Індексація заробітної плати. Які ризики?

автори: Олександр Шемяткін, Тетяна Сучик

видання: “Kyiv Post Legal Quarterly”, Vol. 3, Issue 1 (2016)

28 Березня, 2016 Преса

Індексація заробітної плати – це державна гарантія, що надається кожному працівнику відповідно до законодавства України. Тим не менш, не багатьох роботодавців приватного сектора турбувало питання індексації в минулому. До 2015 року практично лише адміністративний штраф загрожував посадовим особам підприємств за непроведення індексації, розмір якого незначний – до 1 700 грн. У гіршому випадку, за певних обставин, можливим було притягнення до кримінальної відповідальності. Також існувала ймовірність цивільного спору з працівниками, які вимагали виплати індексації. Попри те, що такі спори не були поодинокими, багато роботодавців все ж таки закривали очі на індексацію.

На початку 2015 року Кодексом законів про працю України було встановлено фінансову відповідальність юридичних осіб за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Як вже було зазначено, індексація заробітної плати є однією з таких державних гарантій.

За таке правопорушення передбачено відповідальність для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в розмірі 10 мінімальних заробітних плат. Такий штраф накладається за порушення щодо кожного працівника. Таким чином, щоб зрозуміти реальну суму штрафу, яка загрожує роботодавцю, необхідно помножити зазначену цифру на кількість працівників. Наприклад, якщо штат складає 100 осіб, то штраф за непроведення індексації зарплати становитиме 1 378 000 грн. Як вбачається, сума штрафу може виявитися досить істотною.

Додатково зазначимо, що такий штраф може бути накладений без будь-яких часових обмежень, починаючи з дати його встановлення.

Проте, до лютого 2016 року такий штраф не загрожував роботодавцям, оскільки був відсутнім порядок його накладання. По суті існувала відповідальність без механізму її застосування. 10 лютого 2016 року вступила в силу постанова Кабінету Міністрів України, що визначає порядок накладення штрафу. Таким чином, штраф стає досить реалістичним.

З огляду на вищесказане, питання індексації заробітної плати стає досить важливим та вимагає пильної уваги кожного роботодавця. У зв’язку з цим пропонуємо розглянути більш детально основні правила індексації заробітної плати.

По-перше, індексація заробітної плати є обов’язковою для всіх підприємств, починаючи з 1 березня 2003 року (після набрання чинності Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»). Тому, починаючи з цього періоду, заробітна плата кожного працівника мала б індексуватися. Беручи це до уваги, за весь період непроведення індексації її сума може виявитися значною. Але перш ніж поспішати з висновками та уявляти величезні суми невиплаченої індексації, варто зазначити, що якщо роботодавець регулярно підвищував працівникам заробітну плату, то необхідність в індексації могла й не виникнути, або ж сума буде незначною. Тому, передусім, необхідно провести відповідні розрахунки.

По-друге, варто підкреслити, що заробітна плата індексується незалежно від її розміру: чи становить вона 1 500 грн, чи 20 000 грн. Таким чином, заробітні плати працівників можуть бути великими, однак це не означає, що роботодавець не зобов’язаний їх індексувати.

Тут варто зазначити, що індексації підлягає не вся сума заробітної плати, а тільки в межах прожиткового мінімуму працездатних осіб. Наприклад, заробітна плата працівника становить 10 000 грн, але вона індексується лише в межах 1 378 грн. Це є базою для розрахунку суми індексації.

Врешті, така база множиться на індекс зростання, який визначає величину зростання споживчих цін з урахуванням рівня інфляції. Для роботодавців важливо пам’ятати, що сума індексації істотно залежить від періоду, коли востаннє підвищувалась зарплата працівника. Загальне правило: чим ближчий період, коли востаннє підвищувалася працівникові заробітна плата, тим менша сума індексації. Наприклад, підвищення заробітної плати працівника відбулось у січні 2014 року, відповідно, сума індексації за березень 2016 року становитиме 1 064 грн, яка повинна бути виплачена додатково до заробітної плати працівника, незалежно від її суми (тобто, якщо зарплата працівника –
20 000 грн, то він/ вона повинні отримати 21 064 грн). Якщо зарплата працівника була збільшена в січні 2015 року, то сума індексації складатиме 523 грн, що в два рази менше. Проте в наведеному прикладі ще варто враховувати суму, на яку була підвищена заробітна плата востаннє.

Існує багато інших факторів, які впливають на розмір індексації. Наприклад, багато роботодавців під час високої інфляції для того, щоб підтримати рівень життя своїх працівників, виплачують працівникам додаткові бонуси/ премії. Таким чином, загальний дохід працівника збільшується. В цьому випадку роботодавці справедливо очікують, що виплата такого бонусу/ премії вплине на їх зобов’язання з індексації. Проте залишається відкритим питання, чи може враховуватись такий бонус/ премія при розрахунку суми індексації. Може виявитись, що навіть якщо сума бонусу/ премії покриває суму індексації, роботодавець все одно зобов’язаний нарахувати індексацію.

Підсумовуючи, слід очікувати пожвавлення діяльності з боку державних органів з даного питання. Тому радимо проаналізувати всі періоди нарахування заробітної плати з урахуванням зобов’язань з індексації, а також розглянути варіанти щодо структурування заробітної плати.

Завантажити pdf-файл статті англійською мовою (56,0 Kb)

Перегляди 3518

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Як правомірно здійснювати контроль за виконанням працівниками трудових обов’язків 17 Березня, 2016    4501

Визначений механізм для накладення штрафів за порушення трудового законодавства 23 Лютого, 2016    2616

Легалізація оплати праці. Нове у регулюванні трудових відносин та відповідальності роботодавця 04 Лютого, 2015    6132

Зміни в законодавстві щодо мобілізованих працівників 18 Червня, 2014    5354

Ваших працівників призвали на навчальні збори чи мобілізацію? Трудові аспекти 05 Квітня, 2014    14098

Навчаєте працівників? Податкові аспекти 23 Грудня, 2013    2491

Оподаткування праці: міркування для бізнесу 29 листопада, 2013    3005

Дозвіл на працевлаштування іноземців: “спрощення” процедури 23 Липня, 2013    7525

Податкові наслідки для працівника у зв’язку з використанням службового автомобіля в лізингу 25 Грудня, 2012    5178

Зміни щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про працю 14 Червня, 2012    4662

Ризики, пов’язані зі встановленням заробітної плати працівників в іноземній валюті 08 Травня, 2012    10427

Трудовий договір та виникнення трудових відносин згідно з проектом Трудового кодексу України 08 Травня, 2012    9737

Прокоментувати