Ризики, пов’язані зі встановленням заробітної плати працівників в іноземній валюті

08 Травня, 2012 Інформаційні листи

Шановні панове!

Для багатьох підприємств України усталеною є практика встановлення розміру заробітної плати працівників в іноземній валюті (у трудових договорах, штатних розписах тощо). У цьому оглядовому листі нами будуть проаналізовані ризики, пов’язані з такою практикою.

В першу чергу необхідно зазначити, що чинне законодавство України не забороняє визначати розмір заробітної плати працівників в іноземній валюті. Однак зміна гривневого еквіваленту заробітної плати, пов’язана з коливанням обмінного курсу, створює для роботодавця певні ризики. Особливо це може бути актуальним у зв’язку з поширеними прогнозами щодо девальвації гривні.

Законодавство України про працю відносить умови оплати праці до істотних умов праці. Відповідно до Кодексу законів про працю (далі – «КЗпП») працівник повинен бути повідомлений про зміну істотних умов праці не пізніше ніж за 2 місяці до їх запровадження. Таким чином, зміни в розмірі заробітної плати у зв’язку з коливаннями обмінного курсу можуть розглядатися як зміна умов оплати праці, про яку працівник повинен бути повідомлений заздалегідь.

Крім того, зменшення гривневого еквіваленту заробітної плати в результаті зміни обмінного курсу може трактуватися як запровадження умов праці, що погіршують становище працівника. В свою чергу, відповідно до ст. 9 КЗпП такі умови вважаються недійсними.

Таким чином, оскільки повідомити працівника заздалегідь про зменшення розміру заробітної плати в силу об’єктивних причин неможливо, таке зменшення заробітної плати може розглядатися як неправомірне, а виплата заробітної плати за той же обсяг робіт в меншому розмірі може вважатися виплатою заробітної плати не в повному обсязі.

Додатково зазначимо, оскільки підприємства зобов’язані вести бухгалтерський облік і складати фінансову звітність у гривні, довести факт виплати заробітної плати у меншому обсязі реально.

У випадку, якщо роботодавець зацікавлений в збереженні практики встановлення заробітної плати в іноземній валюті, пропонуються наступні варіанти мінімізації ризиків, пов’язаних з такою практикою:

  • шляхом включення до заробітної плати регулюючого бонусу, за рахунок якого можна покрити різницю в розмірі заробітної плати при зниженні обмінного курсу;
  • шляхом встановлення фіксованого обмінного курсу, за яким розраховується гривневий еквівалент заробітної плати, та закріплення обов’язку роботодавця змінити цей курс у разі істотної зміни обмінного курсу;
  • шляхом формалізації згоди працівника на перерахування заробітної плати відповідно до обмінного курсу, встановленого на день нарахування/виплати заробітної плати (ризиковий варіант).

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© ТОВ «КМ Партнери», 2012

Перегляди 10400

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Індексація заробітної плати. Які ризики? 28 Березня, 2016    3328

Як правомірно здійснювати контроль за виконанням працівниками трудових обов’язків 17 Березня, 2016    4176

Визначений механізм для накладення штрафів за порушення трудового законодавства 23 Лютого, 2016    2504

Легалізація оплати праці. Нове у регулюванні трудових відносин та відповідальності роботодавця 04 Лютого, 2015    6053

Зміни в законодавстві щодо мобілізованих працівників 18 Червня, 2014    5346

Ваших працівників призвали на навчальні збори чи мобілізацію? Трудові аспекти 05 Квітня, 2014    14066

Навчаєте працівників? Податкові аспекти 23 Грудня, 2013    2484

Оподаткування праці: міркування для бізнесу 29 листопада, 2013    2997

Дозвіл на працевлаштування іноземців: “спрощення” процедури 23 Липня, 2013    7509

Податкові наслідки для працівника у зв’язку з використанням службового автомобіля в лізингу 25 Грудня, 2012    5168

Зміни щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про працю 14 Червня, 2012    4654

Трудовий договір та виникнення трудових відносин згідно з проектом Трудового кодексу України 08 Травня, 2012    9727

Прокоментувати