Зміни у правовому регулюванні підстав для призначення документальних позапланових перевірок

16 Січня, 2014 Інформаційні листи

Повідомляємо, що з 01.01.2014 року вступив в силу Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень” № 657-VII від 24 жовтня 2013 року (далі – “Закон”).

Даним Законом, серед іншого, була змінена редакція пп 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (далі – “ПК України”). Зазначений підпункт передбачає таку підставу для проведення документальної позапланової перевірки платників податків, як ненадання протягом 10 робочих днів пояснень та їх документального підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу щодо можливих порушень податкового законодавства, виявлених за наслідками перевірок інших платників податків або внаслідок отримання податкової інформації.

Звертаємо увагу, що змінами до пп 78.1.1 ПК України було поставлено додаткові вимоги до запитів податкових органів. Так, з 01.01.2014 року підставою для проведення документальної позапланової перевірки платника податків зможе слугувати не надання відповіді у 10-денний строк лише на той запит, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства.

В цілому редакція пп. 78.1.1 ПК України, як однієї з підстав для проведення документальної позапланової перевірки, з 01.01.2014 року сформульована наступним чином:

“За наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту”.

До внесення описаних вище змін до пп. 78.1.1 ПК України існувала практика направлення податковими органами платникам податків необґрунтованих жодним чином запитів про надання пояснень та їх документального підтвердження. При цьому у разі невиконання таких запитів протягом 10 робочих днів наставав реальний ризик призначення позапланової перевірки платника податків.

Наразі ж чинна редакція пп. 78.1.1 ПК України є прямим керівництвом до дії. У разі, якщо підприємство отримує запит в порядку ст. 78 ПК України, в якому чітко не вказано які можливі порушення підприємством норм податкового законодавства стали підставою для надіслання податковим органом цього запиту, підприємство має право відмовитись від його виконання.

При цьому невиконання такого необґрунтованого запиту не може, в силу пп 78.1.1 ПК України, бути підставою для проведення позапланової документальної перевірки. Отже, є всі підстави не допускати до перевірки, якщо вона призначена у зв’язку із ненаданням документів на запит без зазначення конкретних порушень.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© ТОВ «КМ Партнери», 2014

Перегляди 3849

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Ухвали про призначення перевірки, винесені слідчими суддями протягом серпня-вересня 2016 року 21 Жовтня, 2016    672

Зміни до пп. 78.1.1 ПКУ або на якій підставі проводитимуться перевірки, якщо постачальник «неблагонадійний»? 25 Лютого, 2016    2179

Акт перевірки без податкового повідомлення-рішення не може бути доказом та інші зміни до Податкового кодексу 08 Вересня, 2015    3071

До Податкового кодексу України внесли ряд змін щодо підстав та періодичності перевірок платників податків 27 Січня, 2015    2582

Заборона на проведення перевірок – популістська норма без реальних наслідків? 22 Серпня, 2014    7154

Ризик притягнення до кримінальної відповідальності за результатами податкової перевірки – деякі аспекти та зміни, пов’язані з новим Кримінальним процесуальним кодексом України 21 Лютого, 2014    2929

Типове (модельне) пояснення щодо відмови від підписання акта (довідки) про результати податкової перевірки під формулюванням декларативного характеру. 24 Квітня, 2012    6851

Прокоментувати