Щодо зміни моменту ініціювання кримінального провадження за наслідками податкових перевірок із матеріальною сумою податкових донарахувань
Органами доходів і зборів було прийнято нові «Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків», затверджені Наказом ДФС України від 31.07.2014 р. № 22 (далі – «Методрекомендації № 22»).
Дані Методрекомендації № 22 були прийняті на заміну попередніх Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків», затверджених Наказом ДПС України № 948 від 31.10.2012 р. (далі – «Методрекомендації № 948»).
Нагадаємо, саме Методрекомендації № 948 передбачали передачу матеріалів податкових перевірок із матеріальними сумами податкових донарахувань до податкової міліції у 10-ти денний термін після прийняття відповідного податкового повідомлення-рішення.Такі положення призводили до того, що кожен податковий спір по матеріальну суму перетворювався для платника податків також на переслідування у кримінальному порядку, про що детальніше йдеться у нашому оглядовому листі «Перетворення податкових спорів на матеріальну суму у кримінальні провадження залишається болючим питанням для платників податків».
Свого часу наша Компанія ініціювала ряд звернень до компетентних органів (див., наприклад, запит ТОВ «КМ Партнери» від 30 травня 2014 р. щодо дії Методичних рекомендацій № 948, відповідь Міндоходів на цей запит від 6 червня 2014 року та подальша розгорнута відповідь Міндоходів від 27 червня 2014 року).
Вбачається, що по даному питанню відбуваються позитивні зрушення. Так, зокрема у останній відповіді на запити нашої Компанії Державна Фіскальна служба України на виконання доручень Кабінету Міністрів України та Адміністрації Президента України повідомила про зміну моменту ініціювання кримінальних проваджень за результатами податкових перевірок згідно із положеннями зазначених вище Методрекомендацій № 22. Із витягом із даної відповіді ДФС України можна ознайомитися за посиланням.
Зокрема, тепер матеріали податкових перевірок із податковими донарахуваннями на матеріальну суму передаються до слідчих підрозділів фінансових розслідувань не одразу після винесення податкових повідомлень-рішень, а лише після завершення стадії адміністративного оскарження відповідних грошових зобов’язань.
Дані зрушення оцінюємо як позитивні. Однак, такий новий порядок процедури передачі матеріалів податкової перевірки до органів досудового розслідування все одно не вирішує самої суті проблеми перетворення податкового спору у кримінальне провадження. Адже нові Методрекомендації № 22 лише відтерміновують момент передачі матеріалів податкової перевірки до органів досудового розслідування. Однак сам по собі механізм залишається без змін.
Тому вважаємо, що дана проблематика ще потребує подальших напрацювань, в тому числі внесення змін як у нормативну базу, так і у застосовувані на практиці підходи щодо платників податків із матеріальними податковими донарахуваннями. Відповідно, ми продовжуємо роботи щодо реалізації наших ініціатив в даному напрямку.
Завантажити Лист-звернення ТОВ “КМ Партнери” до ДФС України (5,0 Mb)
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Пороги для притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 212 КК України з 01 січня 2018 року
48254
Прокуратура втратила повноваження щодо досудового розслідування злочинів, підслідних Державному бюро розслідувань
9594
Кримінальна відповідальність за нормотворчість, яка призводить до зменшення податкових надходжень до бюджету
1484
Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків за перше півріччя 2017 року: «привид» податкової міліції та «ефективність» суду
2298
Вироки у кримінальних провадженнях щодо ухилення від сплати податків за перше півріччя 2017 року
1237
Досудове розслідування за ухилення від сплати податків (за ст. 212 КК України): наразі тільки щодо депутатів і можновладців?
5577
Угоди про визнання винуватості за статтею 212 КК України. Основні тенденції
1427
Кримінальні провадження щодо ухилення від сплати податків у першому кварталі 2017 року: вироки, тенденції та статистика
2249
Узаконення [незаконних] податкових перевірок у рамках кримінального провадження?
2206
Електронне декларування – шлях до кримінальної справи?
2810
Презентація «Незаконність призначення податкових перевірок у рамках кримінального провадження»
689
Кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків: як підтверджено судами в 2016 році і які реальні санкції
16863
