+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Довідка з ДФСУ більше не потрібна для купівлі валюти та інші «послаблення» валютного регулювання

07 вересня, 2015 Інформаційні листи

4 вересня 2015 року набули чинності нові постанови НБУ № 581 та № 5821, направлені на зменшення тиску валютних обмежень. Нижче наводимо огляд основних змін, які були внесені.

Купівля та перерахування іноземної валюти

Одним із важливих послаблень стала відміна необхідності подавати в пакеті документів для купівлі/переказу інвалюти довідку з ДФСУ, яка підтверджує відсутність у резидента заборгованості з податків, зборів та платежів (за формою, встановленою Міндоходів). Вказана вимога була встановлена постановою НБУ № 124 «Про особливості здійснення деяких валютних операцій», і на практиці це виливалося в те, що підприємства, які мали будь-який «технічний борг» чи спір з податковою, де-факто, не могли здійснювати купівлю та переказ коштів за кордон.

Ще одне «послаблення» стосується заборони купівлі інвалюти за дорученням клієнта-резидента, який має кошти в іноземних валютах, розміщених на рахунках банків (і, відповідно, мав би виконувати свої зобов’язання за рахунок таких коштів). Відтепер НБУ дозволяє не враховувати залишки валюти 3-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів.

Натомість, у цій сфері валютного регулювання введено нове обмеження, яке стосується заборони купувати валюту за дорученням клієнта щодо операції імпорту продукції, якщо (1) митне оформлення такої операції було проведено до 1 січня 2014 року включно та (2) за договором відбулася заміна боржника та/або кредитора у зобов’язанні. Передбачається, що в такому випадку резиденти мають виконувати зобов’язання по оплаті за рахунок власних коштів у інвалюті (не куплених та не залучених у формі кредиту чи позики).

Зарахування однорідних вимог

Ще одне важливе послаблення стосується можливості припинення зобов’язань за договором шляхом зарахування однорідних вимог. Так, якщо в результаті попередньо прийнятих постанов НБУ фактично заборонялося зарахування зустрічних однорідних вимог, то відтепер НБУ знімає з контролю експортні операції клієнтів, щодо яких надано документальне підтвердження про припинення таких зобов’язань шляхом зарахування зустрічних вимог, якщо (1) зарахування стосується вимог у валютах, які не підлягають обов’язковому продажу, та (2) сума таких зобов’язань не перевищує 0,5 млн дол. США.

Обов’язковий продаж іноземної валюти

Постанова НБУ №581 уточнює, що вимога, яка стосується обов’язкового продажу надходжень (у розмірі 75%) не розповсюджується на кошти, повернені за ініціативою іноземного банку, за умови, що такі кошти були повернуті протягом двох днів після їх перерахування уповноваженим банком. Інші «виключення» з загального правила залишилися незмінними.

Заборона реєструвати зміни до договорів

НБУ зняв заборону реєструвати зміни до договорів про залучення резидентами кредитів/позик в інвалюті від нерезидентів, якщо заміна боржника здійснюється у зв’язку з ліквідацією первісного боржника або його приєднанням до нового боржника. Натомість, для всіх інших випадків заборона залишається в силі.

Видача готівки

НБУ збільшив обсяг видачі готівки в іноземній валюті з 15 тис. грн до 20 тис. грн на добу (через каси та банкомати на одного клієнта в еквіваленті за офіційним курсом НБУ).

Загальна інформація

Відмітимо, що постанова НБУ № 581 продублювала левову частку валютних обмежень, які діяли раніше, і є чинною до 4 грудня 2015 року. Натомість, «послаблення», яке стосується відміни необхідності отримувати довідку ДФСУ про відсутність заборгованості платника податків, вводиться окремою постановою НБУ № 582 і є «безстроковим».

«Послаблення», прийняті на сьогодні, виглядають швидше як крапля в морі, натомість, загальна зміна курсу НБУ на лібералізацію обмежень сприймається як позитивна.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Постанова Правління Національного банку України від 03.09.2015 р. № 581 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України» та № 582 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України».

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2015

Перегляди 1834

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Нові перепони для платників податків. Відшкодування витрат на правничу допомогу 25 жовтня, 2018    1767

Про вічне 22 жовтня, 2018    1123

Валютне регулювання по-новому, у зв’язку з прийняттям Закону України «Про валюту і валютні операції» 17 липня, 2018    6162

РРО: чергові очікувані зміни 15 червня, 2018    1394

Виключення технічного переоснащення та інші зміни дозвільних процедур у будівництві 11 червня, 2018    3658

Зміни у регулюванні касових операцій (повний огляд) 06 червня, 2018    903

Зміни у регулюванні касових операцій (продовження) 01 червня, 2018    749

Зміни у регулюванні касових операцій 30 травня, 2018    2538

До теми відповідальності за порушення у сфері містобудівного законодавства 15 травня, 2018    6471

Забезпечення судових витрат як новий засіб боротьби із необґрунтованими позовами 14 травня, 2018    834

Оцінка впливу на довкілля при реалізації проектів на діючих підприємствах 27 квітня, 2018    772

Істотні ризики для господарської діяльності у зв’язку з ухваленням закону про корпоративні договори та закону про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю 22 березня, 2018    8831

Прокоментувати