Податкові наслідки для працівника у зв’язку з використанням службового автомобіля в лізингу

25 грудня, 2012 Інформаційні листи

Як визначається оподатковуваний дохід для цілей використання податку на доходи фізичних осіб? – дане питання стало як ніколи актуальним у світлі липневих змін, внесених до пп.”а” пп. 164.2.17 Податкового кодексу.

Нагадаємо, що зазначений підпункт Податкового кодексу було викладено в новій редакції, в якій після слів вартості використання житла, інших об’єктів матеріального або нематеріального майназ’явилися слова “що належать роботодавцю” (п.45 Закону України від 24.05.2012 р. № 4834-VI).

Тепер під дію зазначеної норми фактично потрапляють тільки ті випадки, коли роботодавець надає працівнику майно, що належить йому на праві власності. Надання в користування орендованого майна, незалежно від цілей (для виконання трудових функцій чи ні), не підпадає під пп. “а” пп. 164.2.17 Податкового кодексу. В результаті виникає питання, як кваліфікувати надання в користування орендованого майна, адже використання роботодавцями лізингових схем доволі поширене. Чи виникає дохід у працівника, який працює на орендованих основних засобах? При формальному прочитанні – начебто так.

Згідно з пп. 14.1.56 Податкового кодексу доходи – загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами”.

З даного визначення немає чіткого розуміння, що ж все таки дохід. Поняття “дохід” розкрито через використання того ж терміна – “дохід”. Тому далі законодавець фактично переходить до такого способу визначення доходу як вказівка його конкретного виду.

Пункт 164.2 Податкового кодексу містить перелік доходів фізичних осіб, що включаються в базу оподаткування для цілей податку на доходи фізичних осіб (далі – “ПДФО”). Це, серед іншого, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Податкового кодексу (згідно з пп. 164.2.19 Податкового кодексу).

Але як визначити, що входить у поняття “інші доходи”, якщо надання в користування орендованого майна не потрапило ні в один з випадків п. 164.2, ні у звільнені доходи згідно зі ст. 165, а термін “дохід” розкритий через “дохід”?

У зв’язку з цим виникає питання, чи можна застосовувати для цих цілей поняття “дохід”, визначений у стандартах бухгалтерського обліку, згідно з якими дохід – це збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань.

Пункт 5.3 Податкового кодексу передбачає, що інші терміни, що застосовуються цим кодексом і не визначені ним, використовуються у значеннях, встановлених іншими законами. Національні стандарти бухгалтерського обліку не є законами, тому при формальному підході підстав для застосування термінів, визначених стандартами, немає.

Для цілей податку на прибуток інші терміни використовуються у значеннях, визначених Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” та Національними стандартами бухгалтерського обліку (пп. 14.1.84 Податкового кодексу). Аналогічного правила для цілей ПДФО не встановлено.

Якщо не використовувати бухгалтерський термін “дохід”, то в такому випадку така кваліфікація як інший дохід стає взагалі неможливою. Однак навряд чи податкові органи погодяться з таким прочитанням.

Якщо ж використовувати бухгалтерський термін “дохід”, то в такому випадку надання працівникові орендованого майна у зв’язку з його трудовими функціями не повинно визнаватися доходом, оскільки, по суті, не призводить до збільшення його вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань. Безумовно, це агресивний підхід і краще його використовувати як крайній захід у нинішніх реаліях.

Однак вказане вище може бути застосоване в ситуації із службовим використанням автомобіля. Чи є використання службовим, необхідно вирішувати в кожному конкретному випадку.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© ТОВ «КМ Партнери», 2012

Перегляди 5111

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Індексація заробітної плати. Які ризики? 28 березня, 2016    1109

Як правомірно здійснювати контроль за виконанням працівниками трудових обов’язків 17 березня, 2016    1583

Визначений механізм для накладення штрафів за порушення трудового законодавства 23 лютого, 2016    1002

Легалізація оплати праці. Нове у регулюванні трудових відносин та відповідальності роботодавця 04 лютого, 2015    3524

Зміни в законодавстві щодо мобілізованих працівників 18 червня, 2014    5279

Ваших працівників призвали на навчальні збори чи мобілізацію? Трудові аспекти 05 квітня, 2014    13619

Навчаєте працівників? Податкові аспекти 23 грудня, 2013    2385

Оподаткування праці: міркування для бізнесу 29 листопада, 2013    2952

Дозвіл на працевлаштування іноземців: “спрощення” процедури 23 липня, 2013    7324

Зміни щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про працю 14 червня, 2012    4602

Ризики, пов’язані зі встановленням заробітної плати працівників в іноземній валюті 08 травня, 2012    10253

Трудовий договір та виникнення трудових відносин згідно з проектом Трудового кодексу України 08 травня, 2012    9614

Прокоментувати