ПДВ при ввезенні лікарських засобів та виробів медичного призначення: 20% чи 7%

07 Квітня, 2014 Інформаційні листи

Законом України від 27.03.2014 р. № 1166-VII1 було внесено зміни до Податкового кодексу України щодо оподаткування ПДВ операцій з лікарськими засобами та виробами медичного призначення2 (далі разом – «лікарські засоби»), зокрема, запроваджено 7 % ставку ПДВ щодо операцій з постачання лікарських засобів.

Що стосується операцій з ввезення лікарських засобів на митну територію України, то відповідно до п. 206.2 ст. 206 застосуванню підлягає ставка, встановлена пп. 194.1.1 ст. 194 Податкового кодексу України, яких наразі дві – 20 % та 7 %. Тобто операція з ввезення лікарських засобів підлягає оподаткуванню ПДВ або за ставкою 20 % або за ставкою 7 %.

Логічно припустити, що застосовуватись має саме 7 % ставка ПДВ, оскільки зміни до пп. 194.1.1 Податкового кодексу України були внесені одночасно із скасуванням відповідних пільг із ПДВ при імпорті лікарських засобів.

Як мінімум, у даному випадку є нечітка норма Податкового кодексу України, що припускає неоднозначне (множинне) трактування прав та обов’язків платників податків, а саме яку ставку ПДВ при імпорті лікарських засобів обирати. Відповідно до пп. 4.1.4 та п. 56.21 Податкового кодексу України, в такому випадку рішення має бути прийняте на користь платника податків.

Про нечіткість норми свідчить й Лист Міністерства доходів і зборів України від 04.04.2014 р. № 7822/7/99-99-19-05-01-17, яким воно вже намагається «врегулювати» ситуацію шляхом тлумачення положень Податкового кодексу України не на користь платників податків, тобто з ігноруванням правила конфлікту інтересів. Так, Міністерство доходів і зборів України робить висновок про застосування ставки ПДВ 20 % при ввезенні лікарських засобів на митну територію України, ігноруючи при цьому ставку 7 %.

Якщо ж законодавець хотів передбачити оподаткування операцій з лікарськими засобами за різними ставками в залежності від їх (операцій) виду: постачання за ставкою 7 %, а ввезення на митну територію України за ставкою 20 %, то це не є логічним і не має під собою економічного підґрунтя. Адже за такого підходу різниця між вхідним ПДВ при імпорті та ПДВ зобов’язаннями при наступному постачанні лікарських засобів (майже 13 % імпортного ПДВ) підлягатиме відшкодовуванню імпортерам лікарських засобів з державного бюджету.

У такому випадку необхідно вносити зміни до Податкового кодексу України щодо уточнення правил оподаткування ПДВ операцій з ввезення лікарських засобів на митну територію України.

Оновлення станом на 15 квітня 2014 року

Проблему розміру ставки ПДВ при імпорті лікарських засобів врегульовано шляхом прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо усунення окремих неузгодженостей норм законодавства».

Так, згідно з редакцією законопроекту, що доступна на офіційному сайті ВРУ, зміни вносяться до пп. «в» п. 193.1 Податкового кодексу України, яким чітко передбачається, що 7 % ставка ПДВ застосовується  і до операцій із ввезення лікарських засобів на митну територію України.

Зазначений Закон було прийнято в цілому 10.04. 2014 р., а 14.04.2014 р. передано на підпис Президенту, тобто остаточної його редакції поки що немає.

Тому залишається питання, з якого моменту ці зміни мають вступити в силу: або з дня, наступного за днем опублікування Закону (як зазначено в тексті законопроекту), або з 1 квітня 2014 року (як зазначено в порівняльній записці до законопроекту).

Але в будь-якому випадку внесені зміни до Податкового кодексу України свідчать про те, що при імпорті лікарських засобів, починаючи з 01.04.2014 р., застосовуватись мала саме 7 % ставка ПДВ (саме таким був намір законодавця).

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. N 1166-VII.

2Маються на увазі лікарські засоби, дозволені для виробництва і застосування в Україні та внесені до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами), а також вироби медичного призначення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

З повагою,

© ТОВ «КМ Партнери», 2014

Перегляди 3016

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Проблемні моменти віднесення сум ПДВ до податкового кредиту при здійсненні імпортних операцій платника податків на підставі електронних митних декларацій 12 Квітня, 2013    7898

Новий обов’язковий реквізит податкової накладної “номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України” та наслідки його запровадження 16 Серпня, 2012    10701

Можливіcть включення різниці між сумами ПДВ, нарахованими у зв’язку з придбанням (імпортуванням) товарів (робіт, послуг) та їх подальшим продажем, до витрат. 17 Травня, 2012    12103

Прокоментувати