Затягування бюджетного відшкодування з ПДВ через перевірки: чи правомірно?
Питання відшкодування ПДВ для бізнесу останнім часом стає ще гарячішим, про що свідчить і низка публікацій у мас-медіа та соціальних мережах1. Сума ПДВ, заявленого до відшкодування, за даними Державної податкової служби станом на 01.04.2020 року2, складає більше 60 млрд грн, із якого невідшкодовано 19,8 млрд грн.
Особливо останнім часом на практиці бачимо намагання податкових органів відкласти відшкодування суми ПДВ або принаймні її частину, в тому числі через проведення документальних перевірок, якими буцімто встановлюється завищення сум ПДВ до відшкодування.
В таких випадках сума зависає на період адміністративного та судового оскарження, що зазвичай з урахуванням поточної завантаженості судів складає 1,5-2 роки; відповідне відшкодування ПДВ перебуває у спорі і тільки після цього сума ПДВ знову повертається у статус «до відшкодування».
Вбачається, що балансування Державного бюджету не в останню чергу забезпечується шляхом переведення ПДВ, яке заявлене до відшкодування, у категорію спірного. До слова, за даними Державної податкової служби, тільки за березень обсяг відхилених сум, які були заявлені до відшкодування, збільшився на 258 млн грн (загальний обсяг відхилених сум ПДВ станом на 01.04.2020 року складає 1,071 млрд грн).
Наразі єдине «вікно» для проведення документальних перевірок у період до 31.05.2020 року – це позапланові документальні перевірки з підстав, визначених п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
І навіть раніше відповідні перевірки проводилися саме із посиланням на п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПКУ.
Питання – наскільки цьому можна протистояти і наскільки «законними», принаймні з формального боку, слід вважати такі дії податкової? ...
Повний текст статті доступний лише передплатникам сайту.
МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ
Відповідальність за карантин: але не про 17 тис. грн штрафу для громадян, а про відповідальність високопосадовців за неправомірні обмеження для бізнесу та суспільства
1354
Податки та мотивація
1727
Як «забагато» робить держава у сфері податків для відновлення економіки (чи не обділила вона себе?)
361
Що робити в податковому обліку із заборгованістю контрагентів, яка очікувано не буде сплачена
457
Мораторій (не) поширюється на перевірки бюджетного відшкодування з ПДВ?
2461
Можливе звільнення від податку на прибуток підприємств за перший квартал, або «рятування потопаючих – справа рук самих потопаючих»
513
Через зміну податків сприяти відновленню економіки після карантину
557
Звільнення від ПДВ «заднім» числом: що робити?
785
Зміни до ПКУ та інших законів щодо підтримки платників податків на період епідемії коронавірусу
1483
