Cплата авансових внесків з податку на прибуток за рахунок наявної переплати

17 січня, 2013 Інформаційні листи

Починаючи з 2013 року, платники податків (крім новостворених підприємств, підприємств, що займаються виробництвом сільськогосподарської продукції, неприбуткових організацій, а також підприємств, дохід яких за попередній звітний період не перевищує 10 мільйонів гривень) зобов’язані щомісяця сплачувати податок на прибуток у вигляді авансових внесків.

У зв’язку з введенням кардинально нового підходу до сплати податку на прибуток, виникло досить актуальне питання, яке стосується ситуацій, коли платник податків хоче сплатити авансовий внесок з податку на прибуток за рахунок наявної у нього переплати з цього податку. Представники податкових органів на місцях стверджують, що зробити це неможливо, і вимагають сплати авансових внесків незалежно від наявності переплати.

У зв’язку з великою кількістю питань платників податків, що стосуються введення нового порядку сплати податку на прибуток, Державною податковою службою України була видана Узагальнююча податкова консультація1. У ній, зокрема, зазначена вище ситуація адресована в питанні «17. Чи має право платник податку використовувати надміру сплачені кошти з податку на прибуток у сплату авансових внесків?», однак чіткої відповіді на поставлене питання надано не було. Тим не менше, прямого «ні» у відповідь на це питання теж не прозвучало.

Пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України прямо встановлено, що сума грошового зобов’язання з відповідного платежу може бути сплачена за рахунок надміру сплачених сум з такого платежу. При цьому у зазначеній статті чітко визначається, що така сплата здійснюється без подання платником податків відповідної заяви, тобто автоматично.

Так як авансовий внесок з податку на прибуток є «грошовим зобов’язанням», виходячи з визначень термінів Податкового кодексу України, то зазначене правило щодо автоматичного заліку застосовується до нього в загальному порядку.

Однак виключати вірогідність виникнення суперечок з податковими органами не можна через їх вкрай фіскальну позицію останнім часом, тим більше, беручи до уваги відсутність грошей у бюджеті. Тому, незважаючи на правомірність позиції платників податків, які мають переплату з податку на прибуток, податкові органи можуть не визнати зазначений залік з відповідними наслідками для платника податків.

Для тих же, хто планує поборотися за своє законне право на залік з податку на прибуток, рекомендуємо використовувати на практиці такий алгоритм дій:

  1. Для підтвердження факту наявності переплати у платника податків провести звірку стану розрахунків платника з бюджетом по податку на прибуток за звітний період. Згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів2, зазначена звірка підтверджується відповідним актом, який видається платнику податків згідно з його письмовою заявою.
  2. Подати в обслуговуючу податкову інспекцію лист з посиланням на статтю 87 Податкового кодексу України про те, що оплата авансових внесків відбувається за рахунок переплати, наявність якої підтверджується в акті звірки з податку на прибуток. Отже, додаткового надходження до бюджету грошей не буде. Зазначений лист необхідно подати до податкових органів не пізніше граничних строків сплати авансових платежів з податку на прибуток, встановлених у Податковому кодексі України.

Дотримання вищевказаного алгоритму дозволяє хоч якось захиститися у разі виникнення претензій з боку податкових органів щодо порядку сплати авансових внесків. Ще раз відзначимо, що зазначений підхід правомірний і повністю відповідає положенням податкового законодавства, а суперечка з податковими органами вірогідна лише в силу їх фіскальної позиції.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Узагальнююча податкова консультація щодо особливостей подання декларацій з податку на прибуток та сплати податку у 2013 році, затверджена Наказом Державної податкової служби України від 21 грудня 2012 № 1171.

2Iнструкція про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року № 276.

З повагою,

© ТОВ «КМ Партнери», 2013

Перегляди 7645

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Чергова «махінація» з переплатами з податку на прибуток підприємств 11 серпня, 2015    1642

Технічний борг = свавілля податкової – підтверджено ВАСУ! 01 липня, 2015    1075

Авансові внески з податку на прибуток – складнощі щодо визнання податковими органами права платників податків спрямовувати переплату з податку на прибуток, а також авансові внески при виплаті дивідендів поточного звітного періоду на сплату регулярних авансових внесків з податку на прибуток 13 вересня, 2013    7840

Авансові внески з податку на прибуток: ДПСУ підтвердила можливість їх сплати за рахунок наявної переплати 17 квітня, 2013    5376

Прокоментувати