Чи визнається дохід для цілей оподаткування при отриманні кредитів чи виникненні деякої іншої довгострокової заборгованості?
Особливо останнім часом почастішали випадки, коли за результатами перевірки податківці донараховують доходи підприємствам для цілей податку на прибуток через наявність у підприємства довгострокової заборгованості.
Якщо коротко, то аргументи податківців зводяться до того, що довгострокова заборгованість, на яку нараховуються відсотки, має відображатися в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності за поточною дисконтованою вартістю. Це передбачено, наприклад, п. 10 П(С)БО 11 «Зобов’язання»: «10. Довгострокові зобов'язання, на які нараховуються відсотки, відображаються в балансі за їх теперішньою вартістю»; при цьому п. 4 «Загальних положень» цього облікового стандарту визначає: «Теперішня вартість – дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання в процесі звичайної діяльності підприємства». Різницю між номінальною величиною заборгованості (сумою погашення) та теперішньою (дисконтованою) вартістю на певну дату податківці намагаються включити до суми доходу у фінансовій звітності. А оскільки для цілей податку на прибуток підприємств об’єкт оподаткування – це фінансовий результат, визначений у фінансовій звітності (доречних коригувань щодо розглядуваного питання Податковий кодекс не передбачає), то такий підхід призводить до безпосереднього збільшення об’єкту оподаткування податком на прибуток підприємств.
Фактичний масштаб цієї проблеми вже спонукав деякі бізнес-асоціації ініціювати звернення загального порядку з цього питання.
Тож чи має податкова насправді рацію щодо вищезазначеного?
1. ...
Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Магія цифр, або
Строки звернення до суду в податкових спорах: 1095 проти 30
559
Увага! Зміни щодо строків оскарження до суду податкових нарахувань після використання процедури адміністративного оскарження. Інші строки – в інших випадках
272
Питання міграції та оподаткування під час пандемії COVID-19
258
Віднесли до «ризикових»? Чи вдасться захиститись?
3200
Верховний Суд: стягнути, не можна зобов’язати
1317
Градус широти
510
«День Д»: законопроект № 1210 прийнято у другому читанні та в цілому
1536
КМ Партнери разом з бізнесом протистоїть «драконівським» штрафам за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних
677
Роль ЄСПЛ у спорах з питань податків в Україні
1760
Декриміналізація ухилення від сплати податків на суму
< 2 881 500 грн.
Зворотна дія в часі чинної редакції ст. 212 ККУ
3726
Тест на невідповідність Конституції положень закону: чекати остаточного «програшу» справи та звертатись із конституційною скаргою чи все ж є інші варіанти?
1629
Податковий спір: чим ще керуватися, крім Податкового кодексу?
1510
