+ Слово має бути в результатах пошуку. - Видалення слова з результатів пошуку. * Слово починається/закінчується на текст перед/після символу. ""Пошук слів у складі фрази.

 

Щоденний друк фіскальних звітних чеків (Z-звітів): Верховний Суд України висловив офіційну позицію з даного питання

30 грудня, 2014 Інформаційні листи

У нашій недавній публікації “Підприємства із цілодобовим режимом роботи не зобов’язані оприбутковувати готівку до 00:00 год. Судова практика” розглядалося питання щоденного друку суб’єктами господарювання фіскальних звітних чеків (Z-звітів). Як зазначалося, позиція Вищого адміністративного суду України із даного питання є неоднозначною: у низці рішень суд вважає, що друкувати Z-звіт можна в межах 24 годин з моменту здійснення першої розрахункової операції на реєстраторі; в інших рішеннях, навпаки, суд дійшов висновку, що Z-звіт потрібно друкувати кожного дня до півночі (00:00), незалежно від того, коли було розпочато роботу на реєстраторі.

У зв’язку з неоднаковим вирішенням Вищим адміністративним судом України зазначеної категорії спорів, вони були переглянуті Верховним Судом України. Так, Верховний Суд України у Постанові від 13 березня 2014 року у справі № 21-5а14 все-таки дійшов висновку, що обов’язок «щоденно» друкувати Z-звіт означає друкувати Z-звіт кожного робочого дня до півночі (00:00). Таким чином, на думку суду, роздрукування Z-звіту не щоденно, однак у межах 24 годин з моменту здійснення на реєстраторі першої розрахункової операції, є порушенням законодавчих вимог.

Верховний Суд України підійшов до вирішення зазначеного питання фіскально. Виходить, що до суб’єкта господарювання можна застосувати 5-кратний штраф просто за те, що Z-звіт був роздрукований не до 00:00, а, скажімо, о 00:20 наступної календарної доби. Хоча час роздрукування Z-звіту – до 00:00 чи після 00:00, але в межах 24 годин з початку роботи РРО – жодним чином не впливає на суму Z-звіту, яка в результаті оприбутковується у книзі обліку розрахункових операцій. У даному випадку відсутній факт приховування готівкових коштів. А, як відомо, саме з метою боротьби з тінізацією готівкових коштів були запроваджені такі високі штрафи у сфері обігу готівкових коштів.

Якщо розглядати аргументи Верховного Суду, якими він обґрунтовує свою позицію, то такий підхід є дуже формалізованим. Так, у вищезгаданій постанові суд посилається на Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування1, зазначаючи, що максимальна тривалість зміни роботи реєстратора2 не повинна перевищувати 24 години. На підставі зазначеної норми суд приходить до висновку, що оскільки календарна доба налічує 24 години, то при щоденній роботі реєстратора Z-звіт необхідно виконувати не пізніше півночі цього ж дня. Тобто суд ототожнює «24 години» як період, протягом якого може працювати реєстратор, та «щоденно» як час, протягом якого має бути роздруковано Z-звіт. А якщо робота на реєстраторі розпочалася о 23:30? Виходить, що звіт має бути роздруковано протягом півгодини як запрацював реєстратор.

Сподіваємося, що Верховний Суд України перегляне свою позицію, адже вона взагалі не відповідає реаліям сучасного ведення бізнесу: коли підприємства, які працюють цілодобово, щоб «вчасно» роздрукувати Z-звіт, змушені закривати каси, створювати черги невдоволених покупців. А поки підприємствам варто врахувати вищезазначене та все-таки роздруковувати фіскальний звітний чек (Z-звіт) до півночі 00:00 кожного дня.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року N 199.

2Зміна – це період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2014

Перегляди 2417

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Істотні ризики для господарської діяльності у зв’язку з ухваленням закону про корпоративні договори та закону про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю 28 лютого, 2018    2299

Зайва квапливість, точно так само як і повільність, веде до сумного кінця (Шекспір В.) 28 лютого, 2018    307

Як розводити друзів і впливати на людей – за мотивами Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» 14 лютого, 2018    1275

Як розводити друзів (тобто кредиторів) і впливати на людей (тобто товариство, що тобі не належить) – за мотивами Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» 14 лютого, 2018    1627

Tах-час: висновки та виклики для юристів 13 лютого, 2018    508

Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»: перші враження 07 лютого, 2018    555

Сертифікація продукції скасована: які наслідки? 07 лютого, 2018    384

Мораторій на проведення перевірок. Чи розповсюджується мораторій на проведення перевірок органами Державної фіскальної служби? 29 січня, 2018    385

До якого суду тепер йти… 12 січня, 2018    413

Досі під тиском: яка справжня мета контролюючих органів? 28 грудня, 2017    298

Коли запрацюють «знижки» на подання документів до суду в електронній формі 22 грудня, 2017    299

Щодо Закону України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» 18 грудня, 2017    284

Прокоментувати