Визначений механізм для накладення штрафів за порушення трудового законодавства

23 Лютого, 2016 Інформаційні листи

10 лютого 2016 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 55 від 03.02.2016 р., яка внесла зміни до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю і зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 17.07.2013 р.

Зміни визначили механізм накладення на суб’єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених ч. 2 ст. 265 КЗпПУ та ч. 2 – 7 ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення».

Були визначені підстави для накладення штрафів, а саме:

  • у разі звернення працівником до суду – на підставі рішення суду про оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, і встановлення періоду такої роботи або роботи на умовах неповного робочого часу у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, в установі, організації; штраф на цій підставі може бути накладений Державною службою України з питань праці  (далі – «Держпраці») без проведення перевірки;
  • акт про виявлення під час перевірки суб’єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/ або зайнятості населення, складеного посадовою особою Держпраці або територіального органу Держпраці.

Уповноважена посадова особа (Голова Держпраці, його заступники, начальники управлінь і відділів Держпраці та їх заступники, начальники територіальних органів Держпраці та їх заступники) не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта повинна прийняти рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу.

Змінами також був визначений порядок стягнення штрафів. Не сплачені в добровільному порядку штрафи стягуються:

1)    у судовому порядку (на підставі матеріалів, що передаються до суду відповідними органами):

  • територіальними органами Держпраці (порушення в сфері надання послуг з посередництва у працевлаштуванні);
  • регіональними центрами зайнятості на підставі отриманих від територіальних органів Держпраці матеріалів справи (порушення квоти для працевлаштування, використання праці іноземця без дозволу або з порушенням умов дозволу, неповідомлення Держслужби зайнятості про заплановане масове вивільнення працівників);

2)    в позасудовому порядку:

  • органами державної виконавчої служби в результаті отримання від Держпраці постанови про накладення штрафу для її примусового виконання (порушення, передбачені ст. 265 КЗпПУ: допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, виплата заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску; порушення встановлених строків виплати заробітної плати, виплата її не в повному обсязі; недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці; недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Нагадаємо, що постанова Держпраці про накладення штрафу може бути оскаржена в судовому порядку (шляхом подання адміністративного позову до місцевого загального суду як адміністративного суду) або шляхом подання скарги на постанову про накладення штрафу до вищестоящої посадової особи Держпраці. Термін оскарження постанови становить десять днів від дня винесення.

Звертаємо Вашу увагу на те, що наведений вище коментар не є консультацією і пропонується з інформаційною метою. В конкретних ситуаціях рекомендується отримання повної фахової консультації.

З повагою,

© WTS Consulting LLC, 2016

Перегляди 2516

МАТЕРІАЛИ ПО ТЕМІ

Індексація заробітної плати. Які ризики? 28 Березня, 2016    3342

Як правомірно здійснювати контроль за виконанням працівниками трудових обов’язків 17 Березня, 2016    4205

Легалізація оплати праці. Нове у регулюванні трудових відносин та відповідальності роботодавця 04 Лютого, 2015    6063

Зміни в законодавстві щодо мобілізованих працівників 18 Червня, 2014    5347

Ваших працівників призвали на навчальні збори чи мобілізацію? Трудові аспекти 05 Квітня, 2014    14072

Навчаєте працівників? Податкові аспекти 23 Грудня, 2013    2485

Оподаткування праці: міркування для бізнесу 29 листопада, 2013    3000

Дозвіл на працевлаштування іноземців: “спрощення” процедури 23 Липня, 2013    7510

Податкові наслідки для працівника у зв’язку з використанням службового автомобіля в лізингу 25 Грудня, 2012    5169

Зміни щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про працю 14 Червня, 2012    4657

Ризики, пов’язані зі встановленням заробітної плати працівників в іноземній валюті 08 Травня, 2012    10402

Трудовий договір та виникнення трудових відносин згідно з проектом Трудового кодексу України 08 Травня, 2012    9728

Прокоментувати