Чи вирішено питання з перенесенням від’ємного значення об’єкту оподаткування з І кварталу 2011 р. до ІІ кварталу 2011 р.?! Аналіз положень Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм”

31 травня, 2012 Інформаційні листи

Шановні панове!

Користуючись нагодою, засвідчуємо Вам свою повагу та вважаємо за необхідне проінформувати Вас про зміни, пов’язані з прийняттям 24.05.2012 р. Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм”, який наразі знаходиться на підписанні у Президента України (№ 9661-д, у редакції від 23.05.2012 р.) (далі – “Закон”), а саме в частині включення від’ємного значення об’єкта оподаткування до витрат наступних звітних (податкових) періодів.

Передусім, зазначимо, що Закон не змінює нині діючі норми п. 3 підрозділу 4 Розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України стосовно включення від’ємного значення об’єкта оподаткування у 2011 році. Тобто, проблема з неоднозначним трактуванням зазначених норм державними органами залишається.

Однак, можна сподіватися, що  певні позитивні зміни Закон все-таки вносить.

Так, відповідно Закону від’ємне значення об’єкту оподаткування станом на 01.01.2012 р. “… з урахуванням від’ємного значення об’єкту оподаткування за 2010 податковий рік…” (абз. 23 п. 100 Закону) включається до складу валових витрат платника податку. Логічним буде зробити висновок про те, що якщо від’ємне значення об’єкту оподаткування за 2010 рік підлягає включенню до витрат 2012 року, то, відповідно, воно включається і до витрат 2011 року без будь-яких обмежень.

Однак, якщо застосовувати фіскальний підхід до трактування даної норми Закону, то виникає ризик звуження прав платників податків. Як відомо, п. 22.4 ст. 22 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” (від 28.12.1994 р., № 334/94-ВР) встановлено обмеження стосовно перенесення від’ємного значення 2009 року до складу валових витрат 2010 року у розмірі 20 відсотків, а решта 80 відсотків включаються до витрат І кварталу 2011 року. Тут є ризик того, що податкові органи наполягатимуть на перенесенні до 2012-2015 рр. від’ємного значення 2011 року та 2010 року без урахування від’ємного значення за 2009 рік взагалі.

Таким чином, Закон, розрекламований як вирішення проблем платників податків, насправді може виявитися черговою пасткою для платників за рахунок зайняття органами державної влади фіскального підходу у тлумаченні його норм.

Закон встановлює, що платники податку резиденти із доходом 1 млн та більше грн за 2011 рік поетапно включають суму від’ємного значення за 2010 та 2011 рр. у розмірі 25 відсотків до наступних звітних періодів, починаючи з І півріччя 2012 та до кінця 2015 року. Суб’єкти малого бізнесу включають від’ємне значення 2011 року до наступних звітних періодів в повному обсязі до їх повного погашення, тобто без обмеження в строках.
Вищезазначені норми Закону набирають чинності з 1 липня 2012 року за умови підписання його Президентом України.

Подальший розвиток ситуації дивіться тут

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© ТОВ «КМ Партнери», 2012

Перегляди 8396

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Проблема старих збитків вирішена? Частина ІІ 19 листопада, 2012    9961

Проект листа на адресу податкових органів щодо примирення сторін в судовій справі стосовно збитків минулих періодів (стаття втратила актуальність). 26 липня, 2012    4200

Примирення у судових спорах щодо збитків минулих періодів: пропоновані практичні заходи та проект листа на адресу податкових органів з пропозицією примирення 26 липня, 2012    6112

Податкова висловила свою готовність йти на мирову угоду щодо збитків минулих років. Короткі підсумки зустрічі з головою Державної податкової адміністрації паном О. Клименком. 05 липня, 2012    10325

Прокоментувати