Новий перелік низькоподаткових держав КМУ або коли право на витрати потрібно доводити

02 Червня, 2015 Інформаційні листи

З 14 травня 2015 року є чинним новий перелік низькоподаткових держав (територій), затверджений Кабінетом Міністрів України1 (далі – КМУ) для цілей контролю над трансфертним ціноутворенням.

Новий перелік був розширений до 76 країн, серед яких всі країни із попереднього переліку держав та територій, в яких ставки податку на прибуток на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні (окрім Албанії), а також додатково включені Австрія, Гонконг, Туркменістан та Ніуе.

Таким чином, відтепер такими, що потребують особливого контролю, вважаються, серед інших, операції з компаніями, зареєстрованими в Австрії, Швейцарії, Грузії, ОАЕ, Гонконгу тощо.

Нагадаємо, що господарські операції платника податку із нерезидентами, зареєстрованими в країнах із переліку КМУ, підпадають під контроль трансфертного ціноутворення за умови досягнення вартісного критерію (якщо сума операцій між платником і нерезидентом перевищує поріг в 1 млн грн, а загальний обсяг доходу платника і пов’язаних із ним осіб більший за 20 млн грн). У такому випадку у платника виникає зобов’язання (1) подавати звіт про контрольовані операції і (2) вести документацію з трансфертного ціноутворення, в якій обґрунтовувати відповідність умов операцій принципу «витягнутої руки» за допомогою методів ТЦ.

Окрім цього, варто звернути увагу на пункт 140.5.4. Податкового кодексу, який передбачає, що фінансовий результат платника податків збільшується на 30% вартості товарів (необоротних активів/робіт/послуг), які придбані у нерезидентів із переліку КМУ. Таким чином, у випадку імпорту товарів/робіт/послуг із вказаних країн, в тому числі з Грузії, Австрії, Люксембургу чи Швейцарії, в загальному випадку платник має право враховувати лише 70% від здійснених витрат, якщо не буде належного обґрунтування ціни. А саме, платник має право враховувати всі 100% витрат лише у двох випадках:

  • якщо операція є контрольованою і сума витрат обґрунтовується у звіті про контрольовані операції та у відповідній документації;
  • якщо операція не є контрольованою, однак сума витрат підтверджується за правилами звичайних цін «відповідно до процедури, встановленої статтею 39 Податкового кодексу, але без подання звіту».

Таким чином, щоб забезпечити право на 100% витрат за операціями з компаніями, що зареєстровані в державах (територіях), які зазначені в переліку КМУ, буде необхідно обґрунтовувати ціну з використанням методів трансфертного ціноутворення, тобто, по суті, готувати документацію з трансфертного ціноутворення.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

Примітки:

1 Розпорядження КМУ від 14 травня 2015 р. N 449-р «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України».

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2015

Перегляди 2905

Прокоментувати