+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Перелік «низькоподаткових» держав КМУ знову скорочено

25 вересня, 2015 Інформаційні листи

16 вересня 2015 року Кабінет Міністрів України (далі – «КМУ») знову змінив перелік держав (територій), які вважаються «низькоподатковими» для цілей трансфертного ціноутворення1. По факту, вказаний перелік буде використовуватися не тільки для цілей трансфертного ціноутворення, але і в ряді інших випадків. Наприклад, необхідно буде доводити право на 100 % витрат у операціях з нерезидентами, включеними в перелік (детальніше у інформаційному листі від 02.06.2015 р.).

Відтепер до переліку входять 65 країн, що на 11 країн менше, аніж в його попереднику, який був затверджений КМУ 14 травня 2015 року.

Так, наразі з переліку виключені такі країни, як Швейцарія, Люксембург, Грузія, Сінгапур, Гваделупа, Ліван, Мальта, Марокко, Ямайка та ОАЕ. Нагадаємо, що окремим розпорядженням КМУ від 1 серпня 2015 року із переліку також була виключена Австрія і у новому переліку її також немає.

Вищезазначені «послаблення» швидше за все пов’язані із тим, що останні зміни, які були внесені в правила контролю над трансфертним ціноутворенням (Законом № 609-VIII від 15.07.2015 р.), серед іншого, скоротили перелік критеріїв, які враховуються КМУ при затвердженні переліку держав. Тепер КМУ має зважати лише на (1) розмір ставки податку на прибуток, що має бути на 5 і більше відсоткових пунктів менший, аніж в Україні та (2) наявність договору про обмін інформацією. Раніше був ще третій критерій – публічний доступ до інформації про структуру власності юридичних осіб.

Тим не менш, у зв’язку з динамікою внесення змін у перелік КМУ платникам податків варто бути особливо уважними при визначенні обсягу контрольованих операцій в 2015 році.

Так, другий абзац пп. 39.2.1.2 Податкового кодексу України передбачає, що операції з контрагентом, зареєстрованим у державі, включеній до переліку КМУ, визнаються контрольованими з дати включення держави до такого переліку. Логічно припустити (хоча прямо цього не зазначено), що з дати виключення держави з переліку операції більше не розглядаються в якості контрольованих. Як в такому випадку розраховувати вартісний критерій визнання операцій контрольованими та готувати документацію залишається не до кінця зрозумілим.

Так, наприклад, операції з контрагентом, зареєстрованим в Австрії, будуть вважатися контрольованими лише в період з 14 серпня по 1 липня 2014 року, а операції з контрагентом, зареєстрованим, наприклад, у Грузії – контрольовані у період з 14 травня по 16 вересня 2015 року. При цьому, визначаючи вартісний поріг, ми враховуємо обсяг операцій платника з такими контрагентами за весь податковий рік (пп. 39.2.1.7 Податкового кодексу). Виходить, що навіть якщо платник мав операції з єдиним контрагентом, який був виключений із переліку КМУ, і в «контрольований» період об’єм таких операцій не був значним, все одно платник податків зобов’язаний і подавати звіт про здійснені контрольовані операції, і готувати документацію з трансфертного ціноутворення.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Розпорядження КМУ від 16 вересня 2015 року № 977-р «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України».

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2015

Перегляди 3205

Прокоментувати