Податкова політика ЄС. Нарешті кроки щодо впровадження остаточної спільної системи ПДВ?

06 Жовтня, 2017 Блог

Ivan Shynkarenko_

Іван Шинкаренко

Партнер КМ Партнери

4 жовтня Європейська Комісія у своєму прес-релізі1 анонсувала глибоке реформування системи ПДВ у ЄС. Схоже ЄС зрештою здійснить конкретні кроки для запровадження «остаточної» системи ПДВ на спільному ринку.

Річ у тому, що існуюча на спільному ринку система ПДВ була запроваджена ще в 1993 році й розглядалася тоді в якості перехідної. Але не даремно кажуть, що нічого не існує більш постійного, ніж тимчасове. Не пройшло й 25 років, як руки європейських функціонерів, зрештою, дійшли до реформування в цьому ключовому для податкової політики ЄС питанні. На хвилиночку, у 2015 році за рахунок ПДВ зібрали більш ніж один трильйон євро податку, 7 % ВВП Союзу. Та й надходження від ПДВ є основним джерелом фінансування Євроінституцій.

Хоча в теорії ПДВ як податок на споживання, є найоптимальнішім у порівнянні з іншими способами поповнення державної скарбниці, проблеми з цим податком існують і в ЄС. Так, за оцінками, озвученими в прес-релізі, через недосконалість роботи системи щорічно втрачається 150 млрд євро надходжень від цього податку. Не більше не менше як 15 % усіх надходжень! З них 50 млрд євро – втрати у зв’язку з транскордонним шахрайством з ПДВ, спричинені саме недосконалою системою оподаткування транскордонних операцій в межах Союзу.

На такому тлі, страшно навіть думати щодо орієнтовних втрат ПДВ в Україні.

Тож які кроки заплановані Комісією для удосконалення спільної системи ПДВ:

  1. ПДВ буде застосовуватися у транскордонних торговельних операціях між підприємствами.
  2. Декларування та сплата ПДВ за допомогою єдиного онлайн порталу відповідно до правил, визначених у країні резиденції підприємства. Країни-члени будуть самостійно перераховувати ПДВ одна одній відповідно до того, де операція має оподатковуватися. Така система наразі діє для електронних послуг.
  3. Застосування принципу «призначення», згідно з яким ПДВ завжди сплачуватиметься у країні, де знаходиться кінцевий споживач та нараховуватиметься за ставкою, що діє в такій країні. Також механізм вже діє для електронних послуг.
  4. Спрощення правил щодо ПДВ Інвойсів – продавці зможуть формувати інвойси за правилами країни своєї реєстрації, в тому числі й при продажі закордон.

Таким чином, реформування системи ПДВ буде відбуватися під гаслами «оподаткування за принципом призначення» та загального спрощення процедур. Планується впровадити ці заходи вже в 2019 році. Подивимося, наскільки вони будуть ефективними.

І ще одним вагомим нововведенням є запровадження спеціальних спрощених правил для категорії підприємств, віднесених до категорії «бізнесу, що заслуговує на довіру». Такі собі уповноважені економічні оператори (механізм, що діє для митних цілей), але для цілей ПДВ.

Така ініціатива була б корисною і в Україні. Особливо в світлі хаосу, який спричинив механізм блокування податкових накладних.

Примітки:

1http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-3443_en.htm

Перегляди 215

Прокоментувати