Зміни в тактиці та стратегії у спорах з державними органами з огляду на зміну підходів у відшкодуванні витрат на правову допомогу
Змінами, внесеними Законом України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», починаючи з 15 грудня 2017 року:
- надається можливість відшкодування витрат на професійну правничу допомогу при задоволенні адміністративного позову платника податків. При спорі з податковим органом компенсація стягується за рахунок бюджетних асигнувань податкового органу, що виступав відповідачем у справі (встановлено частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України);
- при цьому обмеження максимального розміру компенсації таких витрат на мізерному рівні, яке було встановлено Законом України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах», скасовано.
Тож можна констатувати, що право на реальне відшкодування витрат на правову допомогу, за яке активно боролися впродовж останніх декількох років, у тому числі й шляхом підготовки аналітичних листів з цієї проблематики, розробки відповідних законодавчих ініціатив, а також безпосереднього використання пропонованого підходу на практиці у справах наших клієнтів, нарешті нормативно забезпечено.
Докладніше про передісторію і проблематику цього питання, а також про окремі моменти нашої попередньої роботи з цього питання (яка зробила свій внесок до розглядуваних змін) можна прочитати у наших попередніх матеріалах за останні кілька років, зокрема:
- «Відшкодування витрат як метод боротьби з податковим беззаконням: Частина І»;
- «Відшкодування витрат як метод боротьби з податковим беззаконням: Частина ІІ»;
- «Відшкодування витрат як метод боротьби з податковим беззаконням: Частина ІІІ»;
- «Відшкодування витрат як метод боротьби з податковим беззаконням: Частина ІV».
Зміни на законодавчому рівні підходів до забезпечення компенсації витрат на правову допомогу реально змінюють ландшафт спорів із податковими органами. Очікувано це може призвести до суттєвої зміни балансу і підходів на практиці.
Так, платники податків, які раніше відмовлялися від судового спору із податковим органом з огляду на високу вартість послуг зовнішніх юристів по веденню такого спору, наразі можуть переглянути свій підхід, адже, хто виграє – той отримує все! (йому компенсується за рахунок іншої сторони).
Даний фактор також, скоріше, буде враховуватись і при виборі постачальника юридичних послуг, адже належне юридичне супроводження підвищує шанси на виграш, і в такому випадку призводить в підсумку до менших витрат.
Це також має стати фактором, який буде стримувати податкове беззаконня і свавілля, адже коли платник податків доведе незаконність позиції податкового органу у суді, витрати платника податків будуть відшкодовуватись за рахунок коштів саме того податкового органу, який був стороною спору (тобто прийняв незаконне рішення, вчиняв незаконні дії або допускав бездіяльність).
Всі ці моменти вже можна використовувати в практичній роботі.
Практичні питання визначення розміру витрат на правову допомогу адвоката та їх підтвердження з урахуванням внесених з 15 грудня 2017 року змін будуть висвітлені в окремому аналітичному листі, який готується та буде опублікований на нашому сайті вже найближчим часом.
Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.
З повагою,
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Огляд практики Верховного Суду з актуальних (проблемних) питань, пов’язаних з оподаткуванням за 2021 рік
9
Огляд практики Верховного Суду з актуальних (проблемних) питань, пов’язаних з оподаткуванням за 2020 рік
2546
Відшкодування витрат на правничу допомогу, що підлягають сплаті після завершення судового розгляду
196
Що змінилося з 01 січня 2021 року у сфері оподаткування?
455
Магія цифр, або
Строки звернення до суду в податкових спорах: 1095 проти 30
1256
Увага! Зміни щодо строків оскарження до суду податкових нарахувань після використання процедури адміністративного оскарження. Інші строки – в інших випадках
404
«Гра в одні ворота» – законодавець заблокував стягнення з держави боргів за рішеннями судів
5665
Тонка межа: справляння податків VS експропріація інвестицій
605
Віднесли до «ризикових»? Чи вдасться захиститись?
3552
Роль ЄСПЛ у спорах з питань податків в Україні
1934
Податковий спір: чим ще керуватися, крім Податкового кодексу?
1566
Огляд практики Верховного Суду з актуальних (проблемних) питань, пов’язаних з оподаткуванням за 2019 рік
1289
