві 17 лютого, 2020    468

І знову про значні правочини: судова практика 18 жовтня, 2019    2478

Зупинити діяльність до отримання «неможливого» документа, або підходи екологічної інспекції та судів до деяких питань застосування законодавства про екологічну експертизу та оцінку впливу на довкілля 07 жовтня, 2019    836

Парадокси законодавства щодо статутного капіталу товариств з обмеженою відповідальністю 04 жовтня, 2019    5644

Ліцензія на зберігання пального – впорядкування ринку чи нові корупційні ризики? 19 серпня, 2019    1052

Проблеми захисту персональних даних 06 серпня, 2019    8065

Користуватися реєстром нерухомості стане легше 31 липня, 2019    2610

З кінця 2018 року будь-яке виправлення в реєстрі компанії вимагає надання інформації щодо бенефіціарів 26 липня, 2019    666

Прокоментувати